Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Vzdělávání > základní školy

Pedagogicko-vlastivědné vyprávění o Kocbeřích a místní škole

Redakce / 15.12.2016, Kocbeře
Kocbeřská škola si již dvanáct let zapojuje do projektů Škola pro udržitelný život, které vyhlašuje SEVER – Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory a Nadace Partnerství, patříme tedy již mezi zkušené účastníky projektů. Veřejnosti trochu nesrozumitelný pojem má jednoduchý cíl – žáci realizují v rámci běžného vyučování v souladu se školním vzdělávacím programem takové aktivity a činnosti, které pozitivně nejen ovlivní veřejnost, ale i ji do dění ve škole vtáhne.
 

FOTOGALERIE - Pedagogicko-vlastivědné vyprávění o Kocbeřích a místní škole

V uplynulých deseti letech se nám za pomoci aktivních rodičů i dalších přátel podařila řada zajímavých věcí, které jsou v našich školách spíše výjimečné. Díky nadšeným pomocníkům jsem zrealizovali ve dvou projektech úpravu školní i zahrady MŠ, postavili pergolu za školou i pamětní kameny do předzahrádky, vytyčili naučnou stezku podél hraničních kamenů do Kohoutova, zabývali se tříděním odpadu i kreslili výstražné tabule podél silnice a místní značení po vsi. Jiný rok jsme věnovali úpravě a využití naší kaple svatého Floriana. Některé prvky z projektů už dosloužily, ale vzdělávací dopad místně zakotveného učení snad v našich žácích zůstává. 

Jednoduše se to píše, ale za každým projektem je spousta práce a také aktivit se žáky. Hlavním cílem totiž není jen „něco změnit“, ale především žáky dovést k poznání, že něco změnit mohou a dokážou. Učí se tedy plánovat, učí se oslovovat veřejnost, učí se rozlišovat podstatné od nepodstatného. A výuka má smysl, protože je to „o něčem“ - tedy to, po čem se ve školství hodně volá. Smysl má řešit problémy, které pálí i ostatní - tedy řešíme společně. 

Na projekt sice dostaneme určitý finanční obnos, další věci už jsou ale na nás a našich pomocnících. Kromě obce Kocbeře, nám také pomáhali kohoutovští a spousta místních lidí – někdo finančně, někdo poskytnutím materiálu, zapojením do práce s dětmi, poskytnutím informací, radou a především fyzickou prací. 

Díky databázi nápadů, která je také součástí projektu jsme byli připraveni a zrealizovali rovnou dva projekty. 
 
Projekt „Kocbeřské mravenčení“ vychází z další neobvyklé místní zajímavosti, tedy obřích mravenišť. Děti se zabývaly životem tohoto hmyzu v různých předmětech ze všech úhlů pohledu a výstupem byly prezentace a „naučné tabule“ na autobusových zastávkách, vyřezávaná mravenčí lavička a drobné herní prvky tamtéž, aby se zabavili malí i velcí při čekání na autobus. Děti tolik nelumpačí a všichni si mohou rozšířit vědomosti. A návštěvníci se dozvědí nejen něco o zdejších mraveništích, ale také o tom, že je tu škola a v ní šikovné děti, kterým na světě kolem záleží. 
Na každé ze čtyř místních autobusových zastávek jsou obvyklé „obtěžující“ reklamní plochy vyplněny komiksovým mravenčím příběhem i seriozními informacemi, které žáci zjistili. Příběhy vymýšleli ve skupinách sami žáci, pak je rozpracovali do jednotlivých obrazů a dialogů, nakreslili nebo vyrobili z modelovací hmoty a potom jednotlivé obrazy nafotili. V těchto fázích projektu nám pomohl Filip Pýcha a finální verzi dotáhla do dokonalosti paní grafička Renata Jírová. I díky jim a samozřejmě díky našemu zřizovateli, především paní starostce Evě Rezkové jsme vydali k projektu i brožurku se stejným obsahem. 

Na tento projekt volně navazujeme naší další prací, kterou byla obnova naučné stezky do Kohoutova v projektu „Podél staré hranice do sousední vesnice“. Hranicí je v tomto případě zachovalá řada hraničních kamenů Šporkova panství, jehož byly Kocbeře i Kohoutov součástí. Kromě této historické souvislosti se jednotlivé tabule věnují dějinám i současnému místopisu obou obcí a místním lesům. Volně tak doplňují informace o výše zmíněných mraveništích, které jsou i při trase cesty. 
Další informace ze staršího projektu – o těžbě kocbeřského pískovce i o historii naší školy - si můžete přečíst v předzahrádce školy. Opět by se nic z toho neuskutečnilo bez pomoci a podpory řady dobrovolníků, starostů obou obcí a místních expertů, kteří poskytli cenné informace, rady i materiály. Naši žáci se zase naučili pracovat s mapami, využívat a vyhodnocovat různé zdroje informací, vytvářeli výtvarné piktogramy a především se zábavnou formou dozvěděli a osvěžili vědomosti o svém regionu. 
My v naší škole věříme, že právě takto budovaný vztah a hrdost k místu, kde žijeme, je tou správnou cestou k výchově občanství – tedy, že naši žáci jako dospělí lidé budou aktivními lidmi, kteří se budou zajímat a snažit ovlivňovat dění ve své obci i širším regionu.
Určitě do našich končin nasměrujte na jaře, až bude vše hotovo, své kroky, je tu krásně a je na co se dívat.

Mgr. Sofia Hladíková, ředitelka
Základní škola a Mateřská škola Kocbeře

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1975x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.
19.04.2021 - Od pondělí 19. dubna 2021 se provoz Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem vrací do standardního režimu bez omezení. Stále však platí epidemiologická opatření.

InzerceVolná pracovní místa
Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žiraf)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
30.04.2021 - 31.05.2021
Vzhůru do Stínadel!
1.05.2021 - 31.05.2021
Májová labská stezka
11.06.2021 19:00 - 12.06.2021 00:00
Disco Party 80ky 90ky
19.06.2021 18:00 - 20.06.2021 00:00
Řecká zábavá