')
Vyhledej
Královédvorsko > ZOO a Safari

Vánoce v zoo už začaly: narodil se nosorožec černý

Redakce / 12.12.2018, Dvůr Králové nad Labem
V předvánočním čase hlásí dvorský Safari park skvělou zprávu: v neděli 9. prosince se zde narodilo mládě nosorožce černého. S novým přírůstkem má nyní skupina černých nosorožců 19 jedinců, což je vůbec nejvíc v historii zahrady. V úterý večer navíc dorazila do safari parku nová samice nosorožce bílého jižního Jabulina z francouzské Zoo Montpellier.
 

Zázemí pro nosorožce narozené i dovezené

Vánoční zoo pro veřejnost je sice naplánována až od soboty 15. prosince 2018, ale dárek v safari parku dostali již nyní: narození mláděte nosorožce černého a samici nosorožce bílého dovezenou z francouzské zoo. Veřejnost však bude mít možnost mládě shlédnout až po Novém roce.

V neděli narozené mládě je už 46. nosorožcem černým, který u nás přišel na svět. "I díky tomu, jak se nám v chovu tohoto druhu daří, můžeme tato kriticky ohrožená zvířata vracet zpátky do Afriky. Nyní se u nás na převoz do Rwandy připravuje pět jedinců," popsal radost z nového přírůstku ředitel Safari parku Přemysl Rabas.

Matkou nového přírůstku je dvanáctiletá samice Maisha, otcem samec Mweru. „Maisha přivedla na svět v minulosti bez problému dvě mláďata a vše proběhlo hladce i tentokrát. Sameček váží 41 kilo, a je tak jedním z největších mláďat, jaké jsme tu kdy měli," říká zoolog Jiří Hrubý. Porod začal v neděli kolem 9. hodiny ráno. "Je to velmi silné a živé mládě. Stačila mu ani ne půl hodina a už se dokázalo poprvé postavit na všechny čtyři," doplňuje zoolog. Společně s matkou, která se o něj vzorně stará, tráví dny zatím ve vnitřní ubikaci, ven spolu začnou chodit, pokud to počasí dovolí, až po Novém roce.

Nová samice nosorožce bílého - Jabulina ze Zoo Montpellier se připojila ke stávajícím třem zvířatům - jednomu samci a dvěma samicím. Jabulině, která se narodila v roce 2001, se ve Francii nepodařilo spojit se samcem a muselo dojít k výměně samic. Proto byla koordinátorem chovu nosorožců bílých doporučena k převozu do Dvora Králové. „U nás máme se spojování nosorožců bohaté zkušenosti, proto jsme ji neměli důvod odmítnout. Pokusíme se ji postupně začlenit do stávající fungující skupiny,“ dodává Jiří Hrubý.

Přeprava samice nosorožce bílého do dvorské zoo

Ve čtvrtek 13. prosince se v zázemí dvorské zoo koná mezinárodní konference o severních bílých nosorožcích. Z toho důvodu bude uzavřena Neumannova vila s galerií Z. Buriana.

Vánoce v zoo

Desítky svítících dekorací ve tvaru zvířat, mohutný vánoční baobab, ozdobené stromečky a africká zvířata budou na návštěvníyk čekat v dvorské zoo od 15. prosince do 6. ledna 2019. Vstupné činí v tuto mimosezonu 110/70 Kč.

S přípravami vánoční atmosféry v Safari Parku Dvůr Králové i letos pomáhají děti z mateřských a základních škol. Ty od začátku prosince po areálu zahrady zdobí speciální dřevěné stromečky vlastnoručně vyrobenými dekoracemi. „Odpadové dřevo, pro které už bychom nenašli významnější využití, jsme zrecyklovali tak, že jsme z něho vyrobili necelé dvě desítky vánočních stromků. Ty pak budeme moct na výzdobu zahrady opakovaně využít i v následujících letech,“ říká Markéta Grúňová ze Safari Parku Dvůr Králové.

Kromě ozdobených stromečků a další vánoční výzdoby láká zahrada v tomto období prodlouženou otevírací dobou pokladen do 19 hodin. 

Na Štědrý den a Silvestra se pokladny uzavřou už ve 14 hodin.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: Safari park
Foto:Simona Jiřičková, Safari park

 

Související články
Den nosorožců oslaví v ZOO Dvůr Králové novým pavilonem pro tato chráněná zvířata
Dvorská nosorožčí samice Eliška v Tanzánii uhynula. Volně se v Africe pohybovala více než rok
Výzkumák se vrací do zoo. O jeho podpoře rozhodnou krajští zastupitelé
Nosorožci jedou ze Dvora Králové do Rwandy. Cesta začala dnes ráno

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 2376x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
08.10.2019 - Krajské pracoviště BESIP zve řidiče a řidičky na kurz s názvem "Za volantem v bezpečí" zaměřený na zlepšení a zdokonalení řidičských dovedností. Kurz se koná v neděli 13. října 2019 od 8:30 do 15:30 hod. na polygonu na letišti v Hradci Králové. Vlastní auto nutností. Zájemci se mohou hlásit na: besip-hk@cspsd.cz.
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.

Volná pracovní místa
Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Odborný referent OŽÚ (MěÚ Dvůr Králové n .L.)


Technik PC a periférií (ZŠ Schulzovy sady)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí
1.03.2019 - 15.11.2019
Lovci perel - soutěž
1.09.2019 - 8.11.2019
Mít své místo
19.09.2019 10:00 - 17.10.2019 17:00
Zvíře není věc
1.10.2019 - 30.10.2019
Konzerva místo zpozdného