Vyhledej
Královédvorsko > ZOO a Safari

Letos druhý nosorožčí kluk vykoukl v královédvorské zoo na svět v pondělí 13. června

Redakce / 14.06.2016, Dvůr Králové nad Labem
Během pouhých pěti dnů se v zoologické zahradě ve Dvoře Králové narodilo druhé mládě nosorožce dvourohého a opět sameček. Zatímco ve volné přírodě žije jen několik stovek jedinců tohoto druhu, ve dvorské zoo se narodilo už 43 mláďat. Tři z nich se zahradě podařilo vrátit zpět do Afriky. Přesun dalšího jedince se plánuje na konec června tohoto roku.
 

Mládě přišlo na svět v pondělí 13. června v noci šestileté samici Evě. Otcem je samec Davu, který se tak letos stal už dvojnásobným otcem. „Stejně jako v případě prvního porodu ve čtvrtek 9. června proběhlo i tentokrát vše bez komplikací a bez zásahu ošetřovatelů. Mládě je prvním potomkem samice Evy a celkově čtvrtým samce Davu,“ přibližuje kurátor kopytníků Jiří Hrubý.

„Narození mláďat během pěti dnů je pro nás příjemným překvapením, protože matky, samice Jasmína a Eva, se ve dvorské zoo narodily s podobným časovým odstupem šesti dnů před šesti a půl lety,“ popisuje ošetřovatel Jan Žďárek.

První letošní mládě nosorožce dvourohého se narodilo samici Jasmíně ve čtvrtek 9. června. Po včerejším porodu druhého mláděte čítá skupina nosorožců dvourohých ve dvorské zoo 17 jedinců, což je největší skupina chovaná v Evropě. 

Na konec června je naplánován převoz dalšího nosorožce dvourohého z dvorského chovu, samice Elišky, do národního parku Mkomazi v Tanzanii. Eliška se připojí ke skupině nosorožců, kterou do Afriky dvorská zoo vrátila už v roce 2009 a která pod africkým sluncem úspěšně odchovala už dvě mláďata. 

Eliška patří k východnímu poddruhu nosorožce dvourohého, jenž je kriticky ohrožený. Její předci byli do tehdejšího Československa dovezeni Josefem Vágnerem z keňského parku Tsavo, který je hned za hranicemi Mkomazi. „To znamená, že se Eliška vrátí do své domoviny.


Zdroj: ZOO Dvůr Králové, a.s.

 

Související články
Záchrana severních bílých nosorožců – Mezinárodní jednání ve Vídni
ZOO Dvůr Králové má nový přírůstek - samce nosorožce tuponosého jižního původem z  Afriky
Uhynula samice Nola, jeden z posledních čtyř severních bílých nosorožců na světě
Pozvánka na rozloučení s Eliškou před její cestou do Afriky
V královédvorské zoo se narodila 170. žirafa Rotschildova

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 171x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.11.2019 - Dnes je kvůli nenadálé události uzavřen Městský úřad ve Dvoře Králové n. Labem.
12.11.2019 - Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 bude z technických důvodů uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ Dvůr Králové nad Labem.
12.11.2019 - V dnech 13. a 14. 11. bude od 6:00 v Trutnově provoz na Úpském nábřeží veden JEDNOSMĚRNĚ, a to ve směru od Polské ul. ke kruhovému objezdu u autobusového nádraží. Vozidla jedoucí z opačného směru musí využít objízdné trasy přes ul. Československé armády.
24.10.2019 - Od pátku 25. října 20:00 hod. do úterý 29. října 6:00 hod. bude mimořádně mimo provoz informační systém CZECH POINT. Nebude tak možné využít těchto služeb ani na jiných místech než jsou úřady (např. informační centra apod.)

Volná pracovní místa
Právník/právnička (Město Dvůr Králové n. L)

Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)

Sociální pracovník (Domov důchodců)

Fyzioterapeut (Domov sv. Josefa)

Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí