Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Historie > místa

Mravenčí domky

Redakce, šéfredaktor / 16.05.2015, Hajnice - Trutnovsko a Úpicko
Patří do katastru Hajnice. Německy se jmenovaly Ameisenhaüseln. Byly založeny v druhé polovině 18. století. Svůj název dostaly podle množství mravenišť, jež se v době jejich založení nacházela v jejich okolí.
 

FOTOGALERIE - Mravenčí domky

Po válce zde zůstala jen jedna neodsunutá rodina původních německých obyvatel. Nyní to je pouze rekreační osada bez stálých obyvatel. Bohužel zde byly postaveny i moderní chaty, které mezi krásné roubenky příliš nezapadají.
Je zde zděná kaplička s dřevěnou zvonicí, střecha se v současnosti opravuje.
Původní zvon z roku 1868 byl zrekvírován v r. 1914 pro válečné účely. Po první světové válce nechal místní pekařský mistr na své náklady ulít nový zvon v Magdeburgu. Ten zde přežil i druhou světovou válku. Nepřežil však okupaci v roce 1968, kdy byl odcizen polskými vojáky. Nyní se v kapličce nachází nově odlitý zvon.

Pokud si sem budete plánovat výlet, určitě nevynechejte ještě Starou Hajnici jen kousek odtud. Článek a fotogalerie zde: http://kralovedvorsko.cz/cs/fotogalerie/stara-hajnice-nejkrasnejsi-vesni...

 

Související články
Větrná smršť Derecho po 4 měsících

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1068x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí