Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Historie > pověsti

Znáte příběh o Žirečské Doře? Poslechněte si píseň ze Dvora Králové nad Labem.

anonymně / 21.10.2016, Dvůr Králové nad Labem
Pravděpodobně jste zaznamenali, že vyšla nová kniha Zvič naslouchá příběhům – Pověsti Královédvorska. Její křest proběhl 29. září 2016 ve zrekonstruovaných prostorách knihovny Slavoj. Pokřtila ji samotná královna Žofie Bavorská, takže si umíte představit, jak významná to byla událost. Kniha je v prodeji na několika místech ve Dvoře Králové nad Labem (Informační centrum, Městská knihovna Slavoj, Městské muzeum, knihkupectví U Veselých) a stojí 280 Kč.
 

V knize najdete okolo 80 příběhů. Zčásti ji tvoří pověsti, které souborně vyšly již roku 2004, mnohé „nové“ ovšem přibyly. Součástí knihy je také CD s 11 písněmi, které na motivy místních pověstí napsal královédvorský písničkář Filip Pýcha.

Jedna z písní vypráví příběh o Doře Žirečské zaznamenaný roku 1620. Dora měla zemřít mučednickou smrtí na pranýři, který dnes najdete naproti kostelu sv. Jana Křtitele vedle autobusové zastávky. Tento pranýř byl nalezen při výkopových pracích v roce 1940.

 

Píseň má zajímavé aranžmá, které, jak jsme se od autora dozvěděli, vzniklo jen shodou souhry šťastných náhod. Když Jiří Prouza nabíral plánované nahrávky kytary a zpěvu, ve Dvoře Králové byl zrovna na chalupě místní rodák a výtečný muzikant Jiří Vidasov, který si s sebou přivezl i partu kolegů z branže. Jelikož si chtěli zahrát, Jiří Prouza jim dal Filipovy písničky k poslechu a oni si vybrali dvě, ke kterým spontánně vymysleli doprovod. Jednou z nich je právě píseň „Doro, nevinná Doro“, kterou vám nyní přinášíme a věříme, že se vám zalíbí. Pokud byste chtěli slyšet i druhou zaranžovanou píseň „Na Zvičině“, najdete ji samozřejmě v knížce.


Pro zájemce o podrobnější informace o původu pověsti odkazujeme na web:

Dějiny farnosti sv. Jana Křtitele-Děkanství Dvůr Králové n.L. (J. Langfelner). 

 

Související články
Nová kniha v Městském informačním centru
Vyšla knížka pověstí ZVIČ NASLOUCHÁ PŘÍBĚHŮM - podívejte se na videoreportáž
Odhalení kopie sochy Krista Salvátora v Žirči (23. června od 16 hod.)

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 736x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí