Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Sólista Slovenského národního divadla Gustáv Beláček zazpívá na festivalu Hudební léto Kuks

Redakce / 5.08.2021
Na čtvrtém koncertu 12. ročníku mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks zazpívá 7. srpna od 18:00 v kostele Nejsv. Trojice v Kuksu sólista Slovenského národního divadla Gustáv Beláček. Spolu s ním zahraje slovenský varhaník Marek Mosnár.

Vokální díla budou převážně od slovenských autorů 18. až 20. století, mezi něž patří J. P. Bajan, J. L. Bella, A. Albrecht, M. Schneider-Trnavský, J. Móri, F. Kafenda a Š. Németh-Šamorínsky. Tato v Čechách méně známá díla doplní varhanní skladby Preludium a fuga C dur BWV 547 J. S. Bacha, první tři části Sonáty c moll F. Mendelssohna-Bartholdyho a úvodní část Sonáty g moll G. A. Merkela.

Basista Gustáv Beláček vystudoval zpěv na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a na Bach-Akademie ve Stuttgartu. Je držitelem ocenění několika mezinárodních pěveckých soutěží, např. v Rocca delle Macie v Itálii nebo soutěže Hanse Gabora Belvedere. Dnes zpívá na  evropských operních scénách včetně Ženevy, Bruselu a Štrasburku. Vystupoval s Canadian Opera Company v Torontu, v USA, v Japonsku  v Argentině, v Izraeli. Další výčet zahrnuje operní domy v Düsseldorfu, Semperoper v Drážďanech, ve Florencii, v Královské opeře v Kodani nebo v opeře Muscat v Ománu. Vystupuje na prestižních koncertních pódiích Royal Albert Hall v Londýně, Concertgebouw Amsterdam, Groβes Festspielhaus v Salzburku i na prestižních festivalech Rheingau Musik Festival, Pražské jaro, Luzern Festival.

Slovenský varhaník Marek MosnárVarhaník Marek Mosnár studoval na Akademii múzických umění v Praze a na prestižní Universität Mozarteum v Salcburku ve varhanní třídě prof. Heriberta Metzgera, kde se věnoval kromě hry na varhany i varhanní improvizaci a hře na cembalo a klavichord u prof. Floriana Birsaka. Pravidelně účinkuje na koncertech na Slovensku a převážně v zahraničí (Německo, Rakousko, Polsko, Itálie, Česká republika). Pedagogicky působí na Soukromé konzervatoři Dezidera Kardoše v Topolčanech, kde byl roku 2020 jmenován do funkce zástupce ředitele školy.

Na následujícím koncertu festivalu 21. srpna 2021 se představí německý basista Wolf Matthias Friedrich, který vystoupí spolu s hráčem na barokní trubku Jaroslavem Roučkem a souborem Ensemble Inégal a jeho uměleckým vedoucím Adamem Viktorou.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

Související články
Hudební léto Kuks 2021 – dvanáctý ročník mezinárodního festivalu
Plzeňská filharmonie zahájila 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks 2021 - videoreportáž
Petr Nekoranec a Eva Bublová na druhém koncertu Hudebního léta Kuks
Violoncellista Tomáš Jamník a polský varhaník Tomasz Soczek zahrají na festivalu Hudební léto Kuks
Seznam akcí na víkend 6.-8. srpna 2021
Senzační basista Friedrich a Ensemble Inégal zakončili Hudební léto Kuks
Hudební léto Kuks 2022 – třináctý ročník mezinárodního festivalu
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 555x
 
Hodnocení článku:
24.05.2022 - Koupaliště ve Dvoře Králové se otevře široké veřejnosti 2. června, v Jaroměři 4. června a v Trutnově pravděpodobně 10. června 2022. Vstupné zdražila Jaroměř a Dvůr Králové, Trutnov nechal vstupné na loňské úrovni.
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)


Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí