Vyhledej
Královédvorsko > Historie > osobnosti

Zemřel legendární motocyklový závodník Miroslav Kudrnáč

Redakce / 22.03.2020
Před pár měsíci loňského roku jsme slavili jeho devadesátku. I v tomto věku, i když už měl zdravotní potíže, stále hýřil optimismem. Ten kdo zrovna nefandil motocyklovému sportu ho po léta znal jako řidiče sanitky a výborného společníka.
 

FOTOGALERIE - Zemřel legendární motocyklový závodník Miroslav Kudrnáč

Pro motocyklovou veřejnost to však byla legenda. Silničním motocyklovým závodům se věnoval téměř dvacet let jako závodník a později jako velmi aktivní pořadatel motocyklových závodů ve Dvoře Králové nad Labem a v Hořicích. Tam se také zapsal do historie závodu 300 zatáček. Do dnešního dne je po něm pojmenována zatáčka před cílem, kde v roce 1961 havaroval. Tato nešťastná havárie byla v jeho sportovní kariéře ale spíše výjimkou, jezdil velmi technicky a své motocykly měl vždy velmi dobře připravené.


Protože patrně nebude možné připravit veřejné rozloučení, rozhodli jsme se udělat vzpomínkové video. Pokud máte fotografie, či videa s Miroslavem Kudrnáčem, pošlete nám je přes úschovnu na e-mail: info@kralovedvorsko.cz. Všechny soubory předáme rodině a vybrané dáme do videa.


Za svoji kariéru, kterou začal v Poděbradech v roce 1947 vyhrál 53 závodů. Jezdil nejen silniční závody, ale i soutěže a závody do vrchu. Zúčastnil se Velké ceny Československa. My Dvoráci si ho hlavně pamatujeme ze závodů ve Dvoře Králové a jeho nezapomenutelné souboje s Vl. Rainem na Ravu. Kudrnáč většinu svých závodů absolvoval na motocyklech ČZ OHC, Jawa a ESU 350. 


V roce 1964 ukončil svojí závodnickou kariéru a začal pomáhat při závodech v Hořicích. Odmával jako startmaršál většinu tamních závodů a stejnou funkci zastával i na obnovených závodech ve Dvoře Králové nad Labem. Z bývalých závodníků udržoval celoživotní přátelství s Oldřichem Kábou a do poslední chvíle se zúčastňoval sezení bývalých závodníků ve vagóně v depu a dvakrát za rok jezdil na schůze svazu závodníků veteránů do Prahy, kde se setkával s většinou svých bývalých soupeřů.

V roce 2006 získal Miroslav Kudrnáč za svoji celoživotní práci v motoristickém sportu cenu města Dvůr Králové nad Labem.

Legendární závodník Miroslav Kudrnáč zemřel 21 března 2020. 

Za Old Racing Club Dvůr Králové nad Labem Oldřich Prokop foto: Josef Holan a archiv rodiny

Dokument o závodech v Hořicích. V čase 22:16 je pád Miroslava Kudrnáče.
Zatáčka před cílem od té doby nese jeho jméno. 
:
 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 3313x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
inzerce
Volná pracovní místa


Referent VÚP (MěÚ Dvůr Král. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
1.09.2020 - 30.11.2020
Kamarádka knihovna
9.11.2020 10:00 - 13.12.2020 00:00
Nostalgické Vánoce 2020