Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Rozhovory

Rozhovor s Milošem Peterou

Redakce, šéfredaktor / 2.03.2009
S malířem Milošem Peterou jsme si u kávy povídali o umění, jeho práci a o životě ve Dvoře Králové.
 

Kde berete tu obrovskou vitalitu, máte nějaký tajný elixír?

Můj recept je rozumná životospráva, pohyb, setkávání se s přáteli a aktivními lidmi. Pracovat a mít chuť tvořit. A stále se mi líbí hezké, mladé a inteligentní ženy. Tahle kombinace je ale dost vzácná.

Kdy jste poprvé začal kreslit a vzal štětec do ruky?

Vlastně už v útlém dětství, někdy v mých třech nebo čtyřech letech. Neumělé kresbičky v náčrtnících. Moje maminka pracovala na zámku Kuks u hraběte Sporcka a amatérsky malovala. Později mě předala své olejové barvy a našepsované lepenky. Ty první obrázky byly pokusy o kopie slavných mistrů, jako byl třeba Kosárek nebo Mařák.

Narodil jste se v Hradci Králové. Jak jste se dostal do Dvora?

Můj tatínek byl četnickým strážmistrem. Ti byli často služebně překládáni. V době mého narození sloužil v Hoříněvsi. Nejbližší porodnice byla v Hradci, takže maminka si tam odskočila. Babička ale měla ve Dvoře rodinný domek a v atmosféře začátku druhé světové války se moji rodiče přestěhovali k ní.

Co si myslíte o Dvoře? Jak dnes vypadá a jak se v něm žije umělcům?

Víte, já jsem pamětník, takže si pamatuji Dvůr v době jeho prosperity, jako velmi živé, společenské a kulturně bohaté město. Ted se ale nachází v situaci, kdy skončila éra jeho popularity a slávy, postavené na textilním průmyslu. Ruku v ruce s tím pochopitelně upadá i jeho úroveň. Ekonomika a kultura jsou spojené nádoby. Profesionální kultura se bez peněz dělat nedá. Naše vláda seškrtala rozpočet na kulturu o 1,3 miliardy korun. A to se pochopitelně negativně projevilo v městských rozpočtech. Peněz na kulturu je málo.
Profesionální instituce či umělec pak musí leštit kliky u podnikatelů a žebrat o sponzorování.
I to je problém. Kulturních podnikatelů je u nás asi tak 10 procent. Ti ostatní fandí fotbalu a hokeji. Přeneste si to do místních podmínek a hned víte, na čem jste. Další problém je dostupnost grantů na kulturu. Je to obtížné a složité. Tak je tomu v celém státě. Snad o něco lépe je na tom Praha. Podmínky pro českou kulturu jsou dost smutné. Což platí pochopitelně i pro naše město a umělce v něm.

Máte na Královedvorsku nějaké oblíbené místo?

Samozřejmě. Často navštěvuji Kuks a obdivuji sochy Matyáše Brauna. Mám svá místa, jako je třeba údolí Sovince. Tam byla rekonstruována kaplička a já do ní zhotovil oltářní obraz s názvem V zahradách Stvořitele. Netradiční. Nechal jsem se inspirovat snímkem mlhoviny M-42 v Orionu, tedy kosmickým prostorem.

Celý rozhovor si můžete přečíst v březnovém čísle Královédvorského magazínu.

 

 

 
 
Přečteno 12x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.
19.04.2021 - Od pondělí 19. dubna 2021 se provoz Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem vrací do standardního režimu bez omezení. Stále však platí epidemiologická opatření.

InzerceVolná pracovní místa
Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žiraf)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
30.04.2021 - 31.05.2021
Vzhůru do Stínadel!
1.05.2021 - 31.05.2021
Májová labská stezka
11.06.2021 19:00 - 12.06.2021 00:00
Disco Party 80ky 90ky
19.06.2021 18:00 - 20.06.2021 00:00
Řecká zábavá