Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Co se děje > společenské akce

Víte proč jsou Velikonoce každý rok jindy?

Redakce / 13.04.2020
Nikdy jsme nechápali, proč jsou Velikonoce jeden rok v březnu a další rok až v dubnu. Zeptali jsme se tedy Josefa Langfelnera z královédvorské farnosti. A už máme jasno :-)
 

Velikonoce jsou původně židovský svátek zvaný Pascha nebo Pesach, který trvá týden. Musí být po prvním jarním úplňku, ale mají pevné datum (jako my máme třeba Vánoce) a začínají večer 14. nisanu (letos 8.4.2020) a trvají do 22.nisanu (16.4.2020)

 

Západní křesťanské Velikonoce (podle gregoriánského kalendáře) je také po prvním jarním úplňku, ale je pohyblivé. Velikonoce mohou být mezi 22.3.-25.4. Neděle po jarním úplňku je neděle velikonoční. Řídí se tím západní církve: římskokatolická a protestantské.

Podle Velikonoce se počítají další čtyři křesťanské svátky: Nanebevstoupení Páně, Letnice (seslání Svatého Ducha), Nejsvětější Trojice, Tělo a Krev Páně.

 

Velikonoce východních křesťanských církví (u nás pod názvem řeckokatolická a pravoslavná) jsou také po prvním jarním úplňku, ale východní církve se řídí juliánským kalendářem, který se od gregoriánského liší o 14 dní, dnes 12.4 je podle juliánského kalendáře 30.3.

Další podmínka pro východní církve je ta, že nesmí být zároveň s židovskými Velikonocemi. Takže letos je východní velikonoční neděle 19.4., to je podle juliánského kalendáře 6.4.

 

Odkazy:

https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDpo%C4%8Det_data_Velikonoc

https://www.vira.cz/texty/aktuality/kdy-jsou-velikonoce

https://www.vira.cz/texty/otazky-a-odpovedi/datum-velikonoc

 

Někdy se data západních a východních Velikonoc shodují, ale to je po židovských svátcích.

https://kalendar.beda.cz/kalendarni-data-katolickych-a-pravoslavnych-velikonoc


Josef Langfelner

 

Související články
Velikonoční poselství královédvorského faráře Andrzeje Deniziaka

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 822x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
22.01.2021 - Česká vláda prodloužila do 14. února 2021 nouzový stav pro území České republiky vyhlášený z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru.
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí