Vyhledej
Královédvorsko > Doprava > dopravní nehody

Noční železniční nehoda v Pardubicích má 4 oběti a 22 zraněných

Redakce, / 6.06.2024, Aktualizováno , Obce a sousední regiony -
Před 23. hodinou došlo na hlavním koridoru Pardubice – Česká Třebová poblíž nové zastávky Pardubice-centrum k železniční nehodě, kde došlo ke střetu mezinárodního rychlíku s nákladním vlakem.

FOTOGALERIE - Noční železniční nehoda v Pardubicích má 4 oběti a 22 zraněných

Novinky:

Celkové škody jsou odhadnuty na více než 110 milionů korun. Nákladní vlak 50 milionů, expres 60 milionů, trať 300 tisíc Kč. Drážní inspekce se rovněž zabývá okolnostmi dané mimořádné události a přispívajícími faktory, proto si její šetření vyžádá několik měsíců. Následně bude závěrečná zpráva zveřejněna na webu inspekce,“ říká generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera.

Podle zjištění inspekce došlo k projetí návěstidla v poloze zakazující jízdu v případě expresního osobního vlaku. Zda se jednalo o technickou závadu, o lidskou chybu či o kombinaci obou faktorů, je předmětem podrobného šetření a konkrétní závěry není možné předjímat.

Aktuální situace na železnici (6. června 7:30 hod.)
Přibližně až do 17 hodin je doprava na hlavním koridoru omezena. Doprava z Pardubic na Havlíčkův Brod a do Hradce jede bez omezení. Problém je v Pardubicích u přestupu na hlavní koridor, nehoda se stala u nově vzniklé zastávky Pardubice - centrum. Mezi Pardubicemi a Chocní je kyvadlová autobusová doprava pro mezinárodní rychlíky, ta má však omezenou kapacitu.

Popis nehody
V rychlíku cestovalo kolem 380 osob, potvrzeny byly 4 osoby, které nehodu nepřežily, 22 osob bylo transportováno do nemocnic v Pardubicích, Chrudimi i Hradce Králové.Na místo vyjížděly profesionální a dobrovolné jednotky požární ochrany a na místě zasahovali policisté a Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje. Hasiči z okresu Pardubice, Chrudim a sousedního Hradce Králové i hasiči Správy železnic vyprošťovali raněné osoby. V provozu bylo několik hydraulických vyprošťovacích zařízení, kterým si hasiči vytvářeli prostor k samotnému vyproštění zraněných osob. Zraněné osoby byly tříděny dle metody START.

Nákladní vlak převážel ve vagonech karbit vápenatý, ale naštěstí první dva vagony byly prázdné, tedy nedošlo k úniku nebezpečné látky. 

Na místě události byly evakuační autobusy z HZS Pardubického kraje a HZS Královéhradeckého kraje, Dopravní podnik města Pardubice pomáhal při přepravě nezraněných osob na hlavní nádraží v Pardubicích. 
Na místě neštěstí a poté i na hlavním nádraží poskytoval první psychickou pomoc tým psychologů z řad HZS a Policie ČR. Dětem byly předány pro zmírnění situace z prožité nepříjemné události plyšové hračky dráčci Záchranáčci.

Zásah byl Hasičským záchranným sborem ukončen ve 2:13 hodin a předán hasičům ze Správy železnic, kteří budou pokračovat v likvidačních pracích.

Vyšetřování příčin železniční nehody bude pokračovat i v ranních hodinách a dalších dnech.Zdroj: HZS Pardubického kraje
Foto: Michal Fanta - HZS ČR 
Vaše komentáře

Přečteno 1302x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí