Vyhledej
Královédvorsko > Firmy v regionu

Energetický chaos. Jak se v něm orientovat?

Inzerce / 4.10.2022
Nálada lidí je na rozdíl od počasí velmi chladná. Češi už myslí na zimu a jak ji přežít při náhlých výkyvech cen pohonných hmot. Politici hledají řešení, zastropovávají ceny energií. Občané, kteří zmodernizovali vytápění, mohou počítat pouze se zdražováním. Energetický chaos se prohlubuje, jak se v něm vyznat?

Budou účty za energie dále růst a na čem to bude záviset?

Nic nenasvědčuje tomu, že by v příštím roce, dvou letech nebo dokonce šesti měsících přestaly růst. Zima se blíží a všichni se třesou, co přinese. Tyto účty ovlivňuje mnoho proměnných. Především nevíme, zda budou částečně nebo úplně přerušeny dodávky paliv a plynu. Za druhé, Rusko používá fosilní paliva jako zbraň. Pozice Ruska je tak silná, že země je schopna libovolně kontrolovat cenu a otáčet kohoutky. Dominanti na trhu využívají současné situace. Ceny bohužel porostou minimálně šest měsíců nebo rok.

O chaosu se přitom zmiňují jak podnikatelé, tak jednotliví zákazníci, kteří již obdrželi dopisy od prodejců energií informujících o zdražení elektřiny pro rok 2022 a - byť neoficiálně - samotné energetické společnosti.

Co je přičínami energetické krize?

Pandemie kovidu překvapila a téměř okamžitě ochromila celý svět a zhroutila ekonomiku, včetně spotřeby energie. Například v roce 2019 činila celosvětová výroba a spotřeba motorové nafty 27 801 tisíc tun. barelů denně, zatímco v roce 2020 25 765 tis. Ale nyní, když se zdá, že společnost zapomíná na COVID-19, průmyslová výroba raketově vzrostla a zvýšila spotřebu než před pandemií koronaviru. Pandemie výrazně snížila potřebu paliva ve světě, globální spotřeba ropy vzrostla ze 100 milionů barelů denně na zhruba 75 milionů. Současný scénář však vysvětluje pokračující nárůst poptávky v důsledku vypuknutí pandemie spolu s nejistotou vyplývající z ruské invaze na Ukrajinu a jejích důsledků.

Tyto dva faktory vedly k prudkému nárůstu nákladů na energii a spustily krizi. Dopad války mezi Ruskem a Ukrajinou na energetický sektor je způsoben především tím, že Rusko je obrovským producentem a vývozcem energie. V důsledku válečného konfliktu iniciovaly nejmocnější země světa sérii sankcí s cílem oslabit agresora a přesvědčit ho, aby stáhl své jednotky z Ukrajiny.

Dalším faktorem je inflace. Růst cen energií má přímý dopad na náklady na produkty používané každý den po celém světě. Evropa již překonala 9 % roční inflace, což je hodnota, která dosud nebyla k vidění. Francie a Spojené království utrácejí desítky miliard eur na dotování spotřebitelů, aby jejich účty nerostly.

Pomoc s energiemi

V energetické krizi se stát snaží občanům s cenami energií pomoci. Česká republika zastropovala ceny energií, zvyšují se příspěvky na bydlení, sociální dávky a životní minimum.Většina domácností už obdržela vyúčtování s předpisem nových záloh a zákazníci mají často řadu dotazů. Lidé se často v této informaci nevyznají a bombarduji tak zákaznické linky dodavatelů elektřiny a plynu s dotazy jakým způsobem jim bude zaúčtována dotace na energie od státu. Abyste se v situaci orientovali a mohli si poradit s energetickým chaosem, můžete si přečíst články na blogu ČEZu.

Nikdo nepochybuje, že situace je těžká pro všechny. Vzrůstající inflace jen ztěžuje plánování domácího rozpočtu, ale právě jeho pečlivé hospodaření může usnadnit fungování letošního podzimu.

Inzerce ČEZ

Související články
Zveme na semináře k aktuálnímu tématu energetiky a úspory energií
Pozvánka na semináře k úsporám energie - pro občany, firmy i obce
Vaše komentáře

Přečteno 456x
 
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.

Volná pracovní místa

Kuchař/ka (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)

Fyzioeterapeut/ka (Domov důchodců)

Asistent pedagoga (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí