Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > soutěže

Amatérský film měl svátek v Hankově domě. Festival podpořili i místní tvůrci

Redakce / 9.04.2018, Dvůr Králové nad Labem
Dům dětí a mládeže Jednička ve Dvoře Králové pořádá již pravidelně na jaře festival mladých amatérských tvůrců. Potěšující je, že díky animačnímu kroužku a příměstským táborům Animagie v DDM Jednička roste počet místních zástupců jak v dětské porotě, tak samotné soutěži.
 

FOTOGALERIE - Juniorfilm a Zlaté slunce královédvorské 2018

Již téměř čtvrtstoletí patří k festivalu kromě soutěže „Zlaté slunce královédvorské” i soutěž mladých filmařů - Juniorfilm— memoriál Jiřího Beneše. Ta je unikátní zejména v hodnocení hned dvěma porotami: odbornou a dětskou. Organizátoři i porotci měli i letos plné ruce práce - v Juniorfilmu se promítalo 63 filmů a v postupové soutěži Zlaté slunce královédvorské zhlédla porota 25 snímků. Někteří autoři využili možnosti přihlásit své dílo do obou soutěží festivalu amatérských filmů, který proběhl v kině Svět ve Dvoře Králové 23. - 24. března 2018.

Soutěž se stala mezinárodní díky účasti a přítomnosti autorů ze Slovenska - z Košic. Ti k nám jezdí již pravidelně a my je tu vídáme vždy rádi. Soutěžní snímky vznikly však i na domácí půdě. 

V Juniorfilmu dokonce získal bronzové - 3. místo - v kategorii kolektivu do 18 let film Pustý ostrov, na kterém se podílely děti z letního příměstského tábora při DDM Jednička pod vedením Áji Huškové. V zemském kole celostátní soutěže Zlaté slunce královédvorské si také 3. místo odnesl snímek Kolotoč místních dětí z kroužku animační tvorby při DDM Jednička. Čestného uznání a postupu do celostátního kole se však dočkaly i další 2 snímky z dvorské dílny: již výše zmíněný „Pustý ostrov” a také „Kouzelné vaření” - opět od dětí z animačního kroužku při DDM Jednička, který vedou Filip Pýcha a Jiří Beneš (přímý potomek Jiřího Beneše).

Filmový festival však začal již v týdnu před akcí, kdy se pro veřejnost, zejména žáky ZŠ a SŠ, promítala v kině Svět ve Dvoře Králové malá „ochutnávka“ produkce mladých amatérských filmařů přihlášených do soutěže Juniorfilm. 

Pro děti z mateřských škol bylo v rámci festivalu opět v pátek dopoledne zdarma promítáno oblíbené pásmo animovaných pohádek. V rámci soutěžní projekce byly také v pátek zdarma promítnuty filmy přihlášené do soutěže Zlaté slunce královédvorské. Z nich porota vybrala snímky, které postoupily do celorepublikového kola. Soutěžní snímky Junirofilmu byly promítány v pátek odpoledne i sobotu. Součástí festivalu byly besedy, diskuze s odborníky z oblasti kinematografie a velmi povedený workshop na téma naklíčování, který proběhl v sále kina Svět.

Patronem festivalu byl opět Tomáš Magnusek, kterému pomáhali v porotě takoví profesionálové jako Bedřich Ludvík či Milan Šebesta. Festival má vždy i svého hosta - letos jím byl David Balda, mladý progresivní režisér a kameraman, jehož první film Pomsta byl vysílán 3. dubna 2018 v České televizi a jeho nejnovější film dokonce v celoplošné distribuci v rámci multiplexů.

Akce se konala za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Královéhradeckého kraje a ve spolupráci s Městem Dvůr Králové nad Labem. 

Výsledky:

Juniorfilm 
Zlaté slunce královédvorské 

Kateřina Sekyrková


 

Související články
Zlaté Slunce je postupová soutěž amatérských filmařů. Juniorfilm založil místní amatérský filmař. Znáte Jiřího Beneše?
Kino Svět promítalo celý víkend. Březnový pátek a sobota patřili filmovým festivalům - Zlatému Slunci a Juniorfilmu.
Dílny v rámci Královédvorského filmového festivalu - fenomenální příležitost ve Dvoře Králové
Filmy z kroužku Animace hrou při DDM Jednička

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 48x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
19.06.2020 09:00 - 30.08.2020 16:00
Tvoříš, tvořím, tvoříme (výstava + soutěž)
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II
1.07.2020 - 30.08.2020
Nyní a dříve (výstava)
1.07.2020 - 30.09.2020
Božena Němcová (výstava)