Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Opera Prodaná nevěsta již za týden ve Dvoře Králové

Vít Havlíček / 1.02.2024
Jedním z vrcholů letošní 56. sezóny Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové bude provedení Smetanovy opery Prodaná nevěsta profesionálním operním souborem Slezského divadla Opava. Konat se bude ve čtvrtek 8. února ve velkém sále Hankova domu od 19:00 hodin a půjde o první verzi této Smetanovy opery z roku 1866.
Tato tradiční realizace se Prodaná nevěsta - inscenace, která bude provedena ve Dvoře Královésólisty, sborem, orchestrem a baletem čítá dohromady přibližně stovku účinkujících a bude důstojnou oslavou Roku české hudby ve Dvoře Králové nad Labem. V letošním roce si navíc připomínáme 150 let od otevření Hankova domu a tuto událost již také bereme jako součást oslav, které se odehrají hlavně v září.

Opera Prodaná nevěsta ve Dvoře KrálovéProvedení oper profesionálním souborem mimo stálé operní scény v regionech je velmi unikátní. Je třeba podotknout, že v našem kraji nemáme stálou operní scénu a ani taková města jako Hradec Králové nebo Pardubice žádným takovým operním domem nedisponují. O to cennější bude realizace jedné ze Smetanových oper ve Dvoře Králové. V našem městě se Prodaná nevěsta nebude hrát poprvé. Zmínit můžeme zdařilé realizace z let 1935 nebo 1942. Po rekonstrukci Hankova domu zazněla v lednu 1976 také Prodaná nevěsta, tehdy v podání Olomoucké opery se sólisty, kterými byli například legendární Eduard Haken nebo královédvorská rodačka Jana Regalová Židková. Po roce 1976 se do 80. let v Hankově domě operní představení také konaly. Od 90. let však operní představení až na výjimky vymizely.

Místa k sezení jsou již delší dobu vyprodaná, Prodaná nevěsta - orchestr v dobovém oblečeníale zbývají poslední vstupenky na stání, které jsou cenově zvýhodněné (zde je možno vstupenky zakoupit). Všichni jsou srdečně zváni. Více o tomto představení naleznete na www.hankuv-dum.cz/opera-prodana-nevesta.


Související články
Operu, filharmonii i sólistu Vídeňské státní opery letos nabídne Kruh přátel hudby ve Dvoře Králové
Komorní filharmonie Pardubice zahájila 56. sezónu Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové
Bývalý sólohornista Berlínské filharmonie Radek Baborák zahraje na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Koncert královédvorského Kruhu přátel hudby přivítal Radka Baboráka a Pražské komorní sólisty
Prodaná nevěsta v únoru 2024 ve Dvoře Králové je již téměř vyprodaná
Ovacemi ve stoje skončil koncert sopranistky Kateřiny Kněžíkové ve Dvoře Králové
Lukáš Klánský a Kukal Quartet zaujali na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Prodaná nevěsta okouzlila publikum ve Dvoře Králové
Netradiční koncert KPH s harfou, hobojem i návštěvou významných soudobých skladatelů
Sólista Vídeňské státní opery Jörg Schneider zazpívá s Královédvorským chrámovým sborem na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Vaše komentáře

Přečteno 495x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí