Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Doprava > aktuálně

Rekonstruovaná silnice do Kohoutova připomíná v noci ranvej

Srovnávací fotografie z listopadu 2018 a 2017

Redakce / 12.11.2018, Kohoutov
Bývala to nejhorší komunikace v regionu. Od poloviny srpna do konce října se silnice III/30014, vedoucí od křižovatky se silnicí na Trutnov (I/37), pomalu stávala cestou připomínající černé sklo. Kromě nového povrchu jsou však novinkou také vodící postranní bílé čáry a horizontální označení autobusových zastávek, a to i mimo obec.
 

FOTOGALERIE - Opravená silnice do Kohoutova na Královédvorsku - srovnávací fotografie

Silnice je od křižovatky se silnicí I. třídy až k obci Kohoutov (v délce 1,7 km) zcela rovná. Nejednoho řidiče tak průjezd lesem bude lákat k vyšším rychlostem. Tato silnice má však také svá omezení: šíři, po silnici vedoucí cyklotrasu (4117) a horizonty, které činí komunikaci nepřehlednou. 
Právě šíře silnice je aktuálně nejdiskutovanější téma nově rekonstruované silnice. Potvrzuje to i starosta obce Kohoutov Ladislav Grega: "Při rekonstrukci slinice bylo použito stávající těleso. Boužel vzhledem ke složitým majetkoprávním vztahům nemohlo dojít k rozšíření silnice, ale zároveň nedošlo ani k jejímu zúžení. Spíše se jedná o optický klam, kdy silnici zúžují nové vodící bílé postranní čáry a směrové sloupky. Zároveň byly vyčištěny a prohloubeny příkopy."

Silnice III/30014 se stala v době rekonstrukce I/37 (rok 2014) přes Kocbeře objízdnou trasou. Ačkoliv ji poté každý rok silničáři "záplatovali", její stav byl na jaře každého roku horší než v roce předchozím - a to zejména v rovné části před samotnou obcí, která vede lesem.

Kromě vodících bílých čar a horizontálního označení autobusových zastávek přibyly díky rekonstrukci silnice i jasně označená parkovací místa před úřadem obce Kohoutov a místní prodejnou. Vybrané dvě stávající autobusové zastávky dokonce získaly i podobu zastřešeného útočiště pro čekající cestující. Nově vyasfaltovaná parkovací místa si však musela zaplatit obec sama, stejně jako zastřešení autobusových zastávek. "V případě autbusových zastávek se nám podařilo získat 50% dotaci z Programu obnovy venkova," upřesňuje starosta. 
Dále letos obec Kohoutov záskala dotace na vodovod v místní malebné části Kladruby. "Tyto dotace nám byly přiděleny až v červnu. Bohužel poptávka po stavebních firmách je tak velká, že se nám nepodařilo zajistit výstavbu vodovodu ještě před rekonstrukcí silnice. S vítěznou firmou jsme však domluveni, že vodovod realizují protlakem na jaře příštího roku," doplňuje Ladislav Grega. 

Na samotnou rekonstrukci silnice z Kohoutova do Kladrub bylo vyčleněno 38,4 mil. Kč ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Kateřina Sekyrková

 

Související články
Kladruby v Kohoutově dostanou od kraje peníze na výstavbu vodovodu
V Kohoutově se rekonstruuje silnice od 13. srpna do konce října 2018
Šetření staré dopravní nehody omezí ráno provoz na Výšinku

 
Vaše komentáře
cyklostezka x cyklotrasa, 13.11.2018 14:34, Reagovat
Ano, vede tam cyklotrasa (opraveno). Každopádně na takto široké/úzké komunikaci to snad ani nebylo nutné, když pár metrů níže ke Kocbeři vede ještě jedna po široké zpevněné lesní cestě. Nad Kocbeří tak v minimálních odstupech od sebe kříží hned dvě cyklotrasy silnici I. třídy.
Cyklotrasa / cyklostezka a boj proti suchu13.11.2018 11:32, Reagovat
Ona tam je i cyklostezka? Nikde na silnici žádnou cyklostezku nevidím. Možná tudy vede jen cyklotrasa po silnici, ale není to snad cyklostezka, která by zužovala silnici...

Jinak jak se koukám na fotku nové křižovatky v Kohoutově, krásný příklad jak bojovat proti suchu - rychle odvést vodu zadlážděným příkopem rovnou do potoka, místo vsakování v travnatém příkopě, jako původně. Ještě s rozšířením krajnice...
 
 
Přečteno 1913x
 
 
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí