Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > střední školy

Středoškoláci cvičně bránili ve Dvoře Králové jadernou elektrárnu před kybernetickým útokem

Redakce / 29.04.2022, Dvůr Králové nad Labem, sposdk.kralovedvorsko.cz
Interaktivní kybernetické cvičení CzechCybertron již podruhé organizovala SPOŠ ve spolupráci s Královéhradeckým krajem v aule školy. Navázalo tak na loňský, pilotní ročník, kdy studenti testovali své schopnosti na plně automatizovaném stroji na výrobu popcornu, řízeném SCADA a PLC systémy.


Letos realizační tým celého cvičení proměnil školní aulu na pomyslnou jadernou elektrárnu s reaktorem, primárním i sekundárním chladícím okruhem, řídícím centrem i modelem celé distribuční soustavy elektřiny v České republice včetně ovládání všech uzlových bodů. Připravil tak pro studenty úkoly, které prověřily jejich znalosti, dovednosti a schopnost spolupráce, komunikace a hledání inovativních řešení. Nepostradatelnou součástí cvičení se stal tým bezpečnostních expertů, který měl za úkol ochránit elektrárnu před kybernetickým útokem, včasně odhalit kybernetický útok a správně reagovat na následky útoku, provést forenzní analýzu a proces odhalení objednatele útoku.

„Otázka kybernetické bezpečnosti je v současném světě klíčová a pořádání podobných akcí je nejlepší způsob přípravy pro uplatnění absolventů škol, nejen na vysoce specializovaných pracovištích, ale i obecně, například pro oblast IT, která se dnes s bezpečnostní problematikou potýká na jakékoliv úrovni,“   řekl hejtman Martin Červíček.

Kraj dlouhodobě spolupracuje s Dolnoslezským vojvodstvím a nabídl polským partnerům možnost účasti jednoho týmu na tomto cvičení.

Poláci tuto možnost vzali velmi vážně a svůj 10členný tým vybírali z více než 600 zájemců. Velmi dobře zapadli do týmu a svými dovednostmi byli bezesporu přínosem. Polské kolegy tento projekt fascinoval svou propracovaností, a nám se tak otevírají další zajímavé příležitosti pro spolupráci,“ sdělil náměstek hejtmana Arnošt Štěpánek odpovědný za oblast školství s tím, že to je důvod uspořádat na podzim další cvičení a mezinárodní účast rozšířit.

Oba ročníky Czechcybertronu připravila škola ve spolupráci se špičkovými odborníky na kybernetickou bezpečnost České republiky.

Velké poděkování patří řediteli školy panu Vojtěchovi a celému realizačnímu týmu i externím spolupracovníkům. Na přípravě námětu, modelu i celé realizaci odvedli neuvěřitelný kus práce,“ zhodnotil náměstek Štěpánek.

 

  Zdroj: Královéhradecký kraj

 

Další články SPOŠ Dvůr Králové nad Labem

 
Vaše komentáře

Přečteno 178x
 
Kontakt


  Střední průmyslová škola
    a střední oborná škola 

Elišky Krásnohorské 2069
544 01 Dvůr Králové nad Labem

Telefon: 499 320 195, 499 622 215
Web: www.sposdk.cz
E-mail:info@sposdk.cz
Identifikátor datové schránky: gibw2dc

Kalendář akcí