')
Vyhledej
Královédvorsko > Architektura > stavby

Pod podlahou novogotické kaple v Lanžově u Dvora Králové se možná skrývá tajemství

anonymně / 6.02.2018, Lanžov
Dominantou malé obce Lanžov u Dvora Králové nad Labem je unikátní novogotická kaple. Ta dlouhá desetiletí chátrala, současní majitelé už za její opravy zaplatili dva miliony korun. To vše s vědomím, že se jim tahle investice nikdy nevrátí.
 

Reportáž je převzata z webu Českého rozhlasu

S Josefem Mališem jsme přišli doprostřed kaple. U vchodu chybí pískovec, před námi je takové malé pódium, kde byl původně také pískovec. Ten lidé ukradli?

„Ano, ten lidi ukradli. Protože ta kaple byla dlouhou dobu v důsledku různých majetkových sporů taková opuštěná a nesledovaná, nikdo se o to nestaral. Takže různí nájemní zloději kradli pískovec, ukradli ořechové bednění, které bylo uvnitř kaple. To vše zmizelo," říká spolumajitel kaple Josef Mališ.

 

Jaký mají majitelé s kaplí záměr? Rozhodně je však čeká ještě spousta práce.

„Sloužilo to opravdu jako soukromá kaple původních majitelů Czeczinkarů, což byli majitelé panství v blízkých Poličanech. Byla to jejich rodinná a současně také hřbitovní kaple, kde ukládali ostatky svých zemřelých. A v postranních kaplích jsou v podzemí krypty, kde jsou snad ty ostatky uloženy, ale ještě jsme to neotevřeli. Ale jednou se tam chceme s nějakými odborníky podívat. Snažili jsme se v Rakousku kontaktovat potomky Czeczinkarů, ale nedostali jsme žádnou odpověď," doplňuje Josef Mališ.

A doplňuje: „Trošku se obávám, že to překvapení ale bude pod podlahou prázdné. Protože Czeczinkarové nebyli žádná chudá rodina. A máme různé zprávy, že to někdy někdo v průběhu socialismu odvezl, ale nevíme."

„Chceme opravdu, aby to bylo tak, jak to bylo kdysi. Připodobnit. Znovu ji vysvětit. Musí tady být věčné světlo, což patří do chrámu, které se takto nazývají. Bude tady určitě to, co se podařilo zachovat. Tedy litinový kříž. A chceme to samozřejmě uzpůsobit tak, aby tady byla možnost ať už nějakých bohoslužebných úkonů, tak tady mohou být svatby, koncerty, besedy. Mohou se tady scházet lidé, kteří se chtějí nějakým způsobem odreagovat od svých běžných starostí," dodává Josef Mališ.


Zdroj: hradec.rozhlas.cz

 

 

 
Vaše komentáře
Martina, 10.02.2018 16:28, Reagovat
Krásná stavba, která vás okouzlí,už jen když okolo projíždíte.Po mnoha letech se znovu probudila jako Šípková Růženka z trní, tak ona z lesního náletu, který ji halil a nedovolil dýchat. Jsem ráda, že pan Mališ má dobré srdce a snaží se stavbu postupně zachránit. O to větší vztah k této stavbě mám, když vím, že vstupní bránu pomáhal stavět můj strýc Karel. Děkuji pane Mališi za Váš snahu!
To: Holman10.02.2018 11:22, Reagovat
Vás opravdu nechápu. Klobouk dolů, že do toho nynější majitele investují a snaží se to zachránit. Vy tu máte pouze keci v kleci, to je jedině na co se tady zmůžete. Vy s takovýmto komentářem jste ukázka typického občana této země.
Jakub Holman7.02.2018 17:53, Reagovat
Rodová kaple, která byla postavena jako hřbitovní pro ukládání mrtvých - jako místo pro svatby, koncerty a besedy? To jako vážně?
O kousek dál je nádherný obecní kostel. Pryč ty kulturní aktivity nesměřujete tam? Člověk aby se v téhle zemi vážně divil každý den.
 
 
Přečteno 3527x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
08.10.2019 - Krajské pracoviště BESIP zve řidiče a řidičky na kurz s názvem "Za volantem v bezpečí" zaměřený na zlepšení a zdokonalení řidičských dovedností. Kurz se koná v neděli 13. října 2019 od 8:30 do 15:30 hod. na polygonu na letišti v Hradci Králové. Vlastní auto nutností. Zájemci se mohou hlásit na: besip-hk@cspsd.cz.
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.

Volná pracovní místa
Operátor/ka ve výrobě (Hartmann Rico)

Fyzioterapeut (Domov sv. Josefa)

Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Odborný referent OŽÚ (MěÚ Dvůr Králové n .L.)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí