Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > společenské akce

100 let evangelického kostela ve Dvoře Králové (17. září 2023)

Redakce, / 16.09.2023, Dvůr Králové nad Labem
Víte, proč se říká „Stojí jako Lotova žena“, nebo „Byla to úplná Sodoma Gomora“? A kdo to jsou „sodomité“? Tohle všechno, a ještě mnohem víc, se můžeme dozvědět v divadelním představení Zkáza Sodomy v rámci stoletého výročí slavnostního otevření evangelického kostela ve Dvoře Králové.

FOTOGALERIE - Divadlo tuto neděli

Vlastními marionetami ho pro děti i dospělé zahraje duo Drake N´Roses ze Soběslavi. V divadelní sál se v neděli 17. 9. v 16:00 hod. promění evangelický kostel ve Dvoře Králové nad Labem na náměstí Odboje, vedle gymnázia. 

Přijďte se podívat! A můžete přijít už v poledne! Evangelíci totiž budou tuto neděli slavit, protože Evangelický kostel tu stojí už 100 let. 

První písemná zmínka o evangelících ve Dvoře se objevila v souvislosti se sčítáním lidu v roce 1893. Starali se o ně ze Sboru v Semonicích u Jaroměře. Nedělní bohoslužby a vyučování dětí se konalo jen občas, od roku 1911 již pravidelně. Scházeli ve třídě měšťanské školy. Po roce 1919, kdy byla ve Dvoře založena kazatelská stanice a poté v roce 1921 filiální sbor, který se rychle rozrůstal, přestaly prostory stačit. V roce 1922 staršovstvo rozhodlo koupit pozemek s hostincem a zahradním domkem vedle gymnázia. Problém tím nebyl vyřešen nadlouho. K dispozici totiž byla jedna místnost. Bohoslužby se často konaly na zahradě, když se strhl liják, musely být přerušeny. A v tuto chvíli nastalo něco, čemu se v době technologických a technických vymožeností nechce věřit: 28.5.1923, po týdnu od žádosti, vydala městská rada „stavební povolení“, tedy schválila projekt. 30.6.1923 se staršovstvo usneslo: „Bude se stavět“. Dne 23. září 2023, čtete dobře, za necelého čtvrt roku, byl kostel slavnostně otevřen! Jistě, nebylo všechno stoprocentní, například chyběly lavice a podlaha byla pouze prkenná. Židle ale stojí na stejné prkenné podlaze dodnes. Není to už dávno žádné provizorium, velmi oceňujeme variabilitu prostoru. Někdy se vyplatí nečekat a spěchat. Ať to slouží! Až za dalších 7 let se sbor stal samostatným. 

Sto let se evangelíci ze Dvora a okolí schází ve svém kostele, aby společně zpívali, děkovali Bohu, chválili ho a hledali odpověď na to, co jim texty bible, staré tisíce let, vzkazují do řešení problémů, výzev a vztahů dnešních. 

Téměř na den – v neděli 17. září 2023 - si tu stovku budeme připomínat. Je to přece důvod se sejít a slavit! Ve 14.00 hodin začnou slavnostní bohoslužby, které povede synodní senior („papež“ Církve českobratrské evangelické) Pavel Pokorný, který náš sbor dobře zná, po roce 1988 jej krátce vedl jako administrátor z Trutnova. A pozor! Bohoslužby budou s překvapením. V 16.00 hodin se oslavy završí právě zmíněným představením Zkáza Sodomy. 

Na Náměstí Odboje, pod gymnáziem, už dávno není hospoda ani zahradní altán. Ale místo na občerstvení a setkávání zůstalo. Přijďte to zkusit! Během celého odpoledne při dobrém jídle a pití bude čas na povídání, otázky, hledání odpovědí, a seznamování. Na všechny se těšíme!

Hana Pojezdná
Za staršovstvo sboru

 
Vaše komentáře

Přečteno 258x
 
22.07.2024 - Pozor na odkloněnou trasu na železniční trati Prahy - Hradec Králové - Trutnov: rychlíky linky R10 budou během plánované výluky zastavovat místo stanice Praha-Libeň ve stanici Praha-Vysočany od úterý 16. července nepřetržitě do soboty 24. srpna 2024.
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí