Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje

James u Svobodných

Redakce, Barbora Čiháková / 22.12.2008
S Vánocemi na krku se hrstka odvážných vzdala toho šíleného shonu a bláznění při shánění dárků a zasedla v páteční večer u Svobodných pánů. Výjimečně nejen k pivku a večeři, ale i poslechu. Pět dní před Štědrým dnem zahrál James Harries, kterého mohou znát ti mladší ve spojení s filmy jako Snowborďáci nebo Rafťáci. Dodržel tak svoji, jak sám řekl, tříletou tradici tichých koncertů (pro mě i podle jeho popisu spíše stísněných) a po loňské Vídni zamířil k nám - no, jaká pocta pro to naše maloměsto, jaké oživení. Navíc na takovémhle prostoru se člověk nemusel bát, že dojde k trapasu, když náhodou někdo nedorazí...vánočně vystylizované prostředí by vypadalo narvaně i v pěti a půl lidech. A to že tam hlav bylo mnohme víc.

Pokrucování se na židli jak v agónii, která přechází, rozmělňuje se mezi publikem - natolik konsternovaným, že je samo neschopno pohybu, a tak je jediným právě zpěvák, kdo tančí sám v sobě a ve svých melodiích. Celá stísněnost prostoru jen zvýšila účinek jeho hudby. Ten určitý typ psychického nátlaku jeho hlasu na vnímání lidí a kdo nebyl úplný buran - mohl jen mlčet a nechat na sebe působit hudbu, která, byť se skladby občas velmi podobají, má zaručenou pozornost těch co chtějí. A dokonce i těch, kteří náhodně procházeli kolem a vytvářeli skupinku příživníků za oknem a snažili se zachytit aspoń něco málo. Aby to teď ale nesměřovalo k přílišné změkčilosti nebo lehkosti - nehrál samozřejmě jen texty, které účinkovaly stylem popsaným výše, ale i mnohem rychlejší a dynamičtější, které vytvářely příjemný soulad. Důležitý je jeho hlas, se kterým zvládá široké spektrum a příklonem k barvě hlasu vzniká velmi přesvědčivý výsledek.

Tendence prokládat večer lehkými žerty ho sváděly mezi jednotlivými tóny, že si ani člověk nebyl jistý, kdy už začne hrát. Nebyly ani pokleslé ani moc trapné - klasické, doprovodné poznámky fungující jako vata. I když občas, přiznávám, to bylo víc než povedené. Obzvlášť ta poznámka, že jeho píseň zazněla jako doprovodné podbarvení v pořadu Na stopě... nebo drobné martírium s vyměńnováním židle a mnoho dalších.

Na závěr přišel samozřejmě i vynucený přídavek a to i přes fakt, že mu došlo pití...a to je co říct?! Kdo by zahrál ještě skladbu, kdyby už neměl vodu a to ještě ke všemu na přání - možná že to dělají ty Vánoce.

 

Přečteno 16x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí