Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Schulzovy sady

Samostatnost (3. díl - seriál Ze školky do školy)

Redakce / 5.02.2021, Dvůr Králové nad Labem, zsschulzovysady.kralovedvorsko.cz
Nástup do školy vyžaduje, aby bylo dítě schopné se o sebe postarat. Aby se umělo obléct, zavázat si boty, zapnout zip nebo knoflíky, nasadit čepici a rukavice. Je důležité, aby žáček poznal své oblečení, pomůcky a hračky. Aby si pamatoval, v jaké bundě ráno přišel do školy a jakou měl čepici.

Hygienické návyky

Nezbytně nutné jsou hygienické návyky. Mytí rukou, použití toalety, ale také kapesníku. Při stolování by prvňák již měl ovládat použití příboru, měl by zvládnout nakrájet si maso nožem a vědět, k čemu se používá ubrousek. Uklizení talíře nebo krabičky po jídle k tomu rovněž patří. 

Citová samostatnost

Dítě by mělo být také citově samostatné. To znamená, že by mělo vydržet být během vyučování bez rodičů. Mělo by být schopné kontrolovat a řídit své chování. Hodit se bude také dovednost říct, co si myslí, s čím souhlasí a nesouhlasí. Nezbytné je dodržování dohodnutých pravidel.

Jak na to?


Dávejte svou dceru/svého syna na hlídání k babičce a dědečkovi nebo třeba k tetě. Navozujte situace, kdy si bude muset poradit bez vás.

Trénujte oblékání a svlékání. Dítěti nepomáhejte, ale ukazujte mu, jak na to. Zavazujte společně tkaničky nejen na botách. Nechte syna/dceru udělat mašličku třeba na dárku pro sourozence. Udělat si můžete i tkaničkovou dráhu a zavazovat všechny rozvázané boty, které doma máte. Z kartonu si můžete vystřihnout “trénovací” botičku, pak už stačí jen tkanička. Na internetu najdete také spoustu básniček ke zpestření učení.

Zapojte dítě do úklidu. Nechte ho posbírat předměty a uklidit je na určené místo. Srovnání hraček v pokojíčku by mělo být samozřejmostí.

Pamatujte, že nejsilnějším výchovným nástrojem je nápodoba. Chovejte se tak, jak chcete mít vychované své děti. 😊

Všechny tyto dovednosti a schopnosti prvňákům zjednoduší pobyt od prvního dne ve škole. Rozhodně se jim budou hodit i na adaptačním výletě, na který v září (když to epidemiologická situace dovolí) vyrazí s paní učitelkou. 
 


Další díl


Příští pátek (12. února 2021) se můžete těšit na 4. díl seriálu na téma jazyk a řečEliška Tauchmanová, školní speciální pedagog
&
Monika Voleská, školní psycholog

Základní školy Schulzovy sady
Dvůr Králové nad Labem

Další články ZŠ Schulzovy sady

Související články
ZŠ Schulzovy sady připravila seriál pro rodiče předškoláků
Umí vaše dítě skákat přes švihadlo? (2. díl seriálu Ze školky do školy)
Ze školky do školy (4. díl: Jazyk a řeč)
Ze školky do školy - 5. díl Jemná motorika
Ze školky do školy - 6. díl Vnímání
Ze školky do školy - 7. díl - Sociální zralost
Ze školky do školy - 8. díl Myšlení
Jemná motorika (5. díl seriálu Ze školky do školy)
Vnímání (6. díl seriálu Ze školky do školy)
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 579x