Vyhledej
Královédvorsko > ZOO a Safari

Ve dvorské zoo přibyl nosorožec: čtyřletá samice nosorožce bílého jižního přijela z Francie

Redakce / 12.03.2020, Dvůr Králové nad Labem
Již několik let vrací dvorská zoo postupně nosorožce zpátky do Afriky. Dnes však nastala v areálu dvorského Safari parku opačná situace: zoologům se podařilo do Dvora Králové bezpečně dopravit samici nosorožce tuponosého (jinak též bílého) jižního z francouzské zoo v Beauval.
 

Samice Gaya se narodila ve francouzské zoo Beauval, odkud byla dvorskému safari parku doporučena koordinátorem pro chov nosorožců Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA). Čtyřletá samice se tak postupně zapojí do stávající skupiny nosorožců bílých, která nyní čítá čtyři jedince: jednoho samce a tři samice.

Nový přírůstek má za sebou více než 1400 km po evropských silnicích. Cestu trvající 18 hodin samice zvládla bez potíží a nyní si bude přivykat na nové prostředí a skupinu.

Nosorožci bílí jsou sociálněji žijící zvířata a pro ošetřovatele tak bude v následujících dnech velmi důležité, jak skupina samici Gayu přijme. Ta k nim nebude vpuštěna rovnou, ale bude zpočátku vpuštěna do vedlejšího výběhu a podle reakcí celé skupiny postupně začleňována. 

Dvorská zoo patří dlouhodobě ke špičkám v chovu nosorožců, kterých se zde narodilo celkem 53. "Jsme jediná zoo na světě, které se podařilo rozmnožit severní bílé nosorožce. Samici Gayu se budeme snažit postupně začlenit do stávající fungující skupiny a počítáme s ní do možné reprodukce,“ říká zoolog z dvorské zoo Jiří Hrubý.

Kvůli historickému zaměření na severní bílé nosorožce a ohrožený východní poddruh černých nosorožců se zde zatím narodila pouze dvě mláďata nosorožce bílého jižního.


Kateřina Sekyrková

Zdroj: Safari park Dvůr Králové n. L.

 

Související články
Vánoce v zoo už začaly: narodil se nosorožec černý
Nosorožci jedou ze Dvora Králové do Rwandy. Cesta začala dnes ráno
Umělé oplodnění nosorožců bílých severních se děje i díky pracovníkům dvorské zoo

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 277x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.
29.04.2020 - V sezoně 2019/2020 vynaložil Královéhradecký kraj na údržbu svých silnic necelých 116 milionů korun, což je nejméně za posledních sedm let. Oproti plánu kraj ušetřil 45 milionů korun.

Volná pracovní místa
Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí ODP (Město Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí