Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Historie > osobnosti

Zemřel pan Vlastimil Kejzar, jehož němečtí ovčáci pomohli zachránit i lvy berberské

Redakce / 29.07.2020
A nejen to! Němečtí ovčáci z chovných stanic Kehro a Kehro Bohemia, které pan Vlastimil Kejzar měl se svojí manželkou Irenou, zvítězili na mnoha mezinárodních soutěžích a potomci jejich psů jsou po celém světě. Svého psa si u Kejzarů vybral i tenista Ivan Lendl. Přečtěte si smuteční řeč, kterou na pohřbu přednesl pan Mgr. Břetislav Klomínský

FOTOGALERIE - Zemřel pan Vlastimil Kejzar, jehož němečtí ovčáci pomohli zachránit i Berberské lvy

Byl jsem požádán, abych pronesl několik slov v smutné chvíli při rozloučení  s panem Vlastimilem Kejzarem. Vzhledem k tomu, že nás dohromady svedl náš společný zájem o německé ovčáky a měl jsem možnost spřátelit se s tímto úžasným člověkem, dovolím si dále o panu Kejzarovi mluvit jako o Vlastíkovi, tak jak ho oslovovali jeho nejbližší, jeho kamarádi a jak jsem ho mohl oslovovat i já.

Chovatelské stanice Kehro a Kehro Bohemia

Rád bych připomněl to, co bylo kromě rodiny jeho hlavní životní náplní, vášní a láskou - byl to chov a výcvik německých ovčáků.  Vlastík pocházel z pejskařské rodiny, která vlastnila chovatelskou stanici Z Kejzarova dvora a tak se se psy setkával již od dětství. To ho do budoucna ovlivnilo natolik, že se stal pejskařem tělem i duší. 
V roce 1973, spolu se svou manželkou Irenou, založili chovatelskou stanici německých ovčáků Kehro. Svoji chovatelskou činnost sice v roce 1993 dočasně přerušili, ale na její tradici navázali v roce 2008, kdy pozměnili název chovatelské stanice na Kehro Bohemia. Od samého začátku dosahovali špičkových výstavních výsledků. Dlouhá léta se s mnoha psy úspěšně účastnili výstav nejen u nás, ale i v zahraničí. Jako první dokázali i přes velké potíže importovat štěňata z nejlepších západoněmeckých krevních linií a tím obohatit chov německého ovčáka u nás. Odchovy jejich fen měly úspěch mimo jiné i v bývalém západním Německu, ve Spojených státech amerických, Kanadě a bývalém Sovětském Svazu. 

Ivan Lendl

V roce 1991 si z chovné stanice Kehro koupil dospělou fenku slavný tenista Ivan Lendl. Přijel na prohlídku chovné stanice den po své tenisové exibici v Praze a strávil zde přes pět hodin diskuzí o krevních vedeních a chovu NO v Austrálii, USA a České republice, což bylo pro jeho rodiče únavné a ne moc zajímavé, takže většinu doby si prohlíželi Tenisový klub ve Dvoře Králové. V té době byl otec pana Ivana Lendla předsedou českého tenisového svazu. Ivan Lendl si psy a fenky natočil a pak z Japonska zavolal, že se pro fenku Aiku rozhodl. Asi se mu moc líbilo, že hned po tom, co si jí chtěl půjčit na vodítku po něm nekompromisně šla, a musela na focení dostat košík a přísné napomenutí. Fenku Kejzarovi podle jeho požadavků vycvičili, i když měla složené české zkoušky. Měla žít v Americe a nový pán potřeboval, aby se chovala jinak, než podle svazarmovských výcvikových norem služebního výcviku. Nynější vstřícné chování ovčáků k cizím lidem bylo již na západě běžné a v současné době je vyžadováno i v Česku.  Ajce se v USA narodilo dvanáct štěňat, o kterých Ivan Lendl Kejzarovi dlouho informoval.

Odchov berberských lvů pro Zoo

Fenka Sita Vidio se stala adoptivní a trpělivou matka lvíčat berberských. A jak k nim přišla? Vlastíka v roce 1979 oslovil Josef Vágner, tehdejší ředitel Dvorské zoologické zahrady, s žádostí o pomoc při odchovu opuštěných lvíčat berberských lvů. Zahrady v USA, v Německu, v Číně a také ve Dvoře Králové dostaly smečku lvů a lvic, aby zajistili jejich odchov v zajetí. Ovšem lvi jsou smečková zvířata, kde se mateřství učí náhledem a dvorská skupina narážela na nezkušenost samic, které se po narození o lvíčata nestaraly nebo je zabily. Umělý odchov ošetřovateli nebo veterináři nepřinesl úspěch, tak ředitel ZOO dal na názor nově zaměstnaného kynologa MVDr. Mikulici a lvíčata převezl do chovatelské stanice Kehro. Lvíčci vyrůstali nejdříve u Kejzarů v obýváku, pak spolu se psy v kotcích. Stručně shrnuto panem Ing. Zdeňkem Vágnerem, lépe odchovaná lvíčata prý neviděl ani v Africe. I po dvaceti letech uváděl odchov těchto dvou berberských lvů jako největší úspěch dvorské zoo v chovu šelem ohrožených vyhynutím.

Nejúspěšnější fenky chovné stanice

Rád bych jmenoval alespoň několik Vlastíkových chovných fen, které se zapsaly do historie chovu německých ovčáků. 
První chovná fena Pegi Vidio neměla v Československu na výstavách tři roky po sobě konkurenci. Dále to byla již uvedená Sita Vidio, nejen adoptivní matka lvíčat, ale i matka několika výborných vrhů. Další významnou fenou byla importovaná Luni von Bad Boll, středoevropská vítězka a mnohonásobná krajská a národní vítězka. Byla matkou vyjímečného Q vrhu. Nezapomenutelná byla fena Cimba Murttal, která i přes svůj handicap zvítězila na řadě výstav a také získala titul Best of show, čímž na výstavě porazila i vítěze všech ostatních plemen. V neposlední řadě je nutno připomenout národní vítězku, fenu Edina Kehro. Z importovaných psů patrně nejvíce chov ovlivnil Asslan Stettener Schlossli, Inko von Alten Warterhaus a Jim Murtal.

Výcvik psů

K chovatelské činnosti nedílně u německého ovčáka patří výcvik, kterému se Vlastík také věnoval. Složil obrovské množství  zkoušek z výkonu nejen se svými psy, ale i se psy, které mu na výcvik svěřili majitelé nejznámějších zahraničních chovatelských  stanic věnujících se chovu exteriérových linií, mimo jiné ze  stanic Bad Boll, Murtal, Corvelinden, Gigantenhaus, von Alten Warterhaus a  Stettener Schossli. Své chovatelské a výcvikové zkušenosti předával dál a mimo jiné  je uplatnil při dlouholeté činnosti ve funkci okresního poradce chovu. Kdy složil svoji první zkoušku z výkonu si asi již nikdo z nás nepamatuje. Tu poslední ale ano - se psem ze svého chovu Ex Kehro Bohemia složil 23.května 2020 ve Dvoře Králové zkoušku ZVV1. 

Je však nutno dodat, že i jeho přístup k výcviku ukazoval na jeho povahu. Například se svojí manželkou tvrdil, že současné  výkony ve výcviku sice obdivují, ale více se jim líbí, když se pes dívá na cestu a nikoli pánovi do očí. Také vím, že každý úder obuškem, který dostal jeho pes při výcviku nebo při zkouškách, byl pro něj utrpením a radši by tyto údery dostal místo svých psů sám. Vím, jak prožíval stisk tetovacích kleští u každého štěněte i po tolika letech této činnosti. Své psy miloval a ti mu jeho lásku opláceli stejnou měrou. Ve svém srdci však měl  místo i  pro své nejbližší a přátele. A takový zůstane v našich vzpomínkách. Laskavý, citlivý, mimořádně hodný, přátelský a milující. 

Závěrem mi dovolte, abych pozůstalé rodině vyjádřil upřímnou soustrast. 
Mgr. Břetislav Klomínský

Foto: archiv Mgr. Břetislav Klomínský a  Martin Antonín

Velký rozhovor o chovné stanici s paní Kejzarovou najdete zde,

Související odkazy
Stránky chovné stanice Kehro Bohemia
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 6993x
 
Hodnocení článku:
24.05.2022 - Koupaliště ve Dvoře Králové se otevře široké veřejnosti 2. června, v Jaroměři 4. června a v Trutnově pravděpodobně 10. června 2022. Vstupné zdražila Jaroměř a Dvůr Králové, Trutnov nechal vstupné na loňské úrovni.
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Volná pracovní místa


Učitel matematiky (2. stupeň ZŠ)

Učitel na 2. stupni ZŠ (Dvůr Kr. n. L.)


Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí
17.06.2022 09:00 - 14.08.2022 16:00
Marie Klust: Živá minulost
24.06.2022 09:00 - 31.08.2022 16:00
Turismus na Královédvorsku
24.06.2022 18:00 - 31.08.2022
Mirek Kemel - vernisáž výstavy vtipů