Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Vzdělávání > střední školy

Poklady Kuksu a Josefova s budoucími průvodci, současnými žáky SPOŠ

Redakce / 16.10.2020, Dvůr Králové nad Labem, sposdk.kralovedvorsko.cz
Pro praktická cvičení oboru Cestovní ruch se našimi „laboratořemi“ staly v měsíci září nedaleké destinace: Kuks a pevnost Josefov.

FOTOGALERIE - Praxe budoucích průvodců - SPOŠ

Kuks není jenom barokní hospitál a jeho turistický potenciál je obrovský. Snažili jsme se na něj dívat z pohledu jednotlivých cílových skupin a najít vhodný program šitý na míru právě pro ně. Setkali jsme se s mnoha zajímavými lidmi, kteří mají na podobě Kuksu, jak ho známe dnes, velký podíl. O své práci nám vyprávěl pan kastelán Libor Švec, úskalí i vtipné momenty práce průvodce nám ve farmaceutickém muzeu přiblížili tamní průvodci. Do problematiky marketingu cestovního ruchu nás zasvětil zástupce organizace Revitalizace Kuks pan Filip Košťál, který nás zároveň zavedl do již neexistujícího zámku. Díky moderním technologiím jsme si vyzkoušeli rozšířenou realitu, která nám ukázala Kuks a jeho památky tak, jak vypadaly v dobách své největší slávy. A stále to nebylo všechno: vyprávění v budově Rentzova muzeu barokního tisku nám osvětlilo logiku uspořádání Kuksu ve Šporkově době i díky vytištěné zvětšenině původní rytiny. V muzeu veteránů jsme zhlédli nejen sbírku veteránů a šicích strojů, ale zároveň se dozvěděli další střípky z novodobé historie Kuksu, která je velkým dílem součástí rozvoje cestovního ruchu v regionu. 

Pevnost Josefov byla pro většinu zatím neznámá destinace. Milým překvapením byl nejen nový terminál a železniční nástupiště v Jaroměři, ale také probíhající natáčení amerického sci-fi filmu přímo v jednom z pevnostních bastionů. Objednaná prohlídka josefovského podzemí nás vtáhla do josefovské doby se vším všudy: milá průvodkyně, zajímavý program vybraného okruhu a využití nových technologií byly nezapomenutelnou směsí zážitků a zároveň pozitivní vzor pro všechny budoucí průvodce. Ve stálé historické expozici v Josefově jsme viděli obrovskou pec původní pekárny, která sice již neplní svoji původní roli, ale zahrála si nedávno ve filmu Wilsonov. V tamní expozici jsme se dále seznámili s historií Josefova, který ještě v podobě vesnice Ples na návrší nad řekou Metují patřil…. ano, hraběti Šporkovi! V opravené budově, kde je expozice umístěna, nás mile překvapila otevřená kavárna i s venkovním posezením. Takové propojení je v cestovním ruchu velice vítané a pro Josefov ve všední zářijový den nevídané. Vedoucí pevnostního města Josefov Zuzana Stádníková nám věnovala čas představením fungování celé pevnosti po stránce finanční i cestovního ruchu a nastínila spolupráci s místními spolky, které jsou důležitou součástí bohatého komunitního života v pevnosti. Na závěr jsme měli štěstí a v jedné části pevnosti zastihli zástupce pevnostní kovárny, který se s námi podělil o radosti i strasti provozu malé historické expozice a zkušenosti s různými typy návštěvníků.

Obě destinace jsme zdaleka nestihli prozkoumat celé: již nyní jsou však pro nás více než názvem nebo bodem na mapě.

Jan Hojná, Kateřina Sekyrková

učitelé SPOŠ - obor Cestovní ruch

Další články SPOŠ Dvůr Králové nad Labem

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 839x
 
Hodnocení článku: