Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Co se děje > festivaly

THEATRUM KUKS letos probouzí ctnosti i neřesti (21.-25. srpna 2019)

Festival zavede diváky například i do Hradce Králové, Jaroměře, Heřmanic, do Smiřic či na Starý Ples.

Redakce / 11.08.2019, Kuks
Na pět dnů se rozžije kukské údolí a jeho okolí ve víru ctností a neřestí: divadlo, koncerty, operu, výtvarné umění, floristickou instalaci, dva workshopy, program pro děti, výšlap na Sněžku nebo cyklovýlet – to nabídne návštěvníkům 18. ročník multižánrového festivalu barokního a barokem inspirovaného umění THEATRUM KUKS od 21. do 25. srpna.

FOTOGALERIE - Theatrum Kuks pozvánka

„Ctnosti a neřesti se budou prát o lidskou duši v řadě festivalových bodů programu. Ať v zahajovacím představení celého festivalu – Tři ženy a zamilovaný lovec – o významné osobnosti českého barokního malířství Petru Brandlovi, nebo v loutkovém Faustovi, jehož opulentní inscenaci přiveze hradecké divadlo DRAK, či cenami ověnčené mysteriózní opeře Deník zloděje pražského divadelního spolku Masopust na motivy veršů Bedřicha Bridela, od jehož narození letos uplynulo 400 let. Mojí osobní největší radostí letošního programu je velké množství vystupujících mladých umělců inspirujících se barokem. Je to známka toho, že baroko není jízda na mrtvém koni a má co říct i v době současné. Moc bych si přál, aby si toto mysleli i festivaloví návštěvníci po zhlednutí jakéhokoliv bodu našeho bohatého programu, který v rámci pěti dní čítá 35 položek,“ komentuje festivalové téma umělecký ředitel festivalu Petr Hašek.  

Bar BarOko z ďůlkuLetos se můžete těšit na zbrusu nový bar. BarOko z ďůlku! 👁
Budou ho mít pod palcem čtyři sympatičtí mladí lidé - Kristýna Matolínová, Michal Jalůvka, Barbara Straková a Lukáš Černý. Všichni čtyři jsou zkušení barmani a baristi, jídlo a pití je jejich láska - stejně jako Kuks. Těšit se můžete na speciální festivalové drinky (třeba koktejl hraběte Šporka!) a v nabídce bude i jídlo (pomazánky, toasty, polévky, teplá jídla), které přijedou uvařit zkušení kuchaři!

Vznik Galerie loutek v Kuksu

Nejen Braunovy Ctnosti a Neřesti najdou diváci v tématech představení i koncertů, ve výtvarných dekoracích areálu i novém festivalovém baru. Geisslers Hofcomoedianten uvedou v sobotu 24. 8. premiéru inscenace Jedem s medem!, která vznikla v rámci projektu „Socha loutkou – divadelní park“. Jeho hlavním výstupem bude vznik Galerie loutek v divadelním prostoru Comoedien-Haus v Kuksu. Základ expozice tvoří loutky Jiřího Nachlingera podle cyklu soch Ctností a Neřestí M. B. Brauna, které se představí v inscenaci. Projekt inicioval prof. Stanislav Bohadlo ve spolupráci s Theatrum Kuks z. s. Inspirací projektu byl zápis českého loutkářství na seznam kulturního dědictví UNESCO. 

Otevřená nepřístupná místa

Posláním festivalu je kromě kulturního oživování Kuksu také objevování nových míst, které byly spojené se Šporkovou činností, a připomínání jejich významu. V Kuksu se tak návštěvníci nově podívají do běžně nepřístupného 2. patra hospitálu na půdu, která bývala posledním místem rozloučení se životem umírajících pacientů hospitálu. Abbé Libansky v rámci své tradiční land-artové instalace Bibliotheca zpřístupní zapomenutý pramen léčivé vody, který se nacházel nad již zaniklým Domem filozofů. Kolem pramene vznikne kontemplativní místo, kde mohou návštěvníci v klidu spočinout a užívat si kukské atmosféry. Společně s festivalovým týmem se vypravíme na Sněžku oslavit výročí 290 let od doby, kdy na ni vystoupal i sám hrabě Špork. 

Program a předprodej vstupenek

Program včetně popisů jednotlivých akcí najdete na webu festivalu.

Předprodej vybraných akcí, které jsou zpoplatněné, probíhá přes goout.

Na fcb můžete aktuální novinky sledovat zde.

