Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Historie

Obec Borovnička chystá opravy romantického kostela

Redakce / 28.06.2021, Dvůr Králové nad Labem
Kostel v Borovničce patří spolu s přehradou Les Království a Kuksem mezi nejkrásnější a nejfotografovanější místa v Podkrkonoší. Z krásných fotek mnoha fotografů ale není vidět, jak se i na relativně mladém kostele projevuje čas.
.

Sudetští Němci se v roce 1928 dokázali semknout a společně položit základní kámen obecního kostela v Klein Borowitz. Češi se v roce 2021 chtějí semknout, opravit tuto krásnou stavbu a dokázat tím, že jsme schopni pečovat o kulturní dědictví obou národů. Ambicí je zrekonstruovat kostel v Borovničce do podoby, se kterou ho tehdejší obyvatelé se slávou otevírali a otevřít ho tak všem bez ohledu na národnost. 

Obec se snaží postupně financovat drobné opravy, zpřístupnit kostel veřejnosti, pořádat koncerty a různé jiné akce a získat tím prostředky na velké opravy od střechy, přes elektrifikaci (dodnes má kostel krásné lustry) až po omítky. Zatím se podařilo sjednat opravu vitráží, zavést znovu elektriku nebo opravit rozpadající se části věže. „Chtěli bychom pro budoucí generace zachovat a opravit kulturní dědictví generací minulých, které je navíc dominantou obce.“ říká starostka obce Borovnička. Kostel jako dominanta obce láká každý víkend desítky lidí, kteří si přijíždějí kostel prohlédnout. "Věříme, že i oni budou ochotni se podílet na rekonstrukci, a proto se obec rozhodla vyhlásit veřejnou sbírku na rekonstrukci kostela k 100letému výročí položení základního kamene" dodává starostka.


Sbírka probíhá formou transparentního účtu 2101991260/2010, na kterém pomalu přibývají příspěvky od místních, ale i přespolních nebo zahraničních dárců. Pokud byste chtěli pomoci jinak, než finanční, tak se obraťte přímo na paní starostku - kontakt najdete na webu obce www.Borovnicka.eu

HISTORIE KOSTELA

Historie společného kostela začala už v roce 1892, kdy jistý Wenzel Hak odkázal 177 zlatých na postavení kaple v Klein Borowitz. Začala tím vzácná svornost tehdejších obyvatel, kteří dál přispívali dobrovolnými týdenními příspěvky, dary, sbírkami i neúročnými půjčkami. V roce 1926 mohl být založen stavební výbor, který měl za úkol vybrat podobu stavby a stavbu samotnou. Vítězem „soutěže“ o návrh nového kostela se stal architekt Georg Baehr z dalekých Drážďan. Jeho jednoduše pojatý, novogotický kostel láká dodnes projíždějící zastavit se a pokochat se jeho originální krásou. Stavbu zajišťovanou firmou Ig. Janetschka z Arnau/Hostinného, která začala v roce 1928, dovršilo vysvěcení kostela 19.7.1933.

Naplno tak kostel sloužil místním jen dvě desetiletí, kdy každodenní život v obci přerušil odsun německého obyvatelstva.

Vzhledem k charakteru vzniku se dlouhá desetiletí nevědělo, komu kostel vlastně po 2. světové válce patří. To se samozřejmě podepsalo na jeho velmi omezené údržbě, kdy především interiér trpěl a postupem času přišel o výzdobu i o poslední ze tří zvonů. Až v roce 2006 se stal kostel oficiálně majetkem obce Borovnička a mohlo se začít se základními opravami.

Obec plánuje slavnostní znovuotevření kostela v roce 2028, které doprovodí letní slavnost tak, jak bylo v našem kraji zvykem.

Lukáš Vynikal

foto a video: Jan Holan - ZvičinaTV

FOTOGALERIE - Borovnička chystá opravy romantického kostela

Související články
Mlýn v Borovnici ožil díky spolupráci hned 4 škol v regionu
V obci Borovnička hořela bývalá tovární hala
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 915x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místaŠkolní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí