Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Schulzovy sady

Ze školky do školy - 3. díl - Samostatnost

Redakce, / 3.02.2023, Dvůr Králové nad Labem, zsschulzovysady.kralovedvorsko.cz
Nástup do školy vyžaduje, aby bylo dítě schopné se o sebe postarat. Aby se umělo obléct, zavázat si boty, zapnout zip nebo knoflíky, nasadit čepici a rukavice. Je důležité, aby žáček poznal své oblečení, pomůcky a hračky. Aby si pamatoval, v jaké bundě ráno přišel do školy a jakou měl čepici.

FOTOGALERIE - Ze školky do školy - 3. díl - SamostatnostNezbytně nutné jsou hygienické návyky. Mytí rukou, použití toalety, ale také kapesníku. Při stolování by prvňák již měl ovládat použití příboru, měl by zvládnout nakrájet si maso nožem a vědět, k čemu se používá ubrousek. Uklizení talíře nebo krabičky po jídle k tomu rovněž patří.

Dítě by mělo být také citově samostatné. To znamená, že by mělo vydržet být během vyučování bez rodičů. Mělo by být schopné kontrolovat a řídit své chování. Hodit se bude také dovednost říct, co si myslí, s čím souhlasí a nesouhlasí. Nezbytné je dodržování dohodnutých pravidel.

Jak na to?

  • Dávejte svou dceru/svého syna na hlídání k babičce a dědečkovi nebo třeba k tetě. Navozujte situace, kdy si bude muset poradit bez vás. 
  • Trénujte oblékání a svlékání. Dítěti nepomáhejte, ale ukazujte mu, jak na to. Zavazujte společně tkaničky nejen na botách. Nechte syna/dceru udělat mašličku třeba na dárku pro sourozence. Udělat si můžete i tkaničkovou dráhu a zavazovat všechny rozvázané boty, které doma máte. Z kartonu si můžete vystřihnout “trénovací” botičku, pak už stačí jen tkanička. Na internetu najdete také spoustu básniček ke zpestření učení. 
  • Zapojte dítě do úklidu. Nechte ho posbírat předměty a uklidit je na určené místo. Srovnání hraček v pokojíčku by mělo být samozřejmostí. 
  • Pamatujte, že nejsilnějším výchovným nástrojem je nápodoba. Chovejte se tak, jak chcete mít vychované své děti. 😊 
Všechny tyto dovednosti a schopnosti prvňákům zjednoduší pobyt od prvního dne ve škole. Rozhodně se jim budou hodit i na adaptačním výletě, na který v září vyrazí s paní učitelkou. 

 
 
V příštím díle vám představíme, jak máme pro předškoláky připravený zážitkový program přímo u nás ve škole na téma Pohádková cesta

Eliška Tauchmanová, školní speciální pedagog
&
Monika Voleská, školní psycholog

Základní školy Schulzovy sady
Dvůr Králové nad Labem


Další články ZŠ Schulzovy sady

 
Vaše komentáře

Přečteno 128x