Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > ZOO a Safari

ZOO Dvůr Králové otevřela jediné lví safari ve střední Evropě

Redakce, ZOO Dvůr Králové / 12.07.2015, Dvůr Králové nad Labem
V neděli 12. července krátce před polednem byl slavnostně otevřen provoz lvího safari v ZOO Dvůr Králové. Návštěvníci v něm ve vlastních autech nebo ve speciálně upravených vozech zoologické zahrady projíždějí mezi volně vypuštěnými lvy. Jde o jediné lví safari ve střední Evropě.
 

Podívejte se na naše unikátní video z prvního oficiálního průjezdu lvím safari!

 

Lví safari je součástí klasického okruhu po Africkém safari Josefa Vágnera. Na konci trasy je možné projet dvojitou branou do lvího výběhu a z něj pak pokračovat k výjezdu ze safari. Lví safari tak vzniklo ve svahu nad bývalým pavilonem lvů a nástupem na safaribus, tedy velice blízko místa, kde ho před několika desítkami let plánoval vybudovat i Josef Vágner.

Od pondělí 13. července se změní cena za vjezd automobilu do safari na 195 Kč. Podmínkou pro vjezd do safari je zaplacení běžného vstupného za všechny osoby v autě. Při cestě lvím safari je nutné dbát zvýšené opatrnosti, okénka auta musejí být zavřená, auto musí být zamčené a v autě nesmějí být psi ani jiná zvířata.

Vjezd i výjezd střeží hlídka ze strážní věže, která má zároveň pod dohledem celý výběh díky kamerovému systému. Na bezpečnost přímo ve výběhu nepřetržitě dohlíží také ostraha v automobilu.

Lvy je však možné pozorovat i bez auta. Celý areál je uzpůsoben tak, že do něj dobře vidí i pěší návštěvníci. Zpevněnou stezkou ve svahu mohou buď vystoupat k pavilonu lvů, kde je od šelem dělí jen sklo, anebo se vydat na dobrodružnou vyhlídku z nového lanového hradu, jehož některé věže jsou postaveny přímo ve velkém výběhu pro lvy.

Celkem je v ZOO Dvůr Králové v současnosti k vidění devět lvů. Kvůli zdárnému otevření safari byla vytvořena nejprve neplodná skupina čtyř samic a tří samců. První spojení skupiny samic a samců proběhlo bez problémů, přibližně o týden později si však lvi a lvice trochu ujasňovaly své pozice, což dvě lvice odnesly kousnutím. Proto jsou v současnosti do lvího safari skupiny vypouštěny v menším počtu, zpravidla jde o skupinu tří samců nebo čtyř samic. Spojování do větší smečky bude probíhat postupně.

„Nejdříve chceme, aby se safari zaběhlo se zkušenými lvy. Až si ověříme, že vše běží bez problémů, budeme uvažovat o vytvoření druhé smečky, jejímž základem by byli naši dva berberští samci. Nová smečka už by byla potenciálně určena pro chov a návštěvníci by se mohli v horizontu několika let dočkat i lvích mláďat,“ uvedl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Slavnostním ceremoniálem provázel ředitel zoo Přemysl Rabas a s krátkými projevy při něm vystoupili hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, jeho první náměstek a zároveň člen správní rady zoo Otakar Ruml a rovněž předseda správní rady Marian Slodičák. Přestřižením pásky pak lví safari slavnostně otevřel hejtman Lubomír Franc společně s Lenkou Vágnerovou, dcerou bývalého ředitele ZOO Dvůr Králové Josefa Vágnera. Ceremoniálu se zúčastnili i starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím, místostarostka Alexandra jiřičková a bývalý místostarosta Jan Bém.
 

Podívejte se na naše unikátní video z prvního oficiálního průjezdu lvím safari! 

 

Související články
Orangutanní holka laškuje s člověčí holkou. I konec zimy v zoo umí pobavit.
Africké safari Josefa Vágnera se stalo kulturní památkou, v královédvorské zoo oslavují zápis již třetí památky do seznamu Ministerstva kultury
Veterináře ze Dvora Králové doprovázeli na cestě k volně pobíhajícím tygrům a lvovi policisté

 
 
Přečteno 130x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa


Referent VÚP (MěÚ Dvůr Král. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
9.11.2020 10:00 - 13.12.2020 00:00
Nostalgické Vánoce 2020