')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > ZOO a Safari

V královédvorské zoo vstupují do nové sezony s novým zvířetem - medojedem kapským

Nová šelma ve výběhu královédvorské zoo

Redakce / 19.04.2016, Dvůr Králové nad Labem
Medojeda kapského, jedno z nejodvážnějších zvířat Afriky, mohou návštěvníci nově vidět v královédvorské zoologické zahradě. Po příchodu samce Oketze se ZOO Dvůr Králové stala druhou zahradou v ČR a pátou v Evropě, která tuto houževnatou a inteligentní šelmu chová.
 

Medojed nemá v přírodě téměř žádného přirozeného nepřítele. Jeho robustní a svalnaté tělo pokrývá volná kůže se silnou hrubou srstí. Díky této tělesné konstituci je mimořádně odolný vůči hadímu uštknutí nebo kousnutí hmyzem, dokáže se ubránit i proti útokům lva nebo levharta. 

Medojedí samec se jménem Oketz se narodil v roce 2004 v pražské zoo a do roku 2015 žil v Izraeli. „Po příchodu k nám jsme ho nechali nějakou dobu v zázemí zoo, aby si zvykl na nové prostředí. Současně jsme mu připravili řádně zabezpečený výběh – tyto šelmy jsou známé svojí schopností najít únik skoro odkudkoli,“ popisuje nový přírůstek dvorská zooložka Gabriela Linhart.

Přestože jsou tyto lasicovité šelmy spíše samotářskými tvory, v zajetí jsou nezřídka chovány v páru. Vyskytují se téměř po celém africkém kontinentě s výjimkou extrémně suchých míst. Vyhýbají se také pralesům.  „Oketz žil od narození se svojí sestrou Dvash, k nám už přišel pouze samec. Naším cílem je mu co nejdříve sehnat samičku a pokusit se o odchov,“ doplňuje Gabriela Linhart.

Medojed je všežravec, živí se ptáky, malými savci, ale dokáže ulovit i jedovatého hada. Nepohrdne ovocem nebo hlízami, jeho nejoblíbenější specialitou je však med, podle něhož získal i své jméno. 

Zdroj: ZOO Dvůr Králové


 

Související články
Dvorská zoo plánuje v roce 2016 investice za 45 milionů korun
Sbírka pro ZOO Dvůr Králové vynesla přes sedm tun krmiva
Letošní novinky v královédvorské zoo už rostou. Nejen na papíře.
V ZOO Dvůr Králové museli jedovatou kobru ošetřit holýma rukama
Údolíčko potoku Netřeba pěšky - Safari bez africké zvěře
ZOO Dvůr Králové: Přijďte k nám vyzdobit Západoafrické městečko (14.-15. května)
Víkendové akce 13. - 15. května 2016 ve Dvoře Králové a okolí
Dvorská zoo postrádá po úterní průtrži několik menších antilop - vodušek
Amfieátr v královédvorské zoo bude hostit divadlo. Představení Kdo se bojí postele podpoří adopci zvířat.

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 74x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Školní psycholog (Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí oddělení ŠKS (Dvůr Králové n. L.)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí