Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Schulzovy sady

Jazyk a řeč (4. díl seriálu Ze školky do školy)

Redakce / 28.01.2022, Dvůr Králové nad Labem, zsschulzovysady.kralovedvorsko.cz
Téma tohoto dílu, jazyk a řeč, můžeme rozdělit na dvě části. Tou první je slovní zásoba a porozumění řeči. Děti ji potřebují, aby rozuměly výkladu či zadání, aby se dokázaly smysluplně vyjádřit a odpovědět na otázky. A také, aby dobře komunikovaly se spolužáky.

FOTOGALERIE - Ze školky do školy - 4. díl - Jazyk a řeč


Druhou nezbytnou částí je výslovnost a gramatika
Při nástupu do 1. třídy by již děti měly mít osvojené všechny hlásky. Je to důležité pro správné osvojování čtení a psaní. Pokud tomu tak není nebo si nejste jistí, jak na tom vaše dítě je, poraďte se v mateřské školce nebo vyhledejte logopedickou péči. Nastupující prvňáčci by měli umět komunikovat ve větách a používat správné tvary slov.

Jak tyto oblasti trénovat?


Povídejte si, co vidíte kolem sebe, na obrázcích v knížkách nebo na internetu.

Hrajte si s nadřazenými a podřazenými slovy – nechte děti přinést nějaké oblečení, různé druhy zeleniny a ovoce, oblíbené hračky nebo knížky. Všechno dejte na hromadu a nechte dítě, ať věci roztřídí do skupin.

Nezapomeňte na protiklady. Řekněte slovo a Vaše dcera/syn ať Vám co nejrychleji řekne opak. Rychlá hra, kterou můžete hrát třeba při vaření nebo vybalování nákupu.

Trénujte střídání v řeči. Nabádejte ho, ať vždy nechá druhého domluvit a naslouchá.

Udělejte si doma džungli a vydávejte nejroztodivnější zvuky, které v džungli můžeme slyšet. Syčte jako had, bručte jako medvěd, klokotejte jako divoká řeka, šumte jako stromy ve větru...

Čtěte a říkejte si básničky a říkanky, zpívejte písničky. Nechejte děti odvyprávět krátký příběh. Při čtení pohádek je nechte doplňovat slova ve správném tvaru.

Inspiraci můžete najít ve videích od Monkeyho o slovní zásobě a o gramatice a výslovnosti nebo v pracovním listu, který jsme pro vás nachystali na webových stránkách naší školy.Hrátky s češtinou neprobíhají na Schulzových sadech jen v rámci hodin českého jazyka, ale jazykový cit si žáci tříbí i ve čtenářských klubech a dílnách a navštěvují městskou knihovnu. V naší škole děti pravidelně recitují básničky, učíme je tak pěknému ústnímu projevu. 

 

Nezapomeňte si přečíst další díl našeho seriálu s tématem jemná motorika.

Eliška Tauchmanová, školní speciální pedagog
&
Monika Voleská, školní psycholog

Základní školy Schulzovy sady
Dvůr Králové nad Labem

Další články ZŠ Schulzovy sady

Související články
Hrubá motorika, pohyb (2. díl seriálu Ze školky do školy)
Samostatnost předškoláka (Ze školky do školy - 3. díl)
Jemná motorika (5. díl seriálu Ze školky do školy)
Vnímání (6. díl seriálu Ze školky do školy)
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 118x
 
Hodnocení článku: