Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Strž

Co mají společného Frankenstein, Dracula a hradecká královna?

Redakce, / 2.05.2024, Dvůr Králové nad Labem, zsstrz.kralovedvorsko.cz
Máte pocit, že jde o trochu nesourodou trojici? Na první pohled určitě, ale na ten druhý … Všechny tři postavy určitě spojuje minulost. Žili, byli, na svět přišli dávno před námi. Někteří v knihách, někteří skutečně a někteří se díky svým skutečným skutkům stali legendami knih a příběhů.

FOTOGALERIE - Frankenstein, Dracula a hradecká královnaFrankenstein, který se dodnes vydává a čte, vznikl v roce 1818 díky sázce několika spisovatelů o napsání strašidelného příběhu. Sázku nakonec vyhrála žena. Šlo o Mary Shelley, druhou manželku slavného anglického básníka Percy Shelleyho, který utonul v 29 letech. Jeho srdce si Mary po zbytek života schovávala😉 Holt jiný kraj, jiný mrav.

Četbu jsme mimo jiné proložili dramatizací, kdy se Frankenstein probouzí k životu na operačním stole, a pak už přišel na řadu další strašidelný příběh.
Draculu stvořila bujná fantazie namíchaná se skutečnými krutostmi transylvánského knížete Vlada III., který žil v 15. století.
A i jeho příběh jsme rozehráli.

Nakonec nás čekala krásná a emancipovaná Eliška Richenza, řečená Rejčka. Tzv. hradecká královna, která po smrti svých dvou královských manželů žila nesezdána s mocným pánem Jinřichem z Lipé. Je to příběh hodný pozornosti, protože takový vztah bychom v době 14. století označili za skandální🤦♀. Eliška měla lví podíl na rozvoji a rozkvětu města na rozdíl třeba od Alžběty Pomořanské, 4. ženy Karla IV., která zde po jeho smrti žila a město na dlouhé roky zadlužila, nebo husitů, kteří ve jménu boží pravdu zničili, na co přišli.

Nakonec jsme i lokalizovali místo, kde původně stával hrad, po němž se Hradec nazývá Hradec. A proč je Králové? To proto, že patříval královnám stejně jako Dvůr Králové a sedm dalších věnných měst.

A protože časy se mění, měnil se v průběhu staletí i Hradec Králové. Tak třeba v 16. století zde měšťané na ochranu města vybudovali 72 m vysokou Bílou věž, na jejíž ochoz jsme statečně vyšlapali a hledali, co se kde v Hradci nachází. Sešli jsme i do podzemní části věže, kde se od r. 2017, kdy proběhla celková rekonstrukce, nachází nádherná replika věže vyrobená ze skla. 

Někteří, pravda, po sejití točitých schodů zpátky na zem, vykazovali drobek nezdravou barvou, ale tu dohnali hned, jak se vyhlásil odchod do Auparku, který nám se svou bohatou nabídkou občerstvení poskytl útočiště před odjezdem vlaku a spoustu námětů na téma zdravá strava😀

Účastníci zájezdu: 6.A a 7.A
Dozor a organizace: Mgr. Gabriela Grundová, Mgr. Gabriela Geislerová a Elen Králová
Foto: Elen Králová, Mgr. Gabriela Geislerová

Další články ZŠ Strž

 
Vaše komentáře

Přečteno 119x