Vyhledej
Královédvorsko > Doprava > aktuálně

Pokladna Českých drah ve Dvoře Králové už není. Nahradila ji ARRIVA

Dobrou zprávou je možnost zaplatit jízdenku kartou

Redakce / 14.12.2020, Královédvorsko
V neděli 13. prosince 2020 začal platit nový jízdní řád na železnici i pro autobusovou dopravu. Pro Královédvoráky neznamená nějaké významné změny - kromě jedné: mezi Pardubicemi a Libercem jezdí na lince R14 nový dopravce: ARRIVA vlaky, a.s.

FOTOGALERIE - Arriva ve Dvoře Králové

Cestující bez informací

„Prosím jednou do Paky,“ přichází k okénku v nádraží budově ve Dvoře Králové pán ve středním věku a vytahuje peněženku. Je 10:30 hod. a za chvíli mu jede pravidelný osobní vlak Českých drah. „Jízdenku si koupíte až ve vlaku,“ upozorní ho s úsměvem pokladní v okénku s modrým okrajem a novým nápisem: ARRIVA. „Zde je nyní pokladna soukromého dopravce, ale můžu vám prodat otevřenou jízdenku  ONEticket, budete-li mít zájem,“ povzbudila zmateného cestujícího zkušená pokladní, která je zde na dva první dny provozu na výpomoc. 

Pravidelní, ale i občasní cestující zůstali na trati 030 (Pardubice - Liberec) bez informací: kde si koupím jízdenku, bude se na ni vztahovat nějaká traťová sleva jako v případě aplikace IN25 nebo IREDO?

Nový dopravce, nové traťové permanentky

Pokladna ve vstupní hale nádražní budovy změnila provozovatele. Společnost České dráhy o ni neměla již více zájem - vítězem soutěže o provoz linky R14 vyhrála na jaře letošního roku konkurenční firma: ARRIVA vlaky, a.s. To není však to jediné, co se pro cestující mění: pokud využijí linku R14 s novým dopravcem a poté přestoupí na linku jiného dopravce, mají několik možností, jak si jízdenku koupit. 

  1. Zakoupit si jízdenku v pokladně ARRIVA do místa, kde přestoupí na vlaky jiného dopravce. Pokud bude mít málo času na přestup, měl by mít možnost nákupu jízdenky dalšího dopravce přímo ve vlaku bez příplatku. Může také využít IREDO průkazku. Pokud si nestihne zakoupit jízdenku na pokladně nebo v automatu ARRIVA, bude jízdenka zakoupená ve vlaku ARRIVA o 5 Kč dražší. 
  2. Ve vlacích ARRIVA platí také tarif OneTicket, který od 13. prosince provozuje státní podnik CENDIS a lze s ním cestovat bez rozlišení dopravce téměř všemi spoji železničních dopravců po celé republice. Tato jízdenka zatím však neumožňuje rezervace míst ve vybraném vlaku a vyjde vás dráž (korunové položky).
  3. Zakoupit si všechny jízdenky on-line přes aplikace jednotlivých dopravců - může tak čerpat slevy, které nabízejí a zároveň si rezervovat místa ve vlaku, jak jste byli doposud zvyklí.

Dle informací tiskového mluvčího společnosti ARRIVA koupí cestující nejvýhodněji  jízdenku ARRIVA v eShopu na webu dopravce, zakoupit si ji mohou i v pokladně. "Na trase rychlíkové linky Liberec – Pardubice jsou ve stanicích Liberec, Turnov, Železný Brod, Semily, Dvůr Králové nad Labem nebo Pardubice hlavní nádraží, v případě Pardubic jde o prodejní přepážku RegioJetu. Lidé se dále mohou odbavit i pomocí jízdenkového přístroje v Hradci Králové na hlavním nádraží, Jaroměři, Staré Pace nebo v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Pokud by potřebovali pomoc s nákupem jízdenky v přístroji, mohou se spojit s operátorkou, která za ně požadavek na dálku vyřídí a cestující pouze zaplatí. Samozřejmostí je i možnost nákupu jízdenky přímo ve vlaku u průvodčího, včetně platby bankovní kartou," doplnil mluvčí.

A co s kartouIN25?

Současní majitelé těchto traťových jízdenek ČD by se měli obrátit na dopravce, který jim danou jízdenku vydal a domluvit se s nimi na dalším postupu v případě, že si jízdenku koupili na delší časové období a nyní ji nemohou na dané trati díky novému dopravci využívat. Lidé dojíždějící pravidelně si mohou u ARRIVY koupit novou týdenní, měsíční nebo čtvrtletní jízdenku.

IREDO

ARRIVA uznává jízdní doklady IREDO, a to včetně papírového jízdního dokladu IREDO vydaného Českými dráhami, tato jízdenka je tak přestupní mezi Arrivou a ČD. 

Oneticket

Jedná se o systém nabízející jízdenky pro všechny dopravce na železnici v rámci ČR. V pilotním režimu se spustil již v červnu 2020 - ovšem jen na vybraných tratích. 

Do další fáze vstoupil tento systém jednotného tarifu na české železnici v neděli  13. prosince, odkdy jej mohou využívat cestující již na všech spojích, které objednává Ministerstvo dopravy a kraje. Lidé, kteří si pořídí OneTicket nemusí řešit, s kterými dopravci jedou. Nově nabízí také věrnostní slevu 25 %. Do systému se zapojuje celkem 13 dopravců, kteří provozují spoje v tzv. závazku veřejné služby. Komerčně provozované linky dopravců, jako je například Praha–Ostrava, se k jednotnému tarifu připojí postupně v příštím roce. 

Jak to funguje? 

Pořídíte si jednu jízdenku na celou cestu a nemusíte se vůbec zabývat tím, kdo který spoj provozuje. Koupit si můžete jízdenku jednorázovou, zpáteční nebo také traťovou pro pravidelné dojíždění do práce či síťovou pro neomezené cestování po Česku. Kromě rozšíření OneTicket na komerční spoje v příštím roce se plánuje i zavádění dalších funkcionalit, jako je například rezervační systém.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: mdcr.cz, ARRIVA vlaky a.s.

Související články
Vlaky společnosti ARRIVA nahradí na lince R 14 (Pardubice - Liberec) České dráhy
Od 30. listopadu se vrací v platnost jízdní řád pro rok 2020 na železnici v Pardubickém a Královéhradeckém kraji
Železniční výluka na trati Stará Paka - Jaroměř (do 14. října 2022)
Vaše komentáře

Přečteno 4699x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí