')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > ZOO a Safari

Peter Nagy nám odpověděl na dotaz, kdy se dozvěděl o tragédii žiraf v naší zoo a proč se rozhodl písničku 50 žiráf napsat.

Redakce / 21.10.2018
Nedalo nám to a napsali jsme Peteru Nagyovi. Odpověď přišla hned druhý den. Rovněž Peterovi děkujeme za sdílení našeho článku na jeho Facebooku. Tolik čtenářů z celého "Československa" jsme ještě nikdy neměli :-)
 

FOTOGALERIE - Peter Nagy nám odpověděl na dotaz, kdy se dozvěděl o tragédii žiraf a proč písničku 50 žiráf napsal.

hezký den, 
Dvůr Králové zaznamenal vaší novou písničku inspirovanou tragédií v zoo Dvůr Králové. Mohl byste nám prosím poslat pár vět, jak písnička vznikla a kde jste se o tragédii poprvé dozvěděl?

Písnička a textPísničku si můžete poslechnout ZDE u původního článku z minulého týdne

Dobrý deň, Ďakujem za otázku.

Napísal by som to asi takto jednoducho:
Som clovek, ktorý miluje zvieratá. Som hlavne psíčkár..celý život. Mám psíka ktorého sme si s priatelkou adoptovali z útulku. Náš pes chodí so mnou aj na podium.(vid foto)

„50 Žiráf“ je pieseň z mojho najnovšieho albumu "PIANKO“. Teším sa, že pieseň mám mimoriadnu odozvu u mojich fanúšikov na soc. sieti. Ako metaforu textu som použil starý príbeh z čias Československa, keď vtedajší „mocní“ dali príkazom vystrieµať 50 žiráf zoológa Josefa Vágnera v Safari parku Dvůr Králové. Tento nápad som nosil v hlave 25 rokov. Cital som o tom po revolúcii. Po revolucii sa písalo vela clánkov o príbehoch ktoré komunisti "stopili". Ale tento príbeh akokeby zapadol do zabudnutia. Myslím, že teraz je čas na to upozorniť znova. Musime sa vrátit k prírode, inak neprežijeme.

Pre mňa je to veµmi silný príbeh, ktorý je dodnes nedoriešený. Pieseň „50 žiráf“ nie je len o zlom vzťahu µudstva k prírode, ale aj o tom ako sa ničíme navzájom v snahe odstrániť všetko čo nám stojí v ceste za tzv. „civilizáciou“. Vtedy to bola arogancia moci, dnes je to arogancia veµkých peňazí. Žijeme v slepej uličke a hµadáme návod ako vycúvať. Pieseň je jedna z nenásilných možností ako sa prebudiť,“


s uctou

Peter Nagy


https://www.youtube.com/watch?v=3IScjKy4ruY

https://www.facebook.com/PeterNagyOfficial/


foto: archiv P. Nagye

 

Související články
Podívejte se na velký rozhovor s Lubošem Dvořákem Zvičinou - autorem populárního slona, ale také celé řady dalších obrazů, soch i počítačové grafiky
Peter Nagy napsal smutnou písničku inspirovanou velkou tragédií v ZOO Dvůr Králové
Výzkumák se vrací do zoo. O jeho podpoře rozhodnou krajští zastupitelé

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 2442x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Technik PC a periférií (ZŠ Schulzovy sady)

Školní psycholog (Město Dvůr Králové n. L.)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)


Kalendář akcí
1.03.2019 - 15.11.2019
Lovci perel - soutěž
1.09.2019 - 8.11.2019
Mít své místo
1.09.2019 - 27.09.2019
Přihlášky na kurz internetu
16.09.2019 - 27.09.2019
Slavnost Klíčování