Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Turistika > ZOO a Safari

Nosorožci jedou ze Dvora Králové do Rwandy. Cesta začala dnes ráno

Největší přesun nosorožců z Evropy do Afriky probíhá dnes

Redakce / 23.06.2019, Dvůr Králové nad Labem
V neděli 23. června začala v Safari Parku Dvůr Králové přeprava pěti nosorožců černých východního poddruhu do Rwandy, národního parku Akagera. Jedná se o největší transport nosorožců z Evropy do Afriky v historii. Pět zvířat, z nichž tři pocházejí ze safari parku a dvě z dalších evropských zahrad, se na téměř 30hodinovou cestu připravovala společně ve Dvoře Králové od listopadu 2018.

FOTOGALERIE - Stěhování nosorožců do Rwandy

„Po příjezdu do Akagery budou zvířata umístěna do tzv. bom – menších výběhů ohraničených dřevěnými kůly. Později se přesunou do větších výběhů a finálním krokem bude jejich vypuštění do severní části parku, kde se budou moct volně pohybovat. Věřím, že si nosorožci na svůj nový africký domov úspěšně zvyknout a začnou se tam co nejdříve rozmnožovat,“ říká Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové.
Zvířata zpět do AfrikySafari Park Dvůr Králové dosud do Afriky vrátil osm nosorožců, čtyři černé a čtyři bílé severní formy. Skupina nosorožců černých se v rezervaci Mkomazi v Tanzanii už několikrát úspěšně rozmnožila. V roce 2014 a 2017 bylo v safari parku uspořádáno demonstrativní pálení rohoviny s cílem upozornit na masové vyvražďování nosorožců kvůli rohům.

Tři samice a dva samci jsou staří v rozmezí od dvou do devíti let. Tři z nich, Jasiri, Jasmína a Manny, pocházejí z dvorského safari parku, samice Olmoti je z anglické zoo Flamingo Land a Mandela se narodil v Ree Park Safari v Dánsku. Nosorožci budou rwandské vládě, která spolu s organizací African Parks řídí akagerský národní park, darováni. Patronkou převozu se stala modelka Veronika Vařeková, jež rovněž pomáhá s fundraisingem celého projektu.

Všech pět nosorožců podstoupilo ve dvorském safari parku několikaměsíční trénink, který zvířata připravil na téměř 30 hodin trvající cestu, jež budou trávit v přepravních bednách. Nosorožci budou během transportu při vědomí, pravidelně krmeni i napájeni a po celou dobu bude jejich zdravotní stav spolu s ošetřovateli z dvorského safari parku kontrolovat africký veterinář a odborník na transporty Pete Morkel.

Ve volné přírodě zbývá přibližně 5 000 nosorožců černých, z nichž právě východního poddruhu je na světě už jen několik stovek. Budoucnost těchto zvířat ohrožuje zejména poptávka po nosorožčí rohovině, s níž se nelegálně obchoduje především v jihovýchodní Asii. Národní park Akagera splňuje v současné době všechny předpoklady pro úspěšné začlenění nově příchozích zvířat do africké přírody. Navzdory tomu, že tam v důsledku pytlačení a tragické občanské války byli všichni nosorožci do roku 2007 vyhubeni, podařilo se novému vedení parku situaci během pár let zásadně změnit a úspěšně obnovit chod celé rezervace. Od roku 2010 byla uskutečněna či zpřísněna mnohá bezpečnostní opatření, a povedlo se tak do tří let snížit množství upytlačených zvířat o 97 procent. V roce 2017 se tak do Akagery mohli vrátit první nosorožci. Z Jihoafrické republiky tam bylo dopraveno 18 zvířat, která nyní žijí v jižní části národního parku. Dva roky před tím našla v parku nový domov také dovezená smečka lvů.

„Dodnes se ve všech čtyřech rwandských parcích podařilo pytlačení téměř vymýtit a jsme si tak jistí, že pětice nosorožců bude v novém domově jenom prospívat,“ sdělila tisku Clare Akamanzi, výkonná ředitelka Vládní rady pro rozvoj Rwandy (Rwanda Development Board).

Kateřina Sekyrková
Zdroj: Safari park Dvůr KrálovéSouvisející články
Stav posledního nosorožce tuponosého na světě se zhoršuje
Zemřel poslední samec nosorožce bílého severního - Sudán
Vánoce v zoo už začaly: narodil se nosorožec černý
Výzkumák se vrací do zoo. O jeho podpoře rozhodnou krajští zastupitelé
Koťata lvů berberských ve dvorském safari po 30 letech
Umělé oplodnění nosorožců bílých severních se děje i díky pracovníkům dvorské zoo
Ve dvorské zoo přibyl nosorožec: čtyřletá samice nosorožce bílého jižního přijela z Francie
Nosorožec Manny ze Dvora Králové v Africe uhynul
Vaše komentáře

Přečteno 1787x
 
Hodnocení článku:
04.10.2021 - Železniční výluka v úseku Police nad Metují - Broumov se koná od 16. do 24. 10. 2021. Další výluka Hronov - Broumov je od 25. do 29. 10. 2021
30.09.2021 - Železniční trať mezi Hradcem Králové a Opatovicemi nad Labem by měla být zdvoukolejněná v roce 2027.
30.09.2021 - Lávka z Vorlechu do Strže je ve dnech 29. a 30. září neprůchozí kvůli výměně pochozí části. Dřevo je nahrazováno ocelovou mřížkou.

Volná pracovní místa
Uklízečka (Domov sv. Josefa) 

Tým pro nové oddělení (Vividus East DKnL)Logoped/ka (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí
1.03.2020 - 15.11.2021
Lovci perel - soutěž
28.09.2021 09:00 - 31.10.2021 16:00
Poezie nitě
17.10.2021 19:00 - 17.10.2021 19:00
Zbožňovaný (Komedie, drama)
19.10.2021 19:00 - 19.10.2021 21:00
Jednotka intenzivního života (dokumentární film)