Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Turistika > ZOO a Safari

Žirafy uvidíme i v zimě: to je vánoční dárek od dvorské zoo

Redakce / 16.12.2019, Dvůr Králové nad Labem
Obvykle začínají vánoce první adventní nedělí, ale v zoo letos zahájily vánoce slavnostním otevření tolik očekávané zimní expozice žiraf. Návštěvníci tak mohou ve Dvoře Králové vidět jedno z největších stád žiraf v zajetí nově i v zimě.
 

FOTOGALERIE - Zimní expozice žiraf v Safari Dvůr Králové

Vánoce ve dvorské zoo letos trvají od 14. prosince do 5. ledna 2020. Vánoční zoo láká kromě novinek i na snížené vstupné (175/110 Kč) a prodlouženou otvírací dobu pokladen do 18 hodin. Výjimkou jsou pouze Štědrý den a Silvestr, kdy se pokladny uzavřou ve 14 hodin.)

Zimní expozice žiraf


Ing. Josef Vágner přivezl do Dvora Králové v 70. letech 20. století téměř 50 žiraf. Neměl ambici je ukazovat lidem v zimě, proto se tehdy pavilony pro žirafy stavěly jen jako zimoviště a na zimní expozici Dvůr čekal až do roku 2019. Původní ambice byla, aby zvířata byla viděná v létě ve volných výbězích a safari. Přesto věříme, že by měl pan Vágner z nové epoxzice radost. 
V nové hale je místo pro 8 žiraf a stojí na místě bývalého výběhu pro zebry vedle zimoviště a zároveň pavilonu žiraf síťovaných, které obývají nyní i tuto zimní expozici. Dvorská zoo chová v současné době 12 samic Rothschildových a zmíněných 8 síťovaných, ale jsou tu i samci obou druhů, kteří nejsou chovní. Prostor zimní expozice je pro ně však nevhodný: jsou agresivnější. Vidět je proto můžete až v létě volně ve výbězích safari či safari kempu. Dokonce mezi stádem žiraf Rothschildových můžete zahlédnout i potomky transportů pana Vágnera. Část žiraf z jeho transport byla ve Dvoře Králové na jaře roku 1975 vyvražděna kvůli podezření ze slinivky, ale další žirafy přežily právě díky umístění do jiných zoo a jejich potomci se tak dnes procházejí i po dvorské zoo.
Uzavřený prostor zimní expozice je náročný na vyhřátí a údržbu, díky vzduchotechnice se však udržuje v expozici pro žirafy ideálních 18 stupňů, nechybějí ani čidla na čpavek. Návštěvníci na žirafy pohlíží z vyvýšené lávky vedoucí napříč expozicí. Přesto pan Luděk Čulík, zoolog, který se ve dvorské zoo stará mimo jiné o žirafy, žádá návštěvníky, aby udržovali v prostoru haly klid: žirafy si v novém prostředí teprve zvykají a potřebují klid. "Nervózní žirafa přechází tam a zpátky, nežere, nic ji nezajímá. Když se začíná zklidňovat, tak ta chůze se zvolní, žirafa začne sledovat své okolí, podívá se, kde je žrádlo, přijde k senu, okousne, podívá se na ochoz a je to lepší. Když jsou žirafy unavené a zvyklé na nové prostředí, tak v poslední fázi se dokonce lehne a odpočine si. Po 4. dnu v novém prostředi si tyhle žirafy lehly až v půl páté ráno,” popisuje průběh aklimatizace.
Datum otevření expozice se několikrát posouvalo, a to od roku 2017. Pan Čulík nám vysvětlil, že v případě zvířat je vždy lepší dokončit tyto stavby pro zvířata do dokonalosti, aby zvířata byla v pořádku a nemohlo se jim nic stát, než aby se něco opravovalo či upravovalo.
Zároveň nám potvrdil, že obecně je nyní žiraf v zajetí hodně a chovatelů nepřibývá. Na mláďata žiraf si tak nyní ve Dvoře chvíli počkáme, protože nová stáda by se neměla kam dát. O tom, kdy a jaké žirafy budou připuštěny, rozhoduje evropský koordinátor. "Naše žirafy by měly být připuštěny už příští rok, počkáme, zda dopadne ten chovný samec, který by sem měl přijít. Stejné je to u obou druhů,” dodává pan Čulík.

Novinky v zoo

Návštěvníci se mohou těšit nejen na nově otevřenou Zimní expozici žiraf, ale také nové druhy zvířat v několika expozicích. Do Ptačího světa nově přibyl páv konžský, do expozice Madagaskar, která se nachází v přední části pavilonu Ptačí svět, byla umístěna nová terária pro plazy, obojživelníky a hmyz. Dalším přírůstkem je samec hrošíka liberijského s exotickým jménem Wamburuhtuh.

Dílničky v zoo

I letos sváteční atmosféru pomáhají vykouzlit vánoční stromky. Kromě osvětleného baobabu i malé vánoční stromky: ovšem letos ve zcela jiné - neživé - podobě. V sobotu 14. prosince se uskutečnily od 10 do 15 hod. zdarma korálkové dílny a bubenický workshop. Tradiční vánoční trhy se letos v zoo nekonají.

Kateřina Sekyrková

 

Související články
Žirafy opět volně v safari! ZOO Dvůr Králové představuje další novinku
Peter Nagy nám odpověděl na dotaz, kdy se dozvěděl o tragédii žiraf v naší zoo a proč se rozhodl písničku 50 žiráf napsat.
Děti školou povinné mají v pátek 31. ledna 2020 vstup do zoo za 10 Kč

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 760x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.
19.04.2021 - Od pondělí 19. dubna 2021 se provoz Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem vrací do standardního režimu bez omezení. Stále však platí epidemiologická opatření.

InzerceVolná pracovní místa
Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žiraf)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
30.04.2021 - 31.05.2021
Vzhůru do Stínadel!
1.05.2021 - 31.05.2021
Májová labská stezka
11.06.2021 19:00 - 12.06.2021 00:00
Disco Party 80ky 90ky
19.06.2021 18:00 - 20.06.2021 00:00
Řecká zábavá