Vyhledej
Královédvorsko > Doprava > aktuálně

Stavba D11 mezi Hradcem Králové a Smiřicemi může skutečně začít. Kompenzace byla vyčíslena na 148 mil. Kč.

Redakce / 13.02.2019
Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodli se společností Eurovia CS na vytvoření dodatku ke smlouvě na stavbu úseku dálnice D11, který by měl zohlednit současný stav staveniště a zvýšené náklady zhotovitele. Dodatek měl být uzavřen do 15. února, podpis byl však oznámen již na začátku týdne. Vyřešila se tak patová situace, kdy zhotovitel i objednatel na konci ledna 2019 od smlouvy na stavbu patnáctikilometrového úseku dálnice odstoupily.

“Dohodli jsme se na řešení, jakým uděláme dodatek ke smlouvě, který by měl vyřešit, jak to že je staveniště předáváno později a také to, že kvůli archeologickému výzkumu není zcela podle původní specifikace smlouvy. Budeme se bavit i o valorizaci,” uvedl Ťok přes podpisem. Připustil, že stavební firmy měly kvůli zdržení na určité zvýšení ceny stavby nárok. Asi měsíc dlouhé zdržení podle něj vzniklo kvůli průtahům při územním řízení. 

Zhotovitel náklady navíc vyčíslil na zhruba 200 milionů korun, přičemž do částky zahrnula náklady na uvedení území do potřebného stavu a zvýšené ceny vstupů stavebních prací. Vysoutěžená cena byla původně 2,6 miliardy korun.

Stavební společnost podle Ťoka také slíbila, že stavba bude hotová v původně dohodnutém termínu. Ministr dopravy ovšem zároveň požádal firmu o ještě dřívější termín, to by mělo být předmětem jednání o dodatku. Dokončení úseku bylo v minulosti stanoveno na rok 2022. Nakonec se zhotovitel v uvedeném dodatku zavazuje k dokončení stavby pokračování dálnice D11 dle původního termínu. Nad rámec uvedeného se však zhotovitel předmětným dodatkem také zavázal k akceleraci realizace stavby tak, aby byla dokončena v květnu 2022, tedy ještě měsíc před původně ve smlouvě sjednaným termínem. Náklady na urychlení stavby ponese sám zhotovitel.

Objednatel se zavazuje zaplatit nad rámec sjednané ceny částku, která mu částečně kompenzuje nárůst cen od doby, kdy byla stavba vysoutěžena, a to vždy v závislosti na skutečně realizovaných pracích. Nejedná se přitom o paušální částku, ale částečnou kompenzaci doby, po níž nebylo možné z důvodu pozdního vydání stavebních povolení stavět. V dodatku smlouvy je konkrétně uvedeno 148 milionů korun jako výše zmíněné kompenzace. Uvedená částka byla ověřena znaleckým posudkem a citovaný postup je zcela v souladu se smlouvou a zákonem o zadávání veřejných zakázek.

ŘSD v lednu vypovězením smlouvy reagovalo na podmínečné odstoupení od smlouvy konsorciua společností Eurovia, Metrostav a Swietelsky na stavbu úseku z Hradce Králové do Smiřic, kdy podle firem jim ŘSD řádně nepředalo staveniště a firmám tak vznikly zvýšené náklady.

Uvedené dohody bylo dosaženo po trojstranném jednání mezi Ministerstvem dopravy, Ředitelstvím silnic a dálnic a zástupci konsorcia stavebních firem EUROVIA-Metrostav-Swietelski.

Celý dodatek smlouvy je dostupný v registru smluv: https://smlouvy.gov.cz/smlouva/8181407

Kateřina Sekyrková
Zdroj: metrostav.cz, Ministerstvo dopravy
Foto: L. Škarytka

Související články
Začal se stavět další úsek D11 - z Hradce Králové do Smiřic
Dálnice D11 a D35 u Hradce Králové budou bez poplatku
D11 má opět naději - je dohodnutý dodatek ke smlouvě
Ve Vilanticích se utrhl kus silnice, je pro autobusy veřejné dopravy uzavřená
Aktuální video ze stavby dálnice z Hradce do Jaroměře
Vaše komentáře

Přečteno 1200x
 
17.07.2023 - Od 27. července do konce října bude uzavřená výpadovka z Trutnova na Jičín kvůli opravě mostu ve Volanově. Objízdná trasa povede přes Hostinně, místní budou moci projekt po místní komunikaci.
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.

Volná pracovní místa
Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)Kalendář akcí