Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Strž

Letošní Noci venku se účastnili i žáci ZŠ Strž, spali ve škole

Redakce, / 30.11.2022, Dvůr Králové nad Labem, zsstrz.kralovedvorsko.cz
V letošním školním roce jsme se s našimi žáky rozhodli podpořit dlouholetou akci na pomoc osob bez domova „Noc venku“. Zvolili jsme mírnější variantu – spaní ve škole, která je samozřejmě nesrovnatelná s tím, co prožívají lidé bez domova v tomto ročním období každou noc na ulici.

FOTOGALERIE - Noc venku

Ve čtvrtek večer jsme se zúčastnili zahájení akce a zajímavého programu v Hankově domě. Jako vstupenku jsme přinesli trvanlivé potraviny pro potřebné. 
V průběhu večera byly oceněny děti, které se zúčastnily výtvarné soutěže „Mít své místo“ v rámci této benefiční akce. K naší radosti byli mezi oceněnými čtyři naši žáci – Andrea Hlavatá, Zuzana Doubravová, Barbora Eliášová a Robin Smolík. 
Večer jsme se pak přesunuli se všemi zúčastněnými dětmi z různých tříd druhého stupně do školy, kde jsme přespali. Ráno nás čekalo brzké vstávání – o půl páté. Museli jsme sbalit všechny věci, uklidit třídy, zvládnout ranní hygienu a o půl šesté vyrazit na náměstí Václava Hanky, kde byla společná snídaně všech účastníků Noci venku. Snídaně byla opravdu vydatná – káva, čaj koblihy a bagety. 
Posilnění do dalšího dne jsme se vrátili do školy, kde nás čekala práce v diskusních skupinkách. Děti se společně zamýšlely nad tématem bezdomovectví, rozdílem mezi předsudky a realitou, společně jsme viděli několik dokumentů ze života lidí na ulici i možnosti pomoci, které se nabízí. Ve skupinkách pak děti psaly příběhy bezdomovců, které je nejvíce zaujaly. 

Nakonec se měly vyjádřit k celé akci. Jejich zpětná vazby nás opravdu potěšila, posuďte sami.

Nám tato akce dala zkušenost do života. V dnešním moderním světě je zvyk, že soudíme lidi bez domova, ale nikdo se nepozastaví, proč je ten člověk vlastně bez domova. Tato akce byla pro nás jakousi zkouškou, jak může člověk dopadnout. Za nás je potřeba o tomhle mluvit, protože si myslíme, že je to důležité. Přijde nám pěkné, že člověk pomáhá někomu, kdo to potřebuje. Bezdomovci mají náš respekt za to, že vydrží na té ulici být.“ (Sára B., Bára R., Adéla Z.)

Akce noc venku mi dala ponaučení o tom, že bychom neměli brát bezdomovectví na lehkou váhu. I moji spolužáci to cítí stejně. Začneme dělat více dobrých skutků. akce se nám moc líbila a všichni jsme si to užili.“ (Andrea H., Eliška V., Honza P., Amálie L.)

Skvělá akce, moc se mi to líbilo. Povedlo se jim to. Ti lidé, kteří to dělají jsou ochotní a hodní. Jsem ráda, že se to koná.“ (Liliana K., Veronika K., Šárka W.)

Program byl velmi obsáhlý a nejvíce jsme si užili bubnování babiček. Jsme rádi, že se vybralo co nejvíc potravin pro bezdomovce. Také jsme si užili spaní ve škole.“ (Filip H., Honza B., Tadeáš V.)

Nejvíce se nám líbilo představení seniorek, které bubnovaly na míče. Na akci jsme se dozvěděli něco nového. Budeme si více vážit věcí, které máme – rodina, peníze, přátelé, domov a dobrý kolektiv.“ (Nikola B., Katka B., Tereza N., Viktorie D.)

Akce byla skvělá, výborně naplánovaná a zábava tu rozhodně nechyběla. Dozvěděla jsem se, jak to mají bezdomovci těžké a moc je obdivuji, že to zvládají a že nějak přežívají. Doufám, že se zúčastníme i příští rok. Moc se mi líbila brzká snídaně před Hankovým domem. Děkuji, že jsem se mohla zúčastnit, bylo to skvělé. Už se na bezdomovce koukám s nadhledem.“ (Natálie F.)

Měli jsem sraz před Hankovým domem a s sebou jsme přinesli trvanlivé potraviny pro bezdomovce. V divadle se konala akce. Hráli tam senioři a kapela The Last Revolution.“ (Nela P., Zuzana V., Eliška P., Lucka V.)

Gabriela Geislerová, Veronika Vágnerová, Irena Prajzlerová a žáci 2. stupně, kteří se zúčastnili Noci venku
ZŠ Strž 

Další články ZŠ Strž

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 363x