Festivalové výlety 

Jak prozradila ředitelka festivalu Kateřina Bohadlová, na festivalu nejvíce organizátory baví multižánrovost a mezioborovost. Loňské úspěšné objevování baroka "po vodácku" je inspirovalo k letošnímu cyklovýletu po Labské stezce, která protíná mnoho zajímavých míst, přímo či nepřímo souvisejících se Šporkovým Kuksem. Valdštejnské imaginárium v prachárně josefovské pevnosti bude jistě magický zážitek, stejně jako koncert jednoho z nejlepších českých varhaníků Josefa Tůmy ve smiřické kapli, v níž je umístěn oltářní obraz Petra Brandla Klanění Tří králů. Jedním z letošních témat festivalu je i obsáhlý barokní kancionál Slavíček rájský, který sestavil farář Jan Josef Božan. Výběr písní v podání předního odborníka na autentickou interpretaci barokní hudby Michaela Pospíšila zazní přímo v Hradci Králové, kde byl před 300 lety kancionál vydán v tiskárně u Tybelyho.

Trpaslíci se vrací do Kuksu! 

U mostu míval hrabě Špork závodiště, které bylo zdobené čtyřiceti soškami trpaslíků. Tito trpaslíci představovali karikatury jeho nepřátel. Nyní se trpaslíci opět vrací do Kuksu! Studenti malby SPŠ kamenická a sochařská - Hořice v Kuksu malovali a a namalovali nové trpaslíky. (A v budoucnu dojde i na ty sochy!). Vernisáž proběhne 21. 8. v 15:30 - a následovat bude BAROKOVÁNÍ vol. 1 s trpaslíkologem Mgr. Václavem Houfkem z Muzeum města Ústí nad Labem.

5denní program s 35 body

Festival nabízí rozmanitý program rozkročený od historických rekonstrukcí barokního umění až po jeho moderní interpretace. Na festivalu probíhají také dvě umělecké dílny, hudební s Tomášem Alferim a loutková s Jiřím Jelínkem, již podruhé také v Kuksu budou probíhat umělecké rezidence: studenti 2. ročníku Katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU budou zkoušet inscenaci inspirovanou povídkou Jakuba Demla Tanec smrti, brněnský florista Tamás Vígh na louce pod hospitálem vytvoří jedinečnou přírodní instalaci. Vedle toho uvedou stálí hosté festivalu Ensemble Damian volnou rekonstrukci Monteverdiho nedochované opery L’Arianna a v kostele Nejsvětější Trojice vystoupí také celosvětově uznávaný Dětský pěvecký sbor Jitro.  

Nicola Škvarová

Theatrum Kuks z. s.

Festivalu byla udělena trvalá záštita Rady Královéhradeckého kraje na období 2018–2020.
Festival se koná pod záštitou Města Lysá nad Labem a starosty města Lysá nad Labem.
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory MKČR.Související články
Bylinková zahrada v Kuksu zažila večerní divadlo i zahradní slavnost. Theatrum Kuks byl zahájen
THEATRUM KUKS přivádí baroko do dnešního světa. Několikadenní multižánrový festival se rozšiřuje do celého kraje
V Kuksu se včera zrodil nový hudební styl Jmenuje se BAROK-GRASS. Jak k tomu došlo? To uvidíte ve videu
Související odkazy
Oficiální web festivalu
 
Vaše komentáře

Přečteno 1003x
 
Hodnocení článku:
17.05.2021 - Dnes se otevírají veřejnosti terasy a zahrádky restaurací a kaváren. Podmínkou návštěvy venkovních prostranství provozoven je pro klienty negativní antigenní test, potvrzené očkování nebo prodělaný Covid nejpozději před 3 měsíci.
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.
19.04.2021 - Od pondělí 19. dubna 2021 se provoz Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem vrací do standardního režimu bez omezení. Stále však platí epidemiologická opatření.

Volná pracovní místa
Všeobecná zdr. sestra (Domov. sv. Josefa)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Stavební technik (Juta, a.s.)

Vychovatel/ka (ZŠ Sch. sady)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
28.04.2021 08:00 - 30.06.2021 20:00
Umění bez galerie
4.06.2021 09:00 - 1.08.2021 16:00
Milan Chabera: MÍJENÍ (výstava obrazů)
18.06.2021 09:00 - 29.08.2021 16:00
Dvorské retro (výstava)
19.06.2021 18:00 - 20.06.2021 00:00
Řecká zábava