Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Turistika > ZOO a Safari

Ve dvorské zoo přibyl nosorožec: čtyřletá samice nosorožce bílého jižního přijela z Francie

Redakce / 12.03.2020, Dvůr Králové nad Labem
Již několik let vrací dvorská zoo postupně nosorožce zpátky do Afriky. Dnes však nastala v areálu dvorského Safari parku opačná situace: zoologům se podařilo do Dvora Králové bezpečně dopravit samici nosorožce tuponosého (jinak též bílého) jižního z francouzské zoo v Beauval.
 

Samice Gaya se narodila ve francouzské zoo Beauval, odkud byla dvorskému safari parku doporučena koordinátorem pro chov nosorožců Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA). Čtyřletá samice se tak postupně zapojí do stávající skupiny nosorožců bílých, která nyní čítá čtyři jedince: jednoho samce a tři samice.

Nový přírůstek má za sebou více než 1400 km po evropských silnicích. Cestu trvající 18 hodin samice zvládla bez potíží a nyní si bude přivykat na nové prostředí a skupinu.

Nosorožci bílí jsou sociálněji žijící zvířata a pro ošetřovatele tak bude v následujících dnech velmi důležité, jak skupina samici Gayu přijme. Ta k nim nebude vpuštěna rovnou, ale bude zpočátku vpuštěna do vedlejšího výběhu a podle reakcí celé skupiny postupně začleňována. 

Dvorská zoo patří dlouhodobě ke špičkám v chovu nosorožců, kterých se zde narodilo celkem 53. "Jsme jediná zoo na světě, které se podařilo rozmnožit severní bílé nosorožce. Samici Gayu se budeme snažit postupně začlenit do stávající fungující skupiny a počítáme s ní do možné reprodukce,“ říká zoolog z dvorské zoo Jiří Hrubý.

Kvůli historickému zaměření na severní bílé nosorožce a ohrožený východní poddruh černých nosorožců se zde zatím narodila pouze dvě mláďata nosorožce bílého jižního.


Kateřina Sekyrková

Zdroj: Safari park Dvůr Králové n. L.

 

Související články
Vánoce v zoo už začaly: narodil se nosorožec černý
Nosorožci jedou ze Dvora Králové do Rwandy. Cesta začala dnes ráno
Umělé oplodnění nosorožců bílých severních se děje i díky pracovníkům dvorské zoo

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 303x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí