Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Architektura > stavby

Pod podlahou novogotické kaple v Lanžově u Dvora Králové se možná skrývá tajemství

anonymně / 6.02.2018, Lanžov
Dominantou malé obce Lanžov u Dvora Králové nad Labem je unikátní novogotická kaple. Ta dlouhá desetiletí chátrala, současní majitelé už za její opravy zaplatili dva miliony korun. To vše s vědomím, že se jim tahle investice nikdy nevrátí.
 

Reportáž je převzata z webu Českého rozhlasu

S Josefem Mališem jsme přišli doprostřed kaple. U vchodu chybí pískovec, před námi je takové malé pódium, kde byl původně také pískovec. Ten lidé ukradli?

„Ano, ten lidi ukradli. Protože ta kaple byla dlouhou dobu v důsledku různých majetkových sporů taková opuštěná a nesledovaná, nikdo se o to nestaral. Takže různí nájemní zloději kradli pískovec, ukradli ořechové bednění, které bylo uvnitř kaple. To vše zmizelo," říká spolumajitel kaple Josef Mališ.

 

Jaký mají majitelé s kaplí záměr? Rozhodně je však čeká ještě spousta práce.

„Sloužilo to opravdu jako soukromá kaple původních majitelů Czeczinkarů, což byli majitelé panství v blízkých Poličanech. Byla to jejich rodinná a současně také hřbitovní kaple, kde ukládali ostatky svých zemřelých. A v postranních kaplích jsou v podzemí krypty, kde jsou snad ty ostatky uloženy, ale ještě jsme to neotevřeli. Ale jednou se tam chceme s nějakými odborníky podívat. Snažili jsme se v Rakousku kontaktovat potomky Czeczinkarů, ale nedostali jsme žádnou odpověď," doplňuje Josef Mališ.

A doplňuje: „Trošku se obávám, že to překvapení ale bude pod podlahou prázdné. Protože Czeczinkarové nebyli žádná chudá rodina. A máme různé zprávy, že to někdy někdo v průběhu socialismu odvezl, ale nevíme."

„Chceme opravdu, aby to bylo tak, jak to bylo kdysi. Připodobnit. Znovu ji vysvětit. Musí tady být věčné světlo, což patří do chrámu, které se takto nazývají. Bude tady určitě to, co se podařilo zachovat. Tedy litinový kříž. A chceme to samozřejmě uzpůsobit tak, aby tady byla možnost ať už nějakých bohoslužebných úkonů, tak tady mohou být svatby, koncerty, besedy. Mohou se tady scházet lidé, kteří se chtějí nějakým způsobem odreagovat od svých běžných starostí," dodává Josef Mališ.


Zdroj: hradec.rozhlas.cz

 

 

 
Vaše komentáře
Martina, 10.02.2018 16:28, Reagovat
Krásná stavba, která vás okouzlí,už jen když okolo projíždíte.Po mnoha letech se znovu probudila jako Šípková Růženka z trní, tak ona z lesního náletu, který ji halil a nedovolil dýchat. Jsem ráda, že pan Mališ má dobré srdce a snaží se stavbu postupně zachránit. O to větší vztah k této stavbě mám, když vím, že vstupní bránu pomáhal stavět můj strýc Karel. Děkuji pane Mališi za Váš snahu!
To: Holman10.02.2018 11:22, Reagovat
Vás opravdu nechápu. Klobouk dolů, že do toho nynější majitele investují a snaží se to zachránit. Vy tu máte pouze keci v kleci, to je jedině na co se tady zmůžete. Vy s takovýmto komentářem jste ukázka typického občana této země.
Jakub Holman7.02.2018 17:53, Reagovat
Rodová kaple, která byla postavena jako hřbitovní pro ukládání mrtvých - jako místo pro svatby, koncerty a besedy? To jako vážně?
O kousek dál je nádherný obecní kostel. Pryč ty kulturní aktivity nesměřujete tam? Člověk aby se v téhle zemi vážně divil každý den.
 
 
Přečteno 4053x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí