Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > ZOO a Safari

První mládě hrabáče kapského v královédvorské zoo je pod neustálým dozorem. Pavilon s jeho lůžkem je dočasně uzavřen

Redakce / 21.04.2017, Dvůr Králové nad Labem
Ve dvorské zoo se narodilo v době velikonoc mládě hrabáče kapského. Matka Skyla byla již před porodem v karanténě a v jejím výběhu v pavilonu slonů (Africká savana) tak návštěvníci mohli zhlédnout jen většinou spícího samečka Eka. Mládě je nyní pod neustálým dozorem ošetřovatelů, je velmi citlivý na teplo a vhlkost. Proto je jeho lůžko v zázemí Pavilonu Africká savana vyhříváno infra lampou na 32 stupňů Celsia a saturováno vzdušnou vlhkostí a celý je zároveň dočasně uzavřen. Slony, kteří obývají stejný pavilon, tak je možné vidět pouze ve venkovním výběhu.
 

Hrabáč kapský je originální africké zvíře připomínající mravenečníka. V České republice jej chovají pouze tři zoologické zahrady. "Celkově se v evropských zahradách nevyskytuje úplně běžně a častější úspěšné odchovy mláďat jsou záležitostí spíše posledních několika let, proto zkušenosti s jejich odchovem nejsou zatím velké,“ doplňuje zooložka Gabriela Linhart. 

Do Dvora Králové se první hrabáč, samec Eka, dostal v roce 2014. Loni v létě k Ekovi přibyla z Anglie samice Skyla. Samec Eka se Skylou utvořili harmonický pár hned po svém prvním spojení loni v srpnu. Eka se při té příležitosti pokusil i o úspěšné páření. 

Mládě se narodilo ve čtvrtek 13. dubna v časných ranních hodinách po 239 dnech březosti, což je u hrabáčů standardní délka. Hned po porodu, který byl monitorován kamerami, do zoo dorazili ošetřovatelé, aby zjistili, jak matka, prvorodička, mládě přijme. 

„Skyla se od začátku chovala poněkud nervózně. Protože jsme se báli, aby mládě omylem nezranila, rozhodli jsme se ho umístit po dobu matčiny zvýšené aktivity do speciálního lůžka v zázemí zoo. Ke Skyle ho však pravidelně nosíme a přikládáme ho k matčiným strukům,“ popisuje péči o mládě ošetřovatelka Lucie Pavlačíková. 

Hrabáč kapský je noční živočich obývající subsaharskou Afriku. Ve volné přírodě se živí především termity a mravenci, k čemuž má výborně uzpůsobené tělo. Hlava je zakončena nápadně dlouhým a citlivým čenichem, zatímco uvnitř tlamy má dlouhý jazyk. K rozhrabávání termitišť využívá svých silných končetin, které jsou opatřeny ostrými drápy.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: ZOO Dvůr Králové

 

Související články
Na Velikonoce ZOO Dvůr Králové vstoupí do mezisezony. Otevře Lví safari pro své trucky a zvýší vstupné.
Žirafy opět volně v safari! ZOO Dvůr Králové představuje další novinku
Africký festival roztancuje ZOO Dvůr Králové. Ožije opět i letní kino
V úterý 2. října se narodila ve Dvoře Králové nosorožčí holka
Ve Dvoře se narodilo již druhé mládě hrabáče kapského

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 187x
 
 
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí