Vyhledej
Královédvorsko > ZOO a Safari

Dvorská nosorožčí samice Eliška v Tanzánii uhynula. Volně se v Africe pohybovala více než rok

Redakce / 18.10.2017
Již v pondělí večer se tento týden šířila smutná zpráva nejen pro dvorskou zoo: nosorožčí samice Eliška, která byla do Tanzánie převezena v červnu minulého roku, v národním parku Mkomazi uhynula. Tuto zprávu nyní potrvdila i dvorská zoo.
 

Ještě v pondělí 2. října se dvorská zoo radovala z narození dalšího, již 45. mláděte nosorožce černého ve své zoo. Tento týden však přišla smutná zpráva z Tanzanie, kde více než rok žila volně v přírodě Eliška - shodou náhod starší sestra čerstvě narozeného mláděte tohoto vzácného druhu nosorožců. 

Eliška patřila k východnímu poddruhu nosorožce dvourohého, jenž je kriticky ohrožený. Její předci byli do tehdejšího Československa dovezeni Josefem Vágnerem z keňského parku Tsavo, který je hned za hranicemi Mkomazi.

Elišce uhynula v důsledku vnitřního zranění, jež nebylo zvnějšku patrné. To jí způsobil samec Monduli, kterého do národního parku Mkomazi poslala britská zoo Port Lympne. Odborníci se shodují v tom, že podobné případy se stávají jak mezi zvířaty chovanými v lidské péči, tak v přírodě.

Úspěšný projekt návratu nosorožců do tanzanského národního parku Mkomazi vede známý ochránce přírody Tony Fitzjohn. Samice Deborah, která také pochází ze Dvora Králové, v Tanzanii porodila už tři mláďata, to zatím poslední na jaře letošního roku. Další dvě mláďata má v Africe původně dvorský samec Jamie se dvěma samicemi pocházejícími rovněž ze zoo Port Lympne.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: ZOO Dvůr Králové

 

Související články
Třetí letošní mládě nosorožce dvourohého v ZOO Dvůr Králové je holka.
Často kladené otázky související s odřezáváním rohů nosorožcům v zoo a videovysvětlení Přemysla Rabase
V úterý 2. října se narodila ve Dvoře Králové nosorožčí holka
Stav posledního nosorožce tuponosého na světě se zhoršuje
Vánoce v zoo už začaly: narodil se nosorožec černý

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 677x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
24.01.2020 - Sportovci Královéhradeckého kraje dnes přivezli 31 medailí ze zimní Olympiády dětí a mládeže. V pořadí krajů se umístili na stříbrné příčce, což se naposledy povedlo v roce 2006.
16.12.2019 - Z rozhodnuti vlady ČR proběhne v úterý 17. prosince ve 12:00 spuštění sirén k uctění památky obětí události ve FN Ostrava. Zkouška sirén 1. ledna 2020 se ruší.
26.11.2019 - Dnes je kvůli nenadálé události uzavřen Městský úřad ve Dvoře Králové n. Labem.
12.11.2019 - Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 bude z technických důvodů uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ Dvůr Králové nad Labem.

Volná pracovní místa

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí