Vyhledej
Královédvorsko > Doprava > jízdní řády

Autobusoví a železniční dopravci mohou opět přes hranice od 11. května 2020

Redakce / 5.05.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Od pondělí 11. května je opět povolené provozovat mezinárodní drážní a autobusovou dopravu za hranice České republiky. Pozor však na podmínky návratu zpět do vlasti - více v článku.
 

Vláda dne 4. května 2020 svým usnesením zrušila zákaz, kterým přeshraniční spoje kvůli zamezení šíření koronaviru omezila. „Pro překročení hranice tak bude možné využívat opět autobusy nebo vlaky, které dopravci vypraví. Automaticky se tak nemusejí ihned vrátit všechny mezinárodní spoje, dopravci ale budou mít možnost jednodušeji zorganizovat například dopravu sezónních pracovníků nebo obnovit linkovou dopravu do přeshraničních oblastí,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Za jakých podmínek za hranice a zpět

Osoby však musí stále dodržovat daná opatření: tzn. při výjezdu do zahraničí za rodinou či nákupy se musí přihlásit své místně příslušné krajské hygienické stanici, která určí odpovídající karanténní opatření NEBO se může při překročení státní hranice prokázat potvrzením, že byl proveden PCR test na přítomnost COVID-19 s negativním výsledkem (ne RAPID!), který není starší než čtyři dny. Karanténa nemusí být nařízena, pokud potvrzení o absolvování testu krajské hygienické stanici předložíte do 72 hodin od vstupu do ČR. 

Výjimku tvoří osoby, které cestují za účelem zpravidla jednorázové nebo nepravidelné ekonomické činnosti, např. kvůli služební cestě, obchodnímu jednání, realizaci zakázky apod. a kteří mohou využít výjimku z karanténních opatření pro výkon ekonomické činnosti do 72 hodin. 

Další výjimkou jsou mimořádné situace spadající do 24 hodin bez karantény: svatby, pohřby, vyzvednutí aut na letišti, lékařský ákrok či kontrola/vyšetření.

Podrobnosti najdete na webu ministerstva.

Letecká doprava stále jen přes Ruzyň

Pro mezinárodní leteckou dopravu nadále platí, že je možné využívat pouze veřejné letiště Václava Havla Praha. Ve svém usnesení vláda s účinností od půlnoci 11. května nadále umožňuje pouze využívat v rámci obchodní letecké dopravy s cestujícími na palubě, při níž je překračována hranice České republiky, pouze mezinárodní veřejné letiště Václava Havla Praha (Praha/Ruzyně, LKPR). Výjimku může udělovat ministr dopravy.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Ministerstvo dopravy

 

 

Související články
Zákaz pěšího přechodu česko-polských hranic v Krkonoších
Koronavirus napadl i komunikace: oprava silnice z Vítězné není dokončená
V autobusech jsou již cestující odbavováni: nastupují předními dveřmi

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 419x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.
29.04.2020 - V sezoně 2019/2020 vynaložil Královéhradecký kraj na údržbu svých silnic necelých 116 milionů korun, což je nejméně za posledních sedm let. Oproti plánu kraj ušetřil 45 milionů korun.

Volná pracovní místa
Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí ODP (Město Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí