Vyhledej
Královédvorsko > ZOO a Safari

ZOO Dvůr Králové otevře své brány již v pondělí 27. dubna. Pokladny však budou zavřené

Redakce / 25.04.2020, Dvůr Králové nad Labem
Po rozhodnutí vlády mohou od 27. dubna znovu otevřeny zoologické zahrady. Po 6 týdnech, kdy do zoo nemohla vstoupit veřejnost, si mohou za zpřísněných hygienických podmínek návštěvníci projít areál mimo vnitřních expozic: tedy mimo pavilonů. Zavřené budou i restaurace, občerstvení budou nabízet jen prodejní automaty.
 

Prodej vstupenek 


Vstup bude možný přes turnikety pouze s platnou permanentkou nebo s předem on-line zakoupenou vstupenkou přes službu webticketing: vstupenka pro dospělé za 190 Kč a dětská vstupenka za 150 Kč. „Pro případ, že se návštěvníci nedozví o nutnosti nákupu vstupenky předem, rozmístíme před vstupem do parku informační cedule s QR kódy odkazujícími na portál, kde lze vstupenky koupit,“ předesílá vedoucí oddělení návštěvnického servisu Jan Pařík. Chtějí tak zabránit tvoření front u pokladen.

Možná bude i projížďka Africkým a Lvím safari vlastním automobilem - i zde bude možné koupit vstupenku pouze předem on-line. 

Ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas všechny ujistil, že v rozsáhlém areálu Safari parku mají návštěvníci možnost se pohybovat v dostatečných odstupech. "Zároveň jsme připravili další opatření pro bezpečnou návštěvu, a to jak uvnitř safari parku, tak u vstupu do našeho areálu,“ dodal v tiskové zprávě. V celém areálu bude platit povinnost nosit roušku. Vedení safari parku zároveň návštěvníky žádá o ohleduplnost, a to jak mezi sebou, tak vůči zaměstnancům a samozřejmě i zvířatům. Po celém areálu a před vstupem budou rozmístěny stojany s dezinfekčním gelem.

Během více než měsíční uzavření safari parku pro návštěvníky probíhala příprava na sezónu a i přes nutné odložení některých oprav byly dokončeny nové venkovní expozice pro šelmy, do kterých budou v nadcházejících dnech postupně převážena zvířata z dočasných ubikací. Zrušen - odložen na podzimní termín (17. října) byl například Safari běh. 

Jak se daná opatření dotknou fungování sociálního zázemí včetně záchodů v areálu se nám zatím nepodařilo zjistit.

Žádost ředitelů zoo zaslaná vládě

Po prvním představení plánu postupného uvolňování opatření žádali ředitelé zoologických zahrad vládu o změnu termínu otevření svých venkovních areálů. První možný termín pro ně byl zvolen až 25. květen s tím, že 8. červen byl datumem, kdy se v zoo mohla vrátit k plnému fungování včetně pavilonů. Většina zoo jsou příspěvkové organizace měst, případně krajů, a tudíž jsou vyloučeny z možnosti čerpat finanční pomoc na pokrytí finančních ztrát za ušlé příjmy i mzdy zaměstnanců ze strany státu. „Finanční soběstačnost zoologických zahrad je, na rozdíl od řady jiných kulturně vzdělávacích organizací, padesát, často však i osmdesát procent. V celkovém součtu se tedy ztráty na tržbách v českých zoo pouze za březen a duben pohybují okolo jednoho sta milionů Kč. Přitom náklady na provoz lze jen minimálně redukovat. Zaměstnanci se musí o zvířata starat a udržet tak chovy často kriticky ohrožených druhů, které se ocitají na prahu vyhubení a jejich přežití mnohdy závisí právě na chovech v lidské péči,“ shodli se ředitelé. 

„Podle informací našich kolegů od 3. května otevírají významné německé zoo, např. Zoo Lipsko, Zoo Kolín nebo Zoo Drážďany,“ doplnili tehdy ředitelé. Na základě uvedených argumentů ředitelé zoologických zahrad požádali otevřeným dopisem vládu o přehodnocení stávajícího nařízení tak, aby se zřizovatel každé zoologické zahrady mohl sám rozhodnout o otevření areálu za splnění všech zmíněných bezpečnostních opatření. 

Mezi zahrady, které se k této výzvě přidaly, patří Zoo Liberec, Zoo Zlín, Safari Park Dvůr Králové, Zoo Ostrava, Zoo Olomouc, Zoo Brno, Zoo Jihlava, Zoo Vyškov, Zoo Hodonín, Zoo Hluboká a Zoo Děčín. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: ZOO Dvůr Králové

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 3487x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
15.09.2020 - Od 17. září do 17. listopadu 2020 bude úplně uzavřena silnice Rožnov – Semonice.
31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.

Volná pracovní místa
Dělník/dělnice (Chvalkovice)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)Technik PC / periférií (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
1.09.2020 - 30.11.2020
Kamarádka knihovna
19.09.2020 09:00 - 22.11.2020 17:00
Příběh jednoho města (výstava)
26.09.2020 - 25.10.2020
Severské fragmenty (výstava)