Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Historie > osobnosti

Zemřel Jan Schwarz, který stál u zrodu Vlastivědného čtení o našem městě

Redakce / 8.02.2021
Dnes přinášíme smutnou zprávu. Ve věku 88 let zemřel v neděli Jan Schwarz, který stál u zrodu Vlastivědného čtení o našem městě a jeho okolí a dlouhá léta byl jeho redaktorem.

FOTOGALERIE - Zemřel Jan Schwarz, který stál u zrodu Vlastivědného čtení o našem městě

Výčet jeho aktivit v oblasti publicisty a kultury ve Dvoře Králové nad Labem je skutečně dlouhý, od Dnů R. A. Dvorského, udělení čestných občanství královédvorským vojákům z doby 2. světové války až po knižní publikace. Po jeho odchodu z pozice redaktora se název časopisu změnil na Vlastivědné čtení o Královédvorsku, jeho spolupráce ale trvala dál. V posledním čísle vyšly jeho články o nehodě Tupoleva u Dubence a srážce vlaků ve Stéblové. Velice nás těšilo, že se mu nové Vlastivědné čtení líbilo.
Upřímnou soustrast rodině.
Přikládáme tři fotografie, na první je při otevírání tubusu z kašny se sochou Záboje, další pocházejí z různých besed, jedna z muzea, druhá z knihovny Slavoj.

Bedřich Machek
Vlastivědné čtení o Královédvorsku

Pan Schwarz do našeho Městského muzea přinesl spoustu materiálu k významným královédvorským osobnostem - například k R. A. Dvorskému, či válečným letcům. Z těchto všech materiálů budeme nejenom my, jako muzeum, ale i mnoho badatelů a zájemců o tyto osobnosti a regionální historii dlouho čerpat. Naše sbírky obohatil o technické exponáty jako jsou staré fotoaparáty a audiotechniku - mikrofony, nahrávací zařízení. Vždycky byl ochotný pomáhat nám s řešením všech možných nejasností o královédvorské historii a ještě o ní nesmírně poutavě vyprávět...
Měla jsem tu pro něj připravené nové objevy o Václavu Netíkovi. Dneska ráno jsem hledala něco k R. A. Dvorskému v podkladech, které nám sem dodal a myslela jsem na něj. Že už bude třeba z nemocnice zpátky, tak mu to zavolám a bude mít radost.
Už mu nezavolám ...

Dana Humlová
Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem

Související články
Po stopách Vlastivědného čtení, aneb vzpomínková akce na Jana Schwarze
Nové informace o pádu letadla s cigaretami u Dubence
Podívejte se na další 2 videopozvánky na zítřejší vzpomínkové odpoledne v Lázních pod Zvičinou
Vaše komentáře
Upřímnou soustrast, 8.02.2021 18:15, Reagovat
Vyjadřuji rodině pana Schwarze upřímnou soustrast. Je škoda takového člověka s velkým rozhledem, který pro naše město hodně udělal.
Upřímnou soustrast rodině., 8.02.2021 15:41, Reagovat
Je mi smutno, že odešel tak vzdělaný, všestranný a elegantní muž. Ač už Tiba není, tak mi dovolte, abych připomněl dlouholeté působení pana Schwarze v tomto tehdy největším podniku ve městě. Nechyběl při organizaci či uvádění žádné velké akce. Působil i jako redaktor Zpravodaje Tiby a zasloužil se velmi o propagaci podniku. Čest jeho památce.

Přečteno 1188x
 
Hodnocení článku:
25.11.2021 - Starosta města Trutnov Ivan Adamec odstupuje z pozice starosty. Bude se naplno věnovat funkci poslance a nově i roli předsedy hospodářského výboru PSP ČR.
02.11.2021 - Týden duchů ve Dvoře Králové, který se konal na konci října, navštívilo přes 24 tisíc lidí. V tomto týdnu dosáhla letošní návštěvnost dvorské zoo hranice půl milionu návštěvníků.

Volná pracovní místa
Sociální pracovník (Domov důchodců)Kalendář akcí