')
Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > kino

Královédvorský festival mladých amatérských filmařů již tento týden (21. - 23. března 2019)

Redakce / 19.03.2019, Dvůr Králové nad Labem
Opět po roce se do Dvora Králové sjíždějí mladí amatérští filmaři, aby zde nejen zhlédli v rámci dvou soutěží filmy svých konkurentů a předali si s nimi své zkušenosti, ale také oslavili krásné kulaté výročí jedné části festivalu, a to Juniorfilmu, který je nejdéle pořádanou akcí DDM Jednička.
 

Program pro děti ze školek i škol

Zlaté Slunce je soutěžní přehlídka filmových amatérských snímků vytvořených studenty základních a středních škol. 

I letos budou mít děti z dvorských mateřských škol možnost zdarma zhlédnout v pátek dopoledne pásmo animovaných pohádek, většinou děl tvůrců, kteří zasedají v porotě soutěže (Jaroslav Nykl, Milan Šebesta a Barbora Dlouhá).

Novinkou je však program i pro žáky 2. stupně ZŠ a SŠ, kdy jsou na čtvrtek dopoledne v prostorách SŠIS připravené workshopy lektorů SŠ a VOŠ aplikované kybernetiky Hradec Králové. 

Akce pro širokou veřejnosti

Široká veřejnost může přijít do kina Svět zhlédnout filmy soutěžící v Juniorfilmu od pátka 22. března 2019 od 16 hod a poté i v sobotu dopoledne. Vstupné je zdarma a zván je samozřejmě každý divák - malý i velký. 

Každý může také obdivovat výtvarné práce v soutěži pro děti, která celou akci doplňuje, a to na téma: Před kamerou, za kamerou… zvíře nesmí stát. Díla jsou vystavena od 18. do 21. března 2019 v prostorách DDM Jednička, kde může široká veřejnost také rozhodnout o ceně diváka. 


Program pro soutěžící

Pestrý program je připraven i pro samotné účastníky soutěže. Kromě čtvrtečního workshopu, kde si vyzkouší nebo zdokonalí v anifaktuře, virtuální realitě či animovaném portrétu, si užijí i prohlídku Safari s průdovcem a vyzkoušejí natočit krátký film, jehož postprodukci a zpracování zvládnou hned v následném workshopu se Zdeňkem Balcarem. Připraven je pro ně v pátek i workshop „Natáčení na mobilní telefon a youtuberství“ pod vedením režiséra a kameramana Allana Šuberta. Ze Dvora si odskočí jen na chvíli, a to aby oslavili společně s organizátory čtvrtstoletí Juniorfilmu - Memoriálu Jiřího Beneše - na přehradě Les Království. 

25 let Juniorfilmu

U jeho zrodu stál v roce 1994 vynikající královédvorský amatérský filmař Jiří Beneš a ředitelka DDM Viera Karolová. Juniorfilm je mezi podobnými republikovými kláními mladých filmařů svým způsobem jedinečný, a to zejména svým širokým věkovým spektrem a také mezinárodní účastí, kdy na soutěž pravidelně dojíždějí mladí amatérští filmaři ze Slovenska. 

K dalším specifikům patří nezávislé hodnocení dvou porot – odborné a dětské. Úspěšní autoři tak mohou získat více cen, včetně několika zvláštních. K nim patří také Cena Jiřího Beneše (putovní dřevený klaun) za nejhumornější snímek. 
Typickou trofejí, která provází soutěž od jejího prvního ročníku, je keramický svitek filmu. Tato soutěžní přehlídka byla až do roku 2010 pořádána v prostorách Domu dětí a mládeže Jednička. 

Od roku 2011, kdy byla navázána spolupráce s MKZ Hankův dům, se soutěž koná v kině Svět a její název byl rozšířen o přívlastek Memoriál Jiřího Beneše. Stalo se tak na počest spoluzakladatele, spolupracovníka a neúnavného propagátora akce, Mgr. Jiřího Beneše, amatérského filmového tvůrce, který své město po řadu let skvěle reprezentoval na domácích kolbištích i v zahraničí. 


Kateřina Sekyrková

Zdroj: DDM Jednička

 

Související články
Zlaté Slunce je postupová soutěž amatérských filmařů. Juniorfilm založil místní amatérský filmař. Znáte Jiřího Beneše?
Kino Svět promítalo celý víkend. Březnový pátek a sobota patřili filmovým festivalům - Zlatému Slunci a Juniorfilmu.
Královédvorský festival na plátně i mezi zvířaty v roce 2019

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 963x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
08.10.2019 - Krajské pracoviště BESIP zve řidiče a řidičky na kurz s názvem "Za volantem v bezpečí" zaměřený na zlepšení a zdokonalení řidičských dovedností. Kurz se koná v neděli 13. října 2019 od 8:30 do 15:30 hod. na polygonu na letišti v Hradci Králové. Vlastní auto nutností. Zájemci se mohou hlásit na: besip-hk@cspsd.cz.
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.

Volná pracovní místa
Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Odborný referent OŽÚ (MěÚ Dvůr Králové n .L.)


Technik PC a periférií (ZŠ Schulzovy sady)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí
1.03.2019 - 15.11.2019
Lovci perel - soutěž
1.09.2019 - 8.11.2019
Mít své místo
19.09.2019 10:00 - 17.10.2019 17:00
Zvíře není věc
1.10.2019 - 30.10.2019
Konzerva místo zpozdného