')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > ZOO a Safari

Dvorská nosorožčí samice Eliška v Tanzánii uhynula. Volně se v Africe pohybovala více než rok

Redakce / 18.10.2017
Již v pondělí večer se tento týden šířila smutná zpráva nejen pro dvorskou zoo: nosorožčí samice Eliška, která byla do Tanzánie převezena v červnu minulého roku, v národním parku Mkomazi uhynula. Tuto zprávu nyní potrvdila i dvorská zoo.
 

Ještě v pondělí 2. října se dvorská zoo radovala z narození dalšího, již 45. mláděte nosorožce černého ve své zoo. Tento týden však přišla smutná zpráva z Tanzanie, kde více než rok žila volně v přírodě Eliška - shodou náhod starší sestra čerstvě narozeného mláděte tohoto vzácného druhu nosorožců. 

Eliška patřila k východnímu poddruhu nosorožce dvourohého, jenž je kriticky ohrožený. Její předci byli do tehdejšího Československa dovezeni Josefem Vágnerem z keňského parku Tsavo, který je hned za hranicemi Mkomazi.

Elišce uhynula v důsledku vnitřního zranění, jež nebylo zvnějšku patrné. To jí způsobil samec Monduli, kterého do národního parku Mkomazi poslala britská zoo Port Lympne. Odborníci se shodují v tom, že podobné případy se stávají jak mezi zvířaty chovanými v lidské péči, tak v přírodě.

Úspěšný projekt návratu nosorožců do tanzanského národního parku Mkomazi vede známý ochránce přírody Tony Fitzjohn. Samice Deborah, která také pochází ze Dvora Králové, v Tanzanii porodila už tři mláďata, to zatím poslední na jaře letošního roku. Další dvě mláďata má v Africe původně dvorský samec Jamie se dvěma samicemi pocházejícími rovněž ze zoo Port Lympne.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: ZOO Dvůr Králové

 

Související články
Třetí letošní mládě nosorožce dvourohého v ZOO Dvůr Králové je holka.
Často kladené otázky související s odřezáváním rohů nosorožcům v zoo a videovysvětlení Přemysla Rabase
V úterý 2. října se narodila ve Dvoře Králové nosorožčí holka
Stav posledního nosorožce tuponosého na světě se zhoršuje
Vánoce v zoo už začaly: narodil se nosorožec černý

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 651x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)

Školní psycholog (Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí oddělení ŠKS (Dvůr Králové n. L.)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)


Kalendář akcí