Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Dnes začíná prvním koncertem již 27. ročník festivalu Hudební léto na Chotěborkách

Redakce / 10.07.2021, Chotěborky - Vilantice
Festival zahájí Dvořákovo klavírní kvarteto a na programu budou skladby Roberta Shumanna. První koncert festivalu se uskuteční na faře.

FOTOGALERIE - Dnes začíná prvním koncertem již 27. ročník festivalu Hudební léto na Chotěborkách

Dvořákovo klavírní kvarteto

Dvořákovo klavírní kvarteto patří mezi přední české komorní soubory. Ctí nejlepší české interpretační tradice a na nich staví svůj osobitý hudební projev a specifický zvuk. Již studium členů ansámblu u dnes legendárních umělců ( Ivan Moravec, Josef Vlach – Vlachovo kvarteto, Petr Messieureur - Talichovo kvarteto,  Milan Škampa – Smetanovo kvarteto, Miroslav Petráš – České trio) vtisklo všem členům ansámblu lásku a poctivý přístup ke komorní hudbě. V klavírním kvartetu se pak setkaly vyhraněné a silné osobnosti s mnohaletými zkušenostmi z významných a mezinárodně proslulých komorních souborů. (Slávka Vernerová se věnuje rovným dílem sólovému klavíru i komorní hudbě. Často spolupracuje s nejlepšími českými smyčcovými kvartety – Pražákovým, Haasovým, Zemlinským, Bennewitzovým a dalšími. Houslista Štěpán Pražák získal cenné zkušenosti jako primárius Českého filharmonického kvarteta. Violista Petr Verner byl 20 let členem Vlachova kvarteta Praha a violoncellista Jan Ždánský působil v triu Iuno a Kaprově kvartetu.)

Se souhlasem potomků Antonína Dvořáka a Dvořákovy společnosti soubor obdržel laskavé svolení užívat jméno „Dvořákovo klavírní kvarteto“. Po debutu na festivalu Pražské jaro následovala četná pozvání na významná česká i zahraniční pódia. Nedávno se kvarteto představilo v Londýnské Conway hall a na festivalu komorní hudby v Lutonu. Opakovaně se vrací na mistrovské kurzy do Cambridge. Kvartetu byla věnována díla významných českých skladatelů (Karel Janovický, Martin Hybler, Ondřej Kukal ad.). Dvořákovo klavírní kvarteto pravidelně natáčí pro rozhlas a televizi.  V listopadu 2018 vydala firma Supraphon debutové CD s kompletními Dvořákovými klavírními kvartety. Zahraniční kritika jej hodnotí slovy: "...souzní  jako kdyby spolu vyrůstali a interpretují hudbu Antonína Dvořáka jako kdyby ji měli v DNA... " V květnu 2019 získalo toto album nejvyšší ocenění prestižního francouzského časopisu Classica - SHOC de CLASSICA.

Zahajovací koncert 27. ročníku Hudebního léta na Chotěborkách

Dvořákovo klavírní kvarteto:

Slávka Vernerová-Pěchočová - klavír
Štěpán Pražák - housle
Petr Verner - viola
Jan Žďánský - violoncello

Program koncertu:

Robert Schumann - Pohádkové vyprávění "Märchenerzählungen" op. 132 pro housle, violu a klavír
1. "Lebhaft, nicht zu schnell"
2. "Lebhaft und sehr markiert"
3. "Ruhiges Tempo, mit zartem Ausdruck"
4. "Lebhaft, sehr markiert"

Robert Schumann - Klavírní kvartet c-moll op. posth.
1. Allegro molto affettuoso
2. Menuetto: Presto
3. Andante
4. Allegro giusto. Presto

Koncert na faře.

Vstupné: 100 Kč
Mše svatá bude v kostele od 16,30 hod
Koncert začíná v 18 hodin


Související články
V Hrádku u Nechanic zazněl v rámci Hudebního léta Chotěborky cembalový koncert Jana Křtitele Vaňhala.
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 783x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místaŠkolní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí