Vyhledej
Královédvorsko > ZOO a Safari

Žirafy uvidíme i v zimě: to je vánoční dárek od dvorské zoo

Redakce / 16.12.2019, Dvůr Králové nad Labem
Obvykle začínají vánoce první adventní nedělí, ale v zoo letos zahájily vánoce slavnostním otevření tolik očekávané zimní expozice žiraf. Návštěvníci tak mohou ve Dvoře Králové vidět jedno z největších stád žiraf v zajetí nově i v zimě.
 

FOTOGALERIE - Zimní expozice žiraf v Safari Dvůr Králové

Vánoce ve dvorské zoo letos trvají od 14. prosince do 5. ledna 2020. Vánoční zoo láká kromě novinek i na snížené vstupné (175/110 Kč) a prodlouženou otvírací dobu pokladen do 18 hodin. Výjimkou jsou pouze Štědrý den a Silvestr, kdy se pokladny uzavřou ve 14 hodin.)

Zimní expozice žiraf


Ing. Josef Vágner přivezl do Dvora Králové v 70. letech 20. století téměř 50 žiraf. Neměl ambici je ukazovat lidem v zimě, proto se tehdy pavilony pro žirafy stavěly jen jako zimoviště a na zimní expozici Dvůr čekal až do roku 2019. Původní ambice byla, aby zvířata byla viděná v létě ve volných výbězích a safari. Přesto věříme, že by měl pan Vágner z nové epoxzice radost. 
V nové hale je místo pro 8 žiraf a stojí na místě bývalého výběhu pro zebry vedle zimoviště a zároveň pavilonu žiraf síťovaných, které obývají nyní i tuto zimní expozici. Dvorská zoo chová v současné době 12 samic Rothschildových a zmíněných 8 síťovaných, ale jsou tu i samci obou druhů, kteří nejsou chovní. Prostor zimní expozice je pro ně však nevhodný: jsou agresivnější. Vidět je proto můžete až v létě volně ve výbězích safari či safari kempu. Dokonce mezi stádem žiraf Rothschildových můžete zahlédnout i potomky transportů pana Vágnera. Část žiraf z jeho transport byla ve Dvoře Králové na jaře roku 1975 vyvražděna kvůli podezření ze slinivky, ale další žirafy přežily právě díky umístění do jiných zoo a jejich potomci se tak dnes procházejí i po dvorské zoo.
Uzavřený prostor zimní expozice je náročný na vyhřátí a údržbu, díky vzduchotechnice se však udržuje v expozici pro žirafy ideálních 18 stupňů, nechybějí ani čidla na čpavek. Návštěvníci na žirafy pohlíží z vyvýšené lávky vedoucí napříč expozicí. Přesto pan Luděk Čulík, zoolog, který se ve dvorské zoo stará mimo jiné o žirafy, žádá návštěvníky, aby udržovali v prostoru haly klid: žirafy si v novém prostředí teprve zvykají a potřebují klid. "Nervózní žirafa přechází tam a zpátky, nežere, nic ji nezajímá. Když se začíná zklidňovat, tak ta chůze se zvolní, žirafa začne sledovat své okolí, podívá se, kde je žrádlo, přijde k senu, okousne, podívá se na ochoz a je to lepší. Když jsou žirafy unavené a zvyklé na nové prostředí, tak v poslední fázi se dokonce lehne a odpočine si. Po 4. dnu v novém prostředi si tyhle žirafy lehly až v půl páté ráno,” popisuje průběh aklimatizace.
Datum otevření expozice se několikrát posouvalo, a to od roku 2017. Pan Čulík nám vysvětlil, že v případě zvířat je vždy lepší dokončit tyto stavby pro zvířata do dokonalosti, aby zvířata byla v pořádku a nemohlo se jim nic stát, než aby se něco opravovalo či upravovalo.
Zároveň nám potvrdil, že obecně je nyní žiraf v zajetí hodně a chovatelů nepřibývá. Na mláďata žiraf si tak nyní ve Dvoře chvíli počkáme, protože nová stáda by se neměla kam dát. O tom, kdy a jaké žirafy budou připuštěny, rozhoduje evropský koordinátor. "Naše žirafy by měly být připuštěny už příští rok, počkáme, zda dopadne ten chovný samec, který by sem měl přijít. Stejné je to u obou druhů,” dodává pan Čulík.

Novinky v zoo

Návštěvníci se mohou těšit nejen na nově otevřenou Zimní expozici žiraf, ale také nové druhy zvířat v několika expozicích. Do Ptačího světa nově přibyl páv konžský, do expozice Madagaskar, která se nachází v přední části pavilonu Ptačí svět, byla umístěna nová terária pro plazy, obojživelníky a hmyz. Dalším přírůstkem je samec hrošíka liberijského s exotickým jménem Wamburuhtuh.

Dílničky v zoo

I letos sváteční atmosféru pomáhají vykouzlit vánoční stromky. Kromě osvětleného baobabu i malé vánoční stromky: ovšem letos ve zcela jiné - neživé - podobě. V sobotu 14. prosince se uskutečnily od 10 do 15 hod. zdarma korálkové dílny a bubenický workshop. Tradiční vánoční trhy se letos v zoo nekonají.

Kateřina Sekyrková

 

Související články
Žirafy opět volně v safari! ZOO Dvůr Králové představuje další novinku
Peter Nagy nám odpověděl na dotaz, kdy se dozvěděl o tragédii žiraf v naší zoo a proč se rozhodl písničku 50 žiráf napsat.
Děti školou povinné mají v pátek 31. ledna 2020 vstup do zoo za 10 Kč

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 637x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
inzerce
Volná pracovní místa


Referent VÚP (MěÚ Dvůr Král. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
1.09.2020 - 30.11.2020
Kamarádka knihovna
9.11.2020 10:00 - 13.12.2020 00:00
Nostalgické Vánoce 2020