Vyhledej
Královédvorsko > ZOO a Safari

Ptačí svět se proměnil v madagaskarský kaňon. Dvorská zoo otevře zakázané i rekonstruované pavilony

Redakce / 25.05.2020, Dvůr Králové nad Labem
Od pondělí 25. května budou moci návštěvníci dvorské zoo již vcházet i do tamních pavilonů. Některé z nich veřejnost neviděla déle než jen po dobu koronaviru: vodní i ptačí svět totiž procházely dlouhodobou rekonstrukcí, která byla částečně hrazena z dotací česko-polské spolupráce.
 

FOTOGALERIE - ZOO novinky květen 2020

Ptačí svět nahrazen suchým kaňonem

Největší proměnou prošla první část pavilonu zvaný Ptačí svět. Tato část Ptačího světa již svým vnitřním uspořádáním a skladbou zvířat nevyhovovala ani návštěvníkům, ani zvířatům a byla zcela přestavěna. V rámci celého pavilonu tak nyní doslova projdete z pouště do tropů: stejně jako na skutečném Madagaskaru. Pouštní prostor je napodobeninou vyschlého madagaskarského kaňonu Makay. Kromě volně poletujících opeřenců zde najdete v údolí kaňonu i želvy paprsčité. Věrní návštěvníci se nemusí bát, že přišli rekonstrukcí o pohled na opeřená čertsvě vylíhnutá mláďata, která byla za sklem kukaně jednou z největších atrakcí původního ptačího světa. 

Vodní svět ryze africký

Velkou změnu zaznamenala i tropická řeka ve Vodním světě, která byla původně jedním velkým akváriem. Z jednoho akvária původně betonového základu vznikla 3 menší, která umožňují každému druhu ryby mít požadované ph vody. Navíc zde budou umístěny skutečně jen ryze africké ryby. U dalších akvárií v pavilonu s řekou dojde k výměně skel a opravám stěn, které již protékaly. Sousedící akvária by měla mít i stejně vysoko hladinu vody. Novinkou zde časem bude i vyvýšená plošina, ze které bude výhled na stávající krokodýlí jezírko. Ačkoliv rekonstrukce vodního světa ještě není zcela dokonečna, veřejnost sem od pondělí 25. května již bude mít přístup. 

Gepardi bez plotu

Již od poloviny května mohli návštěvníci obdidovat i nové řešení oplocení výběh hyen a gepardů. Původní skleněná stěna, která dělala z výběhů skleník, ve kterém bylo pro zvířata nepříznivé klima, byla nahrazena buď mřížovím nebo pro fotografy atraktivním vodním příkopem.

Letní sezona v plném proudu

Při večerních procházkách zahradou mohou lidé spatřit v jezírku celou hroší rodinku. V pátek byl do prostoru Safari vypuštěn i žirafí samec, letní sezona je tak potvrzena. Žirafího samce mohou lidé zahlédnout nejen při jízdě v safari busu či trucku, ale také ze sedačky svého auta. Jízda po Safari vlastním autem však byla nově zdražena z 240 na 350 Kč (podmínkou je navíc i zakoupená jízdenka do zoo). Jak vedení zoo uvedlo, chce tak snížit dopravu po safari a přimět lidi k využití hromadných prostředků při návštěvě Safari. Zároveň slíbili zajištění větší frekvence safari busů: v létě byli totiž ve vybraných dnech beznadějně vyprodané. Ředitel Přemysl Rabas upozornil na možnost zakoupení zlevněné vstupenky pro dospělého za 190 Kč/den po celou sezonu online. Tímto by rádi eliminovali osobní prodej vstupenek. 

Plány na Madagaskar

Mezi další plány dvorské zoo patří výstavba nové části zoo naproti Neumannově vile, která by se orientovala jen na Madagaskar. Bohužel zoo se nepodařilo na tento projekt získat dotaci a bude tak tento sen realizovat ve 3 etapách tak, jak to bude finančně možné. Ještě letos by se měla začít stavět restaurace, která nahradí stánek u Neumannovy vily. Současnou budovu bývalé slévárny v prostoru budoucího Madagaskaru zastíní časem vybudované voliéry. V poslední fázi by mělo dojít k výstavbě zázemí pro tučnáky. 

Kateřina Sekyrková


 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 2663x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
15.09.2020 - Od 17. září do 17. listopadu 2020 bude úplně uzavřena silnice Rožnov – Semonice.
31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.

Volná pracovní místa
Dělník/dělnice (Chvalkovice)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí