Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Historie > místa

Historie Dvora Králové

Redakce / 28.01.2013, Dvůr Králové nad Labem
Určit přesný letopočet vzniku města se nepodařilo. V některých publikacích je připomínáno město už z roku 1139 (vláda Přemysla Otakara II.) jako dvůr Chvojno. Jediným písemným dokladem o tom, že město koncem 13. století existovalo v nějaké podobě, je až spis z 27. července 1270, který se týkal sporu mezi faráři Hořic a Miletína a ve kterém svědčil plebán (farář) Gotfridus de Curia (tzn. Gotfridus ze Dvora). Královským městem byl Dvůr jmenováno výnosem Jana Lucemburského v roce 1340.
 

V roce 1365 získávají Dvůr opolská knížata, a tak se Dvůr stává královským městem opět v roce 1398 za vlády Václava IV., který potvrzuje privilegia, daná městu roku 1340 králem Janem a zapisuje Dvůr své manželce, královně Žofii. Od tohoto roku se město stává věnným městem českých královen - Dvorem Králové. Město pak přispívalo českým ovdovělým královnám na jejich osobní výdaje.

Dne 16. září 1817 v klenuté věžní kobce našel Václav Hanka rukopis, který byl podle místa a nálezu později nazván Rukopisem královédvorským. Během historického vývoje prošlo město mnohými útrapami.  Kromě nemocí a požárů to byly také útrapy válečné.

V době třicetileté války byl Dvůr pleněn nejen císařským vojskem, ale i vojskem saským. Hotovou pohromou pro město pak byli Švédové. Do historie města jistě patří zmínka o vojenské bitvě mezi pruským a rakouským vojskem v červnu 1866 v rámci Prusko - Rakouské války. Tato bitva probíhala v okolí i v samotném středu města a dodnes ji připomínají pomníčky na různých místech přímo ve městě.

 K velkému rozmachu města dochází až v polovině 18. století, kdy se v naší zemi začíná rozvíjet manufakturní výroba, především v textilním průmyslu. Ruční manufakturní výroba je postupně nahrazována výrobou strojovou. Kromě lnu se zpracovává i bavlna. Po otevření železniční tratě z Pardubic do Liberce 1. května 1859 nastává období velkého podnikání, do kterého se pouštějí především místní občané židovské a německé národnosti. Také v průběhu 20. století jsou ve městě zakládány nové podniky, převážně textilního charakteru. V roce 1911 má město 15 052 obyvatel. Ti jsou zaměstnáni v šestnácti průmyslových podnicích, ale i v šesti cihelnách, dodávajících stavební materiál pro stále nové a nové byty a průmyslové stavby. Ze Dvora Králové nad Labem se stalo úspěšné textilní město "Český Manchester ".

Úpadek textilního průmyslu v následující letech 20. století se samozřejmě nevyhnul ani tomuto městu, které v současné době doplácí na jednostrannou orientaci průmyslové výroby právě na toto odvětví.

 

Související články
Nejstarší známá fotografie našeho města
Omyly a nepravdy v rané historii Dvora Králové! Podívejte se na kompletní přednášku profesora Karla Martinka

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 474x
 
 
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí