Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Architektura

Další opravená kaplička

Redakce / 23.12.2016, Dolní Brusnice
Na úpatí vrchu Zvičina září novotou kaplička - osmihranný zděný pavilonek, který je součástí areálu Hotelu pod Zvičinou. Letos se kapličku podařilo rekonstruovat a návštěvníkům Královédvorska tak přibyl důvod, proč zavítat na toto výletní lázeňské místo spadající pod obec Dolní Brusnice.
 

V dřívějších dobách se toto místo nazývalo Lázně pod Zvičinou nebo také Lázně u Studně Mariánské. Založení se datuje až do r. 1866 a již v tehdejší době bylo vyhledávaným centrem odpočinku zejména díky místnímu prameni, který dle historky zázračně uzdravil vojáky v době prusko-rakouské války. Jeden ze „zázračně“ uzdravených vojáků prý ze samé vděčnosti nad svým uzdravením pověsil na strom nad studánkou svůj talisman – svatý obrázek. Talisman po letech vrostl do stromu a dal studánce její dnešní jméno – studánka se nazývá Mariánská. Později zde vyrostla dřevěná kaplička, která byla v r. 1928 nahrazena zděným svatostánkem v podobě osmihranného pavilonku podle projektu arch. Bóži Dvořáka z Pardubic. 

Důležitost pramene pro celý lázeňský areál podtrhovalo schodiště, spojující lázeňskou budovu s prameništěm. Vnitřní výzdoba pavilonku – bas-reliéf Madony s dítětem - pravděpodobně pochází z dílny Vilíma Amorta a potvrzuje zasvěcení pramene Panně Marii. 

Současní majitelé se snaží postupně místu vracet věhlas výletního místa, zajímavého nejen pro obyvatele okolních měst a obcí, ale též pro hosty z celé ČR i ze zahraničí, k čemuž mají s ohledem na umístění areálu s výjimečným výhledem kvalitní předpoklad. Nově rekonstruovaný pavilonek si můžete prohlédnout u příležitosti konání tradičního ŽIVÉHO BETLÉMU ve dnech 26.-27. prosince 2016

Za výrazný podíl na rekonstrukci pavilonku patří dík především Královéhradeckému kraji, s jehož podporou byla rekonstrukce provedena. 

Doprava na místo:

vlak - zastávka Bílá Třemešná
auto - parkoviště u Hotelu pod Zvičinou


 

Související články
Křest knížky o Lázních pod Zvičinou
Koupání v pramenité vodě na Královédvorsku - Lázně pod Zvičinou

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1493x
 
 
 
Zpět
30.11.2018 - Od 22. prosince 2018 do 1. ledna 2019 budou uzavřeny odběrové místnosti na nové poliklinice ve Dvoře Králové. Odběr budou možné v nemocnici vždy do 10 hod.
23.11.2018 - Na 31. zasedání Rady Královéhradeckého kraje se v pondělí 26. listopadu bude mimo jiné vybírat zhotovitel studie možností napojení města Dvůr Králové nad D11 (PZ Borek, PZ Zboží a ZOO) z MÚK Jaroměř - sever.
14.11.2018 - Od 14.11. do 31.12. 2018 dojde k omezení parkování na vlakovém nádraží ve Dvoře Králové kvůli nakládce dřevní hmoty na železniční dopravu.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí