Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Rodný dům Jana Zdeňka Bartoše ve Dvoře Králové nyní připomíná pamětní deska

Redakce, Petr Mádle / 12.06.2018
Nenápadný rodinný dům v Hlávkově ulici č. 839 až do 9. června 2018 ničím nepřipomínal, že se v něm narodil významný občan Dvora Králové, respektovaný skladatel a dlouholetý pedagog Pražské konzervatoře, Jan Zdeněk Bartoš (1908 – 1981). Jeho právě proběhlé 110. výročí narození bylo podnětem myšlenky na instalaci pamětní desky na jeho rodný dům, která byla odhalena v neděli 10. června 2018 a kterou inicioval Vít Havlíček, v současné době vedoucí Oddělení hudebně teoretických disciplín na HAMU v Praze.
 
Zároveň tím bylo připomenuto i Odhalení pamětní desky J. Zd. Bartoše50. výročí udělení titulu „Čestný občan města Dvůr Králové n. L.“ tomuto skladateli. Slavnostního odhalení pamětní desky podle návrhu ak. mal. Daniela Václavíka se kromě představitelů města zúčastnili i dva žáci J. Zd. Bartoše, významní současní skladatelé, Juraj Filas (profesor AMU v Praze) a Jiří Gemrot (profesor Pražské konzervatoře). Oba dva při této příležitosti vystoupili s krátkou neformální osobní vzpomínkou na svého učitele, na kterého dodnes s vděkem vzpomínají. Zde je třeba připomenout, že dalším významným Bartošovým žákem byl i nedávno zesnulý skladatel a dlouholetý profesor AMU, Otomar Kvěch.

Pamětní deska na rodném domě J. Zd. BartošePřítomni byli rovněž skladatelův syn a dcera, dodnes aktivní učitelka zpěvu v pražské ZUŠ. Organizátorem odhalení pamětní desky byl Královédvorský chrámový sbor z.s. ve spolupráci s Městským muzeem za finanční podpory města Dvůr Králové.
Výše uvedení hosté pak měli příležitost prohlédnout si sice ne příliš rozsáhlou, ale o to milejší pozůstalost po J. Zd. Bartošovi, uloženou v Městském muzeu. Závěrem následovalo milé neformální posezení s oběma žáky a potomky Jana Zdeňka Bartoše, který by se rozhodně neměl vytratit z našeho povědomí. Snad tomu přispěje i právě odhalená pamětní deska.

Petr Mádle 

Videoreportáž:

FOTOGALERIE - Rodný dům Jana Zdeňka Bartoše nyní připomíná pamětní deska

 

Související články
Hudební skladatel Jan Zdeněk Bartoš se dočká odhalení pamětní desky na rodném domě ve Dvoře Králové

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 366x
 
 
 
Zpět
14.01.2019 - Na silnice I/37 v části obce Kocbeře je ledovka, kamiony stojí. Zvýšená opatrnost doporučena na celých 24 hodin.
08.01.2019 - Silnice I/37 Trutnov - Jaroměř je v části Hajnice průjezdná se zdržením. Tvoří se kolony kvůli dopravním nehodám. Zjistěte si před cestou aktuální stav, případně zvolte cestu přes Hajnici, i tam však opartně.
08.01.2019 - Nemocnice Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, a. s. se dohodly s VZP na poskytování stávajícího rozsahu zdravotní péče v kraji do dalších let.
31.12.2018 - Dnes je uzavřen městský úřad ve Dvoře Králové. Úřední hodiny Krajského úřadu Královéhradeckého kraje jsou zkráceny na dobu 8:00 – 12:00 hod.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí