Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > kino

Archa světel a stínů - dokument, který nezapadne

Redakce / 13.04.2018
Jedinečný dokument, který připomíná díky téměř sto let starým materiálům manželů Johansonových početná stáda volně žijících zvířat v Africe, se promítal v úterý v kině Svět. Projekci ve Dvoře Králové navštívil sám autor - Jan Svatoš, který se tématu věnoval 10 let.
 

Nejen pro Dvoráky to byla výjimečná příležitost: v následné besedě se diváci dozvěděli informace o náročném získávání originálních záběrů přes těžko dostupná muzea a archivy v USA, ale také o vyplnění vizí manželů Johansonových, kteří si již před 100 lety uvědomovali výjimečnost živočišného fondu v Keni. Dvorské kino zaplnili zejména lidé, kteří zde ve Dvoře mají blízko k místní zoo včetně pana ředitele Rabase. I ten měl rozhodně co říct k současnému stavu zvířat v Africe, kdy mezi jeden ze současných projektů zoo patří návrat téměř vyhynulých nosorožců zpět do Afriky.

Manželé Johansonovi byli vizionáři - oba extrémně zvídaví a stateční, protože plout na začátku 20. století z Kansasu do Afriky se záminkou jeho objevování a dokumentování bylo bráno jako cesta za smrtí. A o život jim skutečně šlo - a několikrát. U kanibalů, ale i při natáčení zvířat. 

Přežili i díky tomu, že byste těžko hledali sehranější dobrodruhy. V tomto nedávném čase bylo velmi výjimečné postavení Osy Johansonové vedle svého manžela Martina - bylo totiž rovnoprávné. I když manželé měli ve svém rovnocenném postavení jasno, tuto roli ženy nezvládl mnohý jejich zaměstnanec - Martin neváhal a takové muže propouštěl. Věděl, že při neuposlechnutí rozkazů jeho ženy jde všem v divoké Africe o život. Bohužel filmová studia tehdy neuváděla Osu v titulkách ani jako autorku, ačkoliv 60 % úspěchu pocitvého dokumentu šla právě za ní. Tehdejší nerovnoprávné postavení ženy a muže v USA se také projevilo po tragické smrti Martina, kdy Osa dluhy splácela několik let, zatímco stejnými přednáškami by je Martin splatil za půl roku.

Deset let pátral Jan Svatoš po materiálech, které manželé Johansonovi za dobu svého putování Afrikou natočili. A dostal se dále než National Geographic. Dle fotografií našel při svém bádáním v Keni například strom, u kterého měli Johansonovi postavenou temnou laboratoř. Sepsané takto na papíře to může vypadat jako bezvýznamná událost, ale během zhlédnutí dokumentu Jana Svatoše, kde je dokázáno, že manželé se snažili místo svého pobytu vrátit po opuštění do původního stavu, se tento objev stává přelomovým. Právě manželé Johansonovi dali místu, kde 4 roky bydleli a postavili si tam i temnou komoru, jméno: Rajské jezero, kráterové jezero na severu Keni na hoře Marsabit ve výšce přes 1500 m n.m. Zde Jan Svatoš se svým týmen, a zejména manželkou a kameramankou Romi Svatošovou Strakovou (i ve 21. století se těžko hledá dokonalejší partner…) dokumentovali odlehlé kouty vyprahlého keňského severu starými fotografickými i filmařskými aparáty. Stejně jako manželé Johansonovi. Ti však tenkrát měli tým 200 lidí a velbloudů, kteří tahali přes Keňu výstroj včetně kamer, přístrojů a filmů. I o tom, jak bylo těžké materiály uchránit před vlhkem a horkem dokument Jana Svatoše pojednává. 

Smutnou pravdou bohužel zůstává, že i přes náročnost získávání originálních dokumentů nejsou kilometry tohoto jedinečného zpracovány - digitalizace je drahá a kola filmů tak čekají v téměř nepřístupném archivu v USA na finančního dárce a následné zpracování. Nebo nadšence jakým je třeba Jan Svatoš. Tomu se podařilo ve spolupráci s muzeem manželů Johansonových v Kansasu získat alespoň část zpracovaných snímků za velmi vstřícných podmínek. A tak máme dnes možnost zhlédnout v nezávislé distribuci dokument, při kterém z lidského počínání doslova mrazí. 

Na ČSFD má tento snímek nyní 92 % a promítá ho kolem 60 kin. Zároveň míří i na vybrané filmové festivaly, takže o něm jistě ještě uslyšíme.


Kateřina Sekyrková

 

Související články
Promítání dokumentu The Last Animals ve dvorské zoo se účastní i režisérka Kate Brooks
Související odkazy
Článek o fotovýpravě Jana Svatoše do Arfiky
 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 115x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.

Volná pracovní místa

Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
6.06.2020 16:30 - 6.06.2020 18:00
Velké přání (animovaná pohádka)
7.06.2020 19:00 - 7.06.2020 21:00
Lov (horor, od 15 let)
9.06.2020 19:00 - 9.06.2020 21:00
Slavic Trio
20.06.2020 10:30 - 20.06.2020 13:00
Posvěcení zvonu v Borovnici