Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Historie > osobnosti

Zemřela paní učitelka Rita Turečková

Redakce / 14.11.2021
Oznamujeme všem královédvorákům, že dne 12. listopadu odešla ve věku devadesáti let učitelka a sokolka Rita Turečková.

FOTOGALERIE - Zemřela paní učitelka Rita Turečková


Sestra Rita se narodila 26. září 1931 do sokolské rodiny Růženě a Čeňkovi Havrdovým. Její maminka byla od roku 1919 členkou cvičitelského sboru a od roku 1931 vedoucí dorostenek, v letech 1937 až 1948 vykonávala funkci místonáčelnice a v letech 1925 – 1930 a v roce 1948 byla také náčelnicí V. okrsku. 

V roce 1948 vedla dorostenky na XI. všesokolském sletu. Dorost v Praze revoltoval a dával bouřlivě najevo nesouhlas s únorovým komunistickým pučem, provolával slávu prezidentu Benešovi, který již v té době prezidentem nebyl. Ritina maminka byla za trest vyakčněna ze sokolské jednoty a Ritě se málem rozplynul sen jít studovat na učitelku, protože nedostala doporučení ke studiu od výboru ČSM. 

Učitelka 

Studovat nakonec mohla, a tak se věnovala dráze učitelky češtiny a dějepisu na základní škole Schulzovy sady. Obzvlášť její výuka dějepisu byla nezapomenutelná, když ve svých hodinách pasovala žáky na rytíře, zaujatě vykládala i dějiny 2. světové války, připravovala pro žáky exkurze na místa spojená s historií, ať již to byl výlet do antického muzea v Hostinném, nebo do Libic na místo, kde byli vyvražděni Slavníkovci, nebo do Prahy na Vyšehrad.

Sokol

V Sokole Rita začala cvičit před válkou jako žákyně, nato přišla válečná léta, kdy byl Sokol zakázán. Po osvobození cvičila jako dorostenka a také doprovázela cvičení dorostenek hrou na klavír. Po obnovení Sokola ihned vstoupila do sokolských řad. Byla členkou výboru, účastnila se cvičení, brigád a nacvičovala na XII. Všesokolský slet. Potom vedla nácvik České a Moravské besedy se členy Věrné gardy a členkami oddílu žen. S oběma besedami pak vystupovali na šibřinkách a při různých příležitostech v jednotách naší župy.

Jméno Rita

A jak přišla Rita ke svému křestnímu jménu? Rodiče ji pojmenovali po obětavé sokolské cvičitelce, vzdělavatelce, učitelce Ritě Navrátilové. 

Kruh se uzavřel a Rita se sešla v nebeské sokolovně nejen se svými rodiči, ale i s dalšími sokoly, kteří již nejsou mezi námi.
Sestro Rito, nikdy na Tebe nezapomeneme!

Čest Tvojí památce!

Se sestrou Turečkovou se rozloučíme ve středu 17. listopadu v 10 hodin ve Sboru církve československé husitské.

Za výbor Sokola Pavlína Špatenková

Na videu v čase 1:02:10 najdete cvičení Věrné gardy. Najdete tam plno známých dvorských tváří, které již nejsou mezi námi, ale zcela vpravo cvičí také paní učitelka Rita Turečková:

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1206x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místaŠkolní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí