Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Co se děje > společenské akce

V Braunově Betlémě budou opět řádit čarodějnice a ďáblové - neděle 30. dubna 2017

Redakce / 26.04.2017, Královédvorsko
V neděli 30. 4. se mezi 13. a 17. hodinou opět uskuteční akce s názvem Rej čarodejnic. Při procházce Braunovým Betlémem se přenesete o 300 let zpět, do časů hraběte Šporka, který se neobvyklým způsobem vypořádal s žirečskými jezuity.
 

FOTOGALERIE - Rej čarodejnic v Braunově Betlemě 30.4.2016

Co můžete zažít, když přijdete do Betléma?

Jedná se o přibližně 3 km dlouhou procházku, během které uvidíte divadelní výjevy z časů panování hraběte Šporka. Setkáte se s hrabětem Šporkem, jeho ženou a dcerami, žirečskými jezuity, poustevníky… a samozřejmě také s čarodejnicemi a čerty. Celá trasa trvá odhadem 1,5 hodiny. Svým tématem je vhodná pro dospělé, na své si ovšem určitě přijdou i děti. S ohledem na lesní terén trasa není vhodná pro kočárky.

Pořadatelem akce je Půjčovna kostýmů ve Dvoře Králové nad Labem, takže se můžete těšit na nádherné kostýmy z období baroka. 

Na nevšedním divadelním zážitku se mezi ochotníky letos velkou měrou podílejí také studenti Gymnázia Dvůr Králové nad Labem. Máme samozřejmě velikou radost, že mladá generace Královédvoráků má zájem o místní historii a zapojuje se aktivně do místních akcí.

Co se tehdy před na den přesně před 290 lety vlastně stalo?

Hrabě Špork se dohodl s Jezuity z nedalekého kláštera v Žirči, že od nich až k Betlému společně vybudují křížovou cestu. Po smrti jezuitského priora Adama Kirchmayera se však jezuité necítili smlouvou vázáni a prohlásili ji za neplatnou kvůli právnímu pochybení.

Hraběte Šporka to dopálilo natolik, že začal jezuity v Žirči systematicky zesměšňovat. Nechal například vystavět sochu Křesťanského bojovníka, která hrozila do Žirče mečem, a když zjistil, že je socha při pohledu ze Žirče malá, nechal zbudovat novou, větší.  A během filipojakubské noci nechal na kalvárské hoře navršit nepořádek a zapálit rachejte a jeho poustevníci, kteří žili v blízkosti Betléma, pak rozhlašvali, kterak Jezuity pro jejich nesplněný slib navštívil ďábel. Nechal o tom také  sepsat několik veršovaných pamfletů, které pak zpívali kramářští pěvci.

Spor mezi Šporkem a Jezuity se nakonec urovnal a jezuité slíbili, že stavbu křížové cesty dokončí.

Těšíme se na vás již tuto neděli v Braunově Betlémě.

pořadatelé


 

Související články
Rej čarodějnic objektivem Jany Pechlátové
Rej čarodějnic - V lese jo v lese, na jehličí :-)
Tajemný Kuks (14. října 2017 od 17 od 20 hod.)

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 6099x
 
 
 
Zpět
15.05.2018 - Dnes by měl být předán do užívání Delfínek na Tyršově koupališti. Více informací připravujeme.
15.05.2018 - Dnes slavíme 89 let ode dne, kdy bylo dáno do provozu přímé telefonní vedení Vídeň-Pardubice-Dvůr Králové n. L.
10.05.2018 - Od 9. do 14. května 2018 je uzavřeno pracoviště pokladny MěÚ Dvůr Králové. Platit však můžete v pracovní dobu na recepci úřadu ve stejné budově.
26.04.2018 - Od čtvrtka 26. dubna od 18:00 hod. do středy 2. května do 8:00 hod. dojde ke kompletní uzavírce části náměstí Odboje a části náměstí Václava Hanky ve Dvoře Králové, kde bude umístěn lunapark. Bude ponechán průjezd na náměstí Václava Hanky a do Valové uličky.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí