Vyhledej
Královédvorsko > ZOO a Safari

V královédvorské zoo vstupují do nové sezony s novým zvířetem - medojedem kapským

Nová šelma ve výběhu královédvorské zoo

Redakce / 19.04.2016, Dvůr Králové nad Labem
Medojeda kapského, jedno z nejodvážnějších zvířat Afriky, mohou návštěvníci nově vidět v královédvorské zoologické zahradě. Po příchodu samce Oketze se ZOO Dvůr Králové stala druhou zahradou v ČR a pátou v Evropě, která tuto houževnatou a inteligentní šelmu chová.
 

Medojed nemá v přírodě téměř žádného přirozeného nepřítele. Jeho robustní a svalnaté tělo pokrývá volná kůže se silnou hrubou srstí. Díky této tělesné konstituci je mimořádně odolný vůči hadímu uštknutí nebo kousnutí hmyzem, dokáže se ubránit i proti útokům lva nebo levharta. 

Medojedí samec se jménem Oketz se narodil v roce 2004 v pražské zoo a do roku 2015 žil v Izraeli. „Po příchodu k nám jsme ho nechali nějakou dobu v zázemí zoo, aby si zvykl na nové prostředí. Současně jsme mu připravili řádně zabezpečený výběh – tyto šelmy jsou známé svojí schopností najít únik skoro odkudkoli,“ popisuje nový přírůstek dvorská zooložka Gabriela Linhart.

Přestože jsou tyto lasicovité šelmy spíše samotářskými tvory, v zajetí jsou nezřídka chovány v páru. Vyskytují se téměř po celém africkém kontinentě s výjimkou extrémně suchých míst. Vyhýbají se také pralesům.  „Oketz žil od narození se svojí sestrou Dvash, k nám už přišel pouze samec. Naším cílem je mu co nejdříve sehnat samičku a pokusit se o odchov,“ doplňuje Gabriela Linhart.

Medojed je všežravec, živí se ptáky, malými savci, ale dokáže ulovit i jedovatého hada. Nepohrdne ovocem nebo hlízami, jeho nejoblíbenější specialitou je však med, podle něhož získal i své jméno. 

Zdroj: ZOO Dvůr Králové


 

Související články
Dvorská zoo plánuje v roce 2016 investice za 45 milionů korun
Sbírka pro ZOO Dvůr Králové vynesla přes sedm tun krmiva
Letošní novinky v královédvorské zoo už rostou. Nejen na papíře.
V ZOO Dvůr Králové museli jedovatou kobru ošetřit holýma rukama
Údolíčko potoku Netřeba pěšky - Safari bez africké zvěře
ZOO Dvůr Králové: Přijďte k nám vyzdobit Západoafrické městečko (14.-15. května)
Víkendové akce 13. - 15. května 2016 ve Dvoře Králové a okolí
Dvorská zoo postrádá po úterní průtrži několik menších antilop - vodušek
Amfieátr v královédvorské zoo bude hostit divadlo. Představení Kdo se bojí postele podpoří adopci zvířat.

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 86x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.11.2019 - Dnes je kvůli nenadálé události uzavřen Městský úřad ve Dvoře Králové n. Labem.
12.11.2019 - Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 bude z technických důvodů uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ Dvůr Králové nad Labem.
12.11.2019 - V dnech 13. a 14. 11. bude od 6:00 v Trutnově provoz na Úpském nábřeží veden JEDNOSMĚRNĚ, a to ve směru od Polské ul. ke kruhovému objezdu u autobusového nádraží. Vozidla jedoucí z opačného směru musí využít objízdné trasy přes ul. Československé armády.
24.10.2019 - Od pátku 25. října 20:00 hod. do úterý 29. října 6:00 hod. bude mimořádně mimo provoz informační systém CZECH POINT. Nebude tak možné využít těchto služeb ani na jiných místech než jsou úřady (např. informační centra apod.)

Volná pracovní místa
Právník/právnička (Město Dvůr Králové n. L)

Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)

Sociální pracovník (Domov důchodců)

Fyzioterapeut (Domov sv. Josefa)

Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí