Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Historie > místa

Na hradě v Choustníkově Hradišti bydlel otec F. A. Šporka. Později mu status městyse vzali komunisté

Redakce / 1.08.2022, Choustníkovo Hradiště
Obec, vzdálená necelých 5 km od Dvora Králové, se stala městysem po více než 77 letech. Ačkoliv význam této změny je v dnešní době čistě historický, pro obec s téměř 600 obyvateli je to důležité.

Městys je dnes obcí významově mezi městem a vsí, ale původně se jednalo o sídlo, které mělo právo pořádat týdenní a dobytčí trhy. A tím Choustníkovo Hradiště bylo minimálně od roku 1541 až do roku 1945, kdy přestal být komunisty tento statut obecně používán a Choustníkovo Hradiště se stalo "jen" obcí. 

Po roce 1989 se představitelé obcí, které přišly v roce 1945 o status městyse, pokoušely o jeho obnovení. Podařilo se jim to až v roce 2006. Od té doby mohou obce o tento statut znovu žádat.

Žádost o obnovení statusu městyse schválilo zastupitelstvo Choustníkova Hradiště v září roku 2021. Obec zažádala oficiálně o změnu v dubnu roku 2022. Poslanecká sněmovna stanovila obec zpět městysem rozhodnutím z 9. května 2022. V sobotu 13. srpna Choustníkovo Hradiště řádně oslaví znovunabytý statut na Dni městyse. 

V roce 2021 odsouhlasili Choustníkovu Hradišti poslanci také novou podobu znaku a vlajky. 


Historie Choustníkova Hradiště ve zkratce

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1316, kdy ji získal Půda z Turgova od Jana Lucemburského jako jistinu za vojenskou pomoc. Ten zde nechal vybudovat hrad, zřejmě dnešní hradiště. Jméno Choustníka se do názvu dostalo díky Heřmanovi z Choustníka, kterému hrad patřil na konci 14. století. Roku 1623 koupil panství po dalších majitelích Albrecht z Valdštejna, aby jej však obratem prodal šlechtickému rodu Trčkových z Lípy. Panství připadlo dokonce časem i císaři Ferdinandovi II. Poté se majitelé rychle střídali, byl jím dokonce i hrabě Jan Špork, otec F. A. Šporka, který dal hrad opravit a až do své smrti roku 1679 zde bydlel. Jeho syn hrad nejprve rozšířil, ale nakonec se rozhodl vybudovat dnes známé sídlo v nedalekém Kuksu. Hrad tak sloužil až do roku 1739 jako provizorní klášter, později jako sýpka, až na konci 18. století opuštěn zchátral. Celé panství až do roku 1949 patřilo rodu Šporků. 

Díky odkazu F. A. Šporka však sloužily výnosy z panství k financování provozu špitálu v Kuksu a celé panství proto z Kuksu spravovala hospitální nadace.

Jako městečko (městys) se poprvé Hradiště připomíná v roce 1541, kdy Diviš Slavata z Chlumu a Košumberku prodal Mikuláši Pecingárovi z Bydžína „městečko hradisstie“. Městečkem (městysem) bylo Choustníkovo Hradiště nepřetržitě až do první poloviny 20. století (nesporně ještě v roce 1923), zcela zrušen tento status byl v roce 1945.

Sláva městysi Choustníkovo Hradiště!

Oslavit obnovení statutu můžete i vy v sobotu 13. srpna 2022! Program oslav zde.


FOTOGALERIE - Choustníkovo Hradiště 2022

Související články
Choustníkovo Hradiště má nové vedení, zvolilo nově 2 místostarosty
Choustníkovo Hradiště oslaví obnovení statutu městyse (13. srpna 2022)
Choustníkovo Hradiště má novou knihu, znak, prapor a obnovený statut městyse - podívejte se na fotky
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 479x
 
Hodnocení článku:
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.
18.10.2022 - Ustavující zastupitelstvo bylo ve Dvoře Králové posunuto ze čtvrtka 20. října na pondělí 24. října 2022 od 16 hodin v Hankově domě.

Volná pracovní místa
Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